Co to są gonady? Gonady żeńskie i męskie – funkcje, budowa

Fot: Lydie stock / stock.adobe.com

Gonady pełnią w organizmie człowieka kluczowe funkcje w procesie rozrodu, a także wydzielają hormony wpływające m.in. na zróżnicowanie zewnętrzne płci. Dysgenezja gonad to ich nieprawidłowy rozwój, często związany z zaburzeniami genetycznymi.

Gonady to parzyste gruczoły płciowe produkujące komórki rozrodcze, czyli gamety. Wyróżnia się gonady żeńskie i męskie. Żeńską gonadą jest jajnik, a męską – jądro. Zdarza się, że u jednej osoby stwierdza się obecność obu gonad – męskiej i żeńskiej. Jest to jednak patologia, która często wywołuje duże problemy z zakresu różnicowania płci. Gonada może ulec procesom chorobowym w postaci np. niedoczynności.

Gonady żeńskie i męskie

Istnieją dwa rodzaje gonad: żeńska, czyli jajnik, i męska – jądro. W wyniku zaburzeń morfogenetycznych na etapie rozwoju człowieka może powstać również gonada obojnacza.

Gonada żeńska to parzysty narząd zlokalizowany w jamie brzusznej. Ma około 6–8 ml objętości. W jajniku wyróżnia się korę zawierającą pęcherzyki i rdzeń utworzony z tkanki łącznej o bogatym utkaniu naczyniowym, mający tzw. komórki wnękowe jajnika. Pęcherzyki jajnikowe to jednostki czynnościowe gonady żeńskiej. W każdym cyklu miesiączkowym pęcherzyk dojrzewa do formy pęcherzyka Graafa, by w czasie owulacji uwolnić komórkę jajową. Cykl miesiączkowy ściśle podlega wpływom hormonów przysadkowych, czyli folikulotropiny (FSH) i hormonu luteinotropowego (LH).

Jądro jest gonadą męską, również parzystą, o nieco większej objętości, bo około 12–30 ml. Gonady męskie są otoczone przez błony łącznotkankowe. Większość narządu stanowią kanaliki plemnikotwórcze, w których znajdują się komórki plemnikotwórcze i komórki Sertolego. Funkcją gonad męskich jest wytwarzanie komórek rozrodczych (plemników) oraz synteza hormonów.

Hormony gonad

Czynność hormonalna gonad żeńskich polega na wydzielaniu przez komórki pęcherzykowe i komórki zrębu następujących hormonów:

  • estrogenów,
  • androgenów,
  • inhibiny,
  • hormonu antymüllerowskiego.

Oprócz tego jajniki wydzielają wiele innych substancji o działaniu endokrynologicznym. Hormon antymüllerowski jest m.in. wskaźnikiem służącym do kontroli zapasu pęcherzyków jajnikowych w gonadach żeńskich.

W gonadach męskich zachodzi synteza testosteronu, a także hormonu antymüllerowskiego, aktywiny i inhibiny. Podobnie jak w przypadku gonady żeńskiej, wytwarzanie hormonów przez jądra jest kontrolowane przez ośrodkowy układ nerwowy, czyli przysadkę.

Płeć gonadalna

Pojęcie płci gonadalnej oznacza budowę i czynność gonad danego osobnika. W różnicowaniu płci wyróżnia się kilka stopni. Płeć genetyczna warunkuje rozwój odpowiednich gonad. Główne geny odpowiedzialne za powstanie męskiej gamety są pobudzane przez gen SOX9 na chromosomie 19. Najważniejszym białkiem uruchamiającym tę kaskadę jest białko SRY (sex-determining region Y) na chromosomie Y, mającym kluczowe znaczenie w determinacji płci męskiej i rozwoju męskiej gamety. Męski genotyp zawiera chromosomy X i Y, a żeński dwa chromosomy X. Do powstania jajnika konieczny jest gen DAX1 na chromosomie X.

Uwarunkowania genetyczne stanowią podłoże dla powstania odpowiednich gonad, czyli różnicowania się płci gonadalnej. Narządy te poprzez wydzielanie odpowiednich hormonów płciowych wpływają na rozwój płci genitalnej (narządów płciowych zewnętrznych) i płci psychicznej.

Zaburzenia różnicowania płci gonadalnej występują bardzo rzadko (niespełna 0,5/10000 żywo urodzonych dzieci). Polegają na dysgenezji gonad (nieprawidłowym rozwoju), ich agenezji (braku) bądź występowaniu obu gonad u jednej osoby. Przekłada się to na problem z odpowiednim różnicowaniem narządów płciowych.

Jeśli człowiek ma obie gonady – jajnik i jądro – mówi się o gonadach obupłciowych (jeśli po jednej stronie jest jądro, a po drugiej jajnik) bądź o gonadach obojnaczych (jedna gonada ma struktury zarówno jajnika, jak i jądra).

Niedoczynność gonad

Jak każdy narząd w organizmie o właściwościach endokrynnych, gonady również są narażone na różne schorzenia, w tym najczęściej na rozwój niedoczynności, a właściwie niewydolności. W przypadku jajników niewydolność może być pierwotna, wynikająca z patologii w samym jajniku, bądź wtórna, której przyczyny mają inne podłoże. Zawsze dochodzi jednak do spadku hormonów w jajnikach, co daje liczne powikłania kliniczne, w tym zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Niewydolność hormonalna jąder również może mieć charakter pierwotny bądź wtórny.

Zobacz film: Zespół policystycznych jajników. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 07.03.2018,
Opublikowano: 07.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej