Co to jest trąd? Objawy, przyczyny i leczenie choroby Hansena

Fot: frank29052515 / fotolia.com

Trąd charakteryzuje się uszkodzeniem skóry i nerwów obwodowych. Choroba rozwija się długotrwale, nie dając początkowo żadnych symptomów. Światowy Dzień Chorych na Trąd obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia. Został ogłoszony w 1954 r. przez Raoula Follereau, zwanego apostołem trędowatych.

Pionierskie wyniki badań nad trądem przedstawił w 1873 r. norweski uczony Armauer Hansen, odkrywając Mycobacterium leprae, czyli bakterię wywołującą trąd. Choroba określana jest mianem przewlekłej ziarniniakowatości. Jest obecnie skutecznie leczona, a terapia jest tym efektywniejsza, im wcześniej dokona się rozpoznania. Trąd jest niespotykany w Polsce i powszechnie uważany za schorzenie egzotyczne.

Co to jest trąd?

Trąd inaczej bywa określany jako choroba Hansena czy też lepra. Jest to przewlekła choroba zakaźna skóry, która rozwija się bardzo powoli (okres inkubacji trwa nawet do 40 lat). Za jej rozwój odpowiada infekcja bakteriami Mycobacterium leprae. Można się nią zarazić poprzez bezpośredni kontakt z chorym, a prątek Hansena przenoszony jest przede wszystkim drogą kropelkową. Źródłami zakażenia są obfitująca w prątki wydzielina z błon śluzowych nosa oraz wrzodziejące zmiany w trądzie guzowatym. Choroba dotyka głównie osoby o obniżonym poziomie odporności komórkowej, co spowodowane jest w dużej mierze niedożywieniem organizmu. Do dziś w niektórych społecznościach bywa wiązana z karą za grzechy i jest powodem stygmatyzacji.

Trąd atakuje całą skórę, układ siateczkowo-śródbłonkowy, nerwy obwodowe, stawy, jądra, oczy, śluzówki ust i nosa, czyli tzw. miejsca chłodne. Wyróżnia się dwie postacie choroby:

  • trąd lepromatyczny L – ma intensywny przebieg i niepomyślne rokowania, określany także guzowatym i bogatoprątkowym,
  • trąd tuberkuloidowy T – to łagodniejsza i mniej zaraźliwa forma choroby, określany także gruźlicopodobnym i ubogoprątkowym.

Trąd w Polsce

Trąd w Polsce obecnie nie istnieje. Choroba zniknęła z Europy dzięki poprawie warunków życiowych. Stanowi za to poważne zagrożenie dla społeczności wielu krajów Afryki, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Najwięcej zachorowań odnotowuje się w Indiach, Indonezji, Sri Lance, Nepalu, Brazylii, Nigerii, Tanzanii, Etiopii, Sudanie Południowym czy Demokratycznej Republice Konga. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia całkowita liczba chorych na trąd może wynosić nawet 3 miliony osób. Ponieważ choroba atakuje głównie ludzi zamieszkujących kraje tropikalne lub subtropikalne, gdzie poziom usług medycznych jest bardzo niski, nie można oczekiwać skrupulatnej ewidencji chorych. Do eradykacji choroby jest jeszcze daleko.

Objawy trądu

Objawy trądu nasilają się wraz z zaawansowaniem choroby. Charakterystyczne symptomy stanowią:

  • guzki i guzkowate krosty na skórze i nerwach, które niekiedy tworzą trędowaty rumień guzowaty,
  • plamy na skórze o suchej i pozbawionej włosów płaszczyźnie,
  • obrzęk nerwów powierzchniowych,
  • problemy z oczami prowadzące do ślepoty,
  • uszkodzenie nerwów w kończynach dolnych i górnych, powiększenie nerwów, zwłaszcza wokół łokcia (nerwu łokciowego) i kolana (nerwu strzałkowego),
  • twarde obrzęki, które mogą powodować trwałe zniekształcenia,
  • jasne i trudne do zagojenia owrzodzenia, niewrażliwe na ból, dotyk, ciepło,
  • ogólne osłabienie, białkomocz, zapalenia jąder,
  • utrata czucia, zwłaszcza w palcach u rąk i nóg,
  • osłabienie siły mięśniowej, przykurcze, odleżyny,
  • utrata władzy w rękach i nogach, koguci chód, brak możliwości samodzielnego poruszania,
  • bóle stawowe o charakterze wędrującym,
  • szponowatość (tzw. małpia ręka), ręce szybko się męczą, brak im zręczności, są znieczulone,
  • tzw. lwia twarz, skóra marszczy się, grubieje, znacznie poszerzają się nos i płatki uszu.

Oprócz konsekwencji zdrowotnych trąd powoduje marginalizację społeczną chorych i ich odrzucenie, nawet przez najbliższych członków rodziny. Choroba stygmatyzuje, skazuje na życie w samotności, budzi niedowierzanie, strach i odrazę.

Na czym polega rozpoznanie i leczenie trądu?

Podstawą rozpoznania trądu jest właściwa ocena zmian skórnych. Opiera się na biopsji skóry, wykonaniu rozmazów i barwieniu metodą Ziehla-Neelsena. W różnicowaniu należy uwzględnić: toczeń rumieniowaty, zmiany w zaawansowanej kile, grzybicę skóry, leiszmaniozę skórną, znamiona macierzyste, filariozę, sarkoidozę, ziarniniaka guzowatego, ziarniniaka obrączkowatego i neurofibromatozę.

Od XX w. wcześnie wykryta choroba Hansena jest całkowicie wyleczalna. Trąd poddaje się odpowiednio dobranej farmakoterapii. Stosuje się antybiotyki i leki przeciwzapalne. Podstawą terapii skojarzonej jest ryfampicyna, a u chorych rekomenduje się leczenie wielolekowe oparte o ryfampicynę, klofazyminę, dapson, klarytromycynę i talidomid. W XIX w. odkryto przeciwtrądowe właściwości oleju pochodzącego z nasion owoców chaulmoogra. Chorym potrzebne są odpowiednie obuwie i protezy, a czasem operacje przywracające sprawne funkcjonowanie mięśni i rehabilitacja.

Zapobieganie rozwojowi choroby zapewnia organicznie kontaktu z nieleczonymi zarażonymi. Długotrwale leczone osoby nie stanowią źródła zagrożenia, gdyż nie zarażają trądem. Na zachorowanie znacznie bardziej podatne są dzieci.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Kaszuba A., Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Wrocław, Urban & Partner, 2009.

2. Camacho I.D., Valencia I., Rivas M.P., Burdick A.E., Type 1 leprosy reaction manifesting after discontinuation adalimumab therapy, “Archives of dermatology”, 2009, 145, s. 349–351.

3. Zwolska Z., Augustynowicz-Kopeć E., Trąd – jedna z wielu zapomnianych chorób tropikalnych, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2017, 71, s. 69–77.

4. Dziubek Z., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003.

5. Jelonek M., Gadzińska J., Gadziński J., Trąd i jego postrzeganie na przestrzeni dziejów, „Annales Missiologici Posnanienses”, 2015, 20, s. 71–88.

6. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2011.

7. Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Lublin, Czelej, 2007.

8. Kocięcka W., Współczesne zagadnienia z zakresu epidemiologii i patologii klinicznej trądu, „Wiadomości Parazytologiczne”, 1995, (41)4, s. 373–390.

Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 30.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

xoxo 03.01.2018r.

a skąd te informacje? są jakieś dane potwierdzające?

Nick 30.12.2017r.

wraz z migrantami z Afryki i Azji w Europie pojawił się trąd. .... super nie? wlażą ci migranci wielką kupą, bez aktualnych szczepień (także odry coraz więcej w Niemczech) brudni, zaświerzbieni (Bułgaria) z czynną malarią (Włochy ) .... super, nie?

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej