Co to są komórki macierzyste? Skąd się je pobiera i jakie mają zastosowanie?

Fot: nobeastsofierce / stock.adobe.com

Komórki macierzyste są traktowane jako klucz do zwolnienia procesów starzenia się. Nieustannie trwają badania nad ich nowym wykorzystaniem. Wyodrębnia się je z pobranej krwi. Charakteryzują się zdolnościami do samoodnowy i przekształcania w inne komórki, z których zbudowane są poszczególne tkanki.

Komórki macierzyste są określane jako nadzieja medycyny w leczeniu chorób. Mają również powszechne zastosowanie w kosmetyce. W organizmie każdego człowieka występują tysiące komórek, z których zbudowane są tkanki. Zaledwie 8% z nich to aktywne komórki macierzyste, których dokładna liczba jest uwarunkowana przez niektóre czynniki.

Do czego służą komórki macierzyste? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Komórki macierzyste - dlaczego warto je pobierać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Komórki macierzyste – czym są i skąd się je pobiera?

Liczba komórek macierzystych jest uzależniona przede wszystkim od wieku. Im człowiek jest starszy, tym jest ich mniej. Maleje także ich potencjał, czyli aktywność – właśnie ten mechanizm jest przyczyną procesów starzenia się. Wpływ na komórki macierzyste ma też dieta i aktywny tryb życia. Przykładowo sportowcy, którzy poddają swój organizm nieustannym obciążeniom związanym z wysiłkiem fizycznym, mają ich więcej niż przeciętny człowiek, prowadzący siedzący tryb życia.

Komórki macierzyste cenione są przede wszystkim za swoje zdolności do regeneracji. Ponieważ mogą się przekształcać w inne komórki, można je pozyskać niemal z całego organizmu.

Za najbardziej pożądane uważa się komórki macierzyste z krwi pępowinowej (jest to jedyny nieinwazyjny sposób ich pozyskania). Można je z powodzeniem wykorzystywać w leczeniu dzieci i dorosłych. Powszechnie używane są również te, które znajdują się w krwi obwodowej oraz w szpiku kostnym czy tkance tłuszczowej, jednak przewaga krwi pępowinowej polega na tym, że pobrane komórki są nazywane pierwotnymi, czyli mają dziesięciokrotnie większe zdolności do regeneracji niż pozostałe.

Zobacz film: Na czym polega operacja przeszczepu komórek macierzystych nabłonka rogówki Źródło: 36,6.

Komórki macierzyste w ortopedii

Wykorzystanie komórek macierzystych w ortopedii jest szczególnie skuteczne w regeneracji stawów czy odbudowie mięśni. Takie ich działanie jest od dawna udowodnione. W trakcie terapii autologicznej wstrzykiwane są miejscowo komórki pobrane wcześniej np. z krwi obwodowej. Mezenchymalne komórki macierzyste zmniejszają ból i przywracają prawidłowe funkcje stawów, mięśni, ścięgien i więzadeł. W coraz większej liczbie przypadków stają się alternatywą dla endoprotezy lub wydłużają czas, po którym jej zastosowanie będzie konieczne. Preparaty na bazie komórek używane są także w ramach terapii uzupełniającej po zabiegach i operacjach, szczególnie w obrębie aparatu ruchu.

Zastosowanie komórek macierzystych polega na wstrzyknięciu ich dokładnie w miejsce wymagające regeneracji, ponieważ posiadają one funkcję tropizmu, czyli odbierania bodźców zewnętrznych i dostosowywania się do nich. Dzięki temu komórka „rozpoznaje” środowisko i czeka na sygnał organizmu, w co ma się przekształcić. Ponieważ posiada zdolność dzielenia się nieskończoną ilość razy, a powstałe komórki są nowe i mają duży potencjał aktywności, następuje sytuacja powrotu do stanu sprzed uszkodzenia.

Zobacz nasz film i poznaj historię chłopca, któremu komórki macierzyste uratowały życie

Zobacz film: Krew pępowinowa może uratować życie. Poznaj historię Tymona. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Komórki macierzyste w kosmetologii

W wyspecjalizowanych gabinetach kosmetycznych wykorzystanie komórek macierzystych jest powszechne przy zabiegach odmładzających, np. twarzy i szyi, usuwaniu blizn czy leczeniu nadmiernego wypadania włosów. Ponieważ komórki są wyizolowane z krwi osoby poddającej się zabiegowi, terapia jest skuteczna.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy są składową kosmetyków do stosowania zewnętrznego. Komórki macierzyste w kremach nie są skuteczne, ponieważ są najczęściej pobierane z roślin lub rogu jelenia, przez co nie ma zachowanej zgodności gatunkowej. Poza tym nie mają zdolności przenikania przez skórę, stąd nie zawsze należy wierzyć zapewnieniom producentów odnośnie działania danego kosmetyku.

Komórki macierzyste – zastosowanie i dylematy

Zastosowanie komórek macierzystych w zabiegach leczniczych i kosmetycznych jest ciągle w fazie badań i eksperymentów. Już od ponad 10 lat znane i doceniane są ich właściwości. Nadal szuka się dla nich nowych form zastosowań. Obecnie nie należy się już zastanawiać, czy warto pobierać komórki macierzyste – w przyszłości będą odgrywały podstawową rolę w terapii. Już dziś są skutecznie wykorzystywane w leczeniu cukrzycy. Drugim torem, ale równie intensywnie, rozwija się ich zastosowanie w kosmetologii, a zwłaszcza w zabiegach odmładzających.

Temat pobierania tego cennego surowca, który można otrzymać z krwi, budzi jednak nadal sporo kontrowersji. Komórki macierzyste dzielą się na trzy rodzaje: embrionalne, płodowe i dorosłe. Sposób pozyskania pierwszych dwóch grup może być uważany za nieetyczny i wzbudzić sprzeciw. Natomiast w większości wykonywanych zabiegów zastosowanie mają preparaty z krwi dorosłej osoby lub z krwi pępowinowej pobranej bezpośrednio po porodzie.

Zobacz film: Przechowywanie komórek macierzystych. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 30.07.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej