Co to jest skąpomocz? Leczenie i domowe sposoby minimalizowania choroby

Fot: kei907 / fotolia.com

Skąpomocz to stan zmniejszonego wydalania moczu. W trakcie oligurii pacjent wydala mniej niż 500 ml moczu na dobę u osób dorosłych. Skąpomocz u dziecka stwierdza się, gdy ilość wydalanego mocz jest mniejsza niż 0,5 ml moczu na kilogram masy ciała na godzinę.

Skąpomocz nie jest chorobą, lecz objawem chorobowym polegającym na zmniejszonym wydalaniu moczu przez organizm. U osób dorosłych oligurię stwierdza się, gdy dobowa ilość wydalonego moczu wynosi mniej niż 500 ml na dobę (u przeciętnej osoby dorosłej o wadze około 70 kg). W przypadku niemowląt i dzieci ilość wydalonego moczu należy zawsze przeliczyć względem masy ciała. Skąpomocz u dzieci stwierdza się, kiedy dziecko wydala mniej niż 0,5 ml moczu na kilogram masy ciała w ciągu godziny, a u niemowląt przy wartościach mniejszych niż 1 ml moczu na kilogram masy ciała na godzinę. Zmniejszenie podaży płynów może wpłynąć na mniejsze wydalanie moczu. Jeśli płyny przyjmowane są w normalnych ilościach, a mimo to skąpomocz nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza.

Objawy skąpomoczu

Najbardziej widocznym objawem skąpomoczu jest zmniejszenie wydalania moczu, pomimo normalnego spożycia płynów. Do lekarza należy zgłosić się natychmiast, gdy oprócz skąpomoczu pojawią się takie objawy jak:

  • osłabienie,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • brak apetytu,
  • krwiomocz.

Przyczyny skąpomoczu

Przyczyny skąpomoczu zależą od jego rodzaju – w terminologii medycznej skąpomocz dzieli się na przednerkowy, nerkowy oraz pozanerkowy. Do przyczyn skąpomoczu przednerkowego zalicza się:

  • niewydolność serca – dodatkowe objawy to nietolerancja wysiłku, duszności, nierówny lub przyspieszony rytm serca, obrzęki oraz szybkie męczenie,
  • odwodnienie – może do niego dojść w wyniku biegunki, wymiotów lub gorączki oraz innych dolegliwości, które uniemożliwiają uzupełnianie płynów w organizmie,
  • wstrząs septyczny lub kardiogenny,
  • zmniejszenie ilości krwi w organizmie będące efektem oparzenia lub krwotoku.

Przyczyny skąpomoczu nerkowego to przede wszystkim choroby nerek, do których zalicza się śródmiąższowe lub kłębuszkowe zapalenie nerek, wodonercze, mocznicę, ostrą lub przewlekłą niewydolność nerek. Pojawiają się wówczas inne objawy, np. krwisty mocz, opuchlizna stóp, rąk i kostek, obrzęki wokół oczu, bolesność i pieczenie podczas oddawania moczu. Inne przyczyny to:

  • sarkoidoza,
  • złośliwe nadciśnienie tętnicze,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • leki na nadciśnienie,
  • substancje toksyczne oraz radiologiczne środki kontrastowe.

Skąpomocz pochodzenia pozanerkowego wynika z utrudnionego odpływu moczu. Do jego przyczyn zalicza się:

  • kamicę nerkową – towarzyszy jest ostry, nagły i niezwykle silny ból w okolicach lędźwiowych, krwiomocz, nudności, wymioty, gorączka i parcie na pęcherz,
  • guzy nowotworowe uciskające drogi moczowe,
  • pęcherz neurogenny – dochodzi do zatrzymania moczu w pęcherzu,
  • rak lub przerost prostaty – w zaawansowanych stadiach dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu,
  • zrosty pooperacyjne – uciskają drogi moczowe,
  • schistomatoza – choroba pasożytnicza, którą można zarazić się w krajach egzotycznych.

Skąpomocz w ciąży

Pojawienie się skąpomoczu w ciąży może oznaczać zatrucie ciążowe, nazywane także stanem przedrzucawkowym. Objawy, które występują wraz ze skąpomoczem to białkomocz oraz nadciśnienie tętnicze u kobiet, u których do tej pory ciśnienie było prawidłowe.

Stan przedrzucawkowy może prowadzić do przedwczesnego porodu, niedotlenienia dziecka, odklejenia się łożyska, a nawet śmierci dziecka. Zatrucie ciążowe jest bardzo groźne także dla kobiety, u której może powodować zawał serca, niewydolność nerek, a nawet zgon – śmiertelność jest bardzo wysoka i wynosi od 5% do nawet 20%.

Diagnostyka i leczenie skąpomoczu

Leczenie skąpomoczu jest uzależnione od jego przyczyn. Zawsze niezbędna jest wizyta u lekarza, zwłaszcza jeśli objawy wystąpiły nagle lub uległy zaostrzeniu. W przypadku gdy skąpomocz jest efektem odwodnienia, należy zwiększyć spożycie płynów i obserwować reakcję organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że domowe sposoby na skąpomocz nie mogą zastąpić wizyty u lekarza, ponieważ zawsze trzeba ustalić przyczynę dolegliwości.

Do postawienia diagnozy konieczne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego. Lekarz pyta o:

  • czas wystąpienia lub zaostrzenia skąpomoczu,
  • dzienną podaż płynów,
  • ilość oddawanego moczu dziennie,
  • przyjmowane leki i suplementy,
  • inne objawy i dolegliwości nerkowe.

Konieczne jest zbadanie próbki moczu w zakresie jego barwy, zawartości białka i kwasu moczowego oraz w kierunku ewentualnej infekcji. Po rozmowie z pacjentem lekarz może zlecić wykonanie dalszych badań, np. tomografii komputerowej, ultrasonografii (USG) jamy brzusznej, analizy krwi czy skanowania nerek.

Leczenie skąpomoczu jest ściśle uzależnione od jego przyczyn. W razie potrzeby podawana jest kroplówka z płynem nawadniającym. Przy zaostrzeniu objawów lekarz może zdecydować o dializie, która usuwa toksyny z organizmu do momentu, gdy nerki zaczynają prawidłowo pracować. Zlekceważenie skąpomoczu może powodować powikłania żołądkowo-jelitowe i sercowo-naczyniowe, np. niewydolność krążeniową, niedokrwistość lub nadciśnienie.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej