Co to jest rogowacenie ciemne? Jak się objawia i o czym świadczy? Jak przebiega leczenie?

Fot: mraoraor / stock.adobe.com

Rogowacenie ciemne to zaburzenie pigmentacji skóry, które prowadzi do powstawania ciemnych zmian skórnych o grubej fakturze. Mogą się one pojawić w pachwinach, pachach, na szyi, wokół sutków i pępka.

Choć samo w sobie rogowacenie ciemne nie jest groźne, świadczy ono o różnych chorobach. Często pojawia się w przebiegu cukrzycy czy insulinooproności, ale może też być skutkiem groźnego raka żołądka.

Co to jest rogowacenie ciemne?

Rogowacenie ciemne to choroba spowodowana zmianami w pigmentacji, w wyniku której powstają ciemne brązowe (a czasem czarne) plamy na skórze. Pojawiają się one głównie w miejscach zagięć skóry – pod pachami, w zgięciach łokci, w okolicach krocza, na szyi, ale również dookoła brodawek sutkowych lub pępka. Z czasem mogą zacząć im towarzyszyć swędzące brodawkowate zmiany na skórze.

Rogowacenie ciemne – diagnostyka

Lekarz najczęściej rozpoznaje rogowacenie ciemne dzięki charakterystycznym zmianom skórnym i brodawkowatym wykwitom. Czasem dla potwierdzenia diagnozy pobiera się wycinek i poddaje go badaniu histopatologicznemu. Najczęściej po zdiagnozowaniu tej dolegliwości należy wykonać dodatkowe badania, które ustalą jej przyczynę – szczególnie ważne jest określenie, czy nie doszło do rozwoju cukrzycy lub raka żołądka.

Rogowacenie ciemne – przyczyny i czynniki ryzyka

Rogowacenie ciemne może potencjalnie wystąpić u każdego człowieka, jednak część osób znajduje się w wyższej grupie ryzyka. Są to:

  • rdzenni Amerykanie, Afroamerykanie oraz osoby z ciemną karnacją,
  • cierpiący na nadwagę lub otyłość,
  • osoby chorujące na raka żołądka,
  • osoby chore na cukrzycę lub isulinooproność,
  • kobiety z policystycznym zespołem jajników,
  • osoby z niedoczynnością tarczycy,
  • osoby długotrwale stosujące niektóre leki.

Przyczyny powstawania tej choroby nie są do końca znane. Bezpośrednio na zmiany skórne wpływa nadmierny rozrost keratynocytów – komórek naskórka. Może on być stymulowany przez wiele czynników.

Rogowacenie ciemne – rodzaje

Rogowacenie ciemne może przybierać różne postaci i mieć odmienny przebieg, w zależności od przyczyny, które go wywołuje. Wyróżniono 7 typów tej choroby:

  • postać powiązana z insulioopornością – najczęstsza przyczyna rogowacenia ciemnego, może się pojawić w każdym wieku, nawet tuż po urodzeniu;
  • postać wywołana otyłością – najczęściej ustępuje w wyniku redukcji masy ciała i może pojawić się w każdym wieku;
  • postać akralna – występująca u zdrowych osób, najczęściej w okolicach łokci, kolan i grzbietowych części stóp;
  • postać jednostronna – rozwija się na początku choroby;
  • postać wywołana długotrwałym stosowaniem leków – najczęściej są to: glikokortykosteroidy, doustna antykoncepcja, insulina, statyny.
  • postać złośliwa, paraneoplastyczna – najczęściej wywołują je nowotwory przewodu pokarmowego, głównie rak żołądka, ale mogą powstać również na skutek raka jajnika czy nerki; same zmiany nie mają charakteru nowotworowego; jest to najrzadszy typ rogowacenia skórnego, często obejmuje ono większe powierzchnie ciała, zajmując również błony śluzowe;
  • postać mieszana – połączenie różnych postaci.

Rogowacenie ciemne najczęściej towarzyszy innym chorobom, bardzo rzadko zdarza się, że związane jest są z typem urody człowieka, szczególnie u rasy białej.

Rogowacenie ciemne – leczenie

Leczenie rogowacenia ciemnego koncentruje się przede wszystkim na zajęciu się jego przyczynami. Ich wyeliminowanie (lub gdy nie jest możliwe – ustabilizowanie stanu wywołanego daną chorobą) często usuwa problemy skórne.

Dodatkowo na zmiany skórne wykorzystywane są retinoidy, cyproheptadyna czy etretinat. Czasem stosowana jest także laseroterapia, a w przypadku zmian złośliwych – fotochemioterapia. Jeżeli osoba cierpiąca na tę dolegliwość odczuwa świąd, podawane są preparaty przeciwświądowe, takie jak węgiel aktywowany, paroksetyna i kapsaicyna.

Choć rogowacenie ciemne może się wycofać, to wciąż w wielu przypadkach efekty jego leczenia są mało zadowalające dla osoby nim dotkniętej.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Rogowacenie ciemne – leczenie naturalne

Jeśli tradycyjne metody lecznicze zawodzą, osoby z rogowaceniem ciemnym często szukają naturalnych metod, aby zwalczyć ten problem. Choć sięgając po nie, nie należy spodziewać się cudów, pomocne mogą być:

  • zdrowa dieta – niskowęglowodanowa i zawierająca duże ilości zdrowych tłuszczy; warto również obniżyć masę ciała;
  • aktywność fizyczna – dzięki niej stabilizuje się poziom cukru we krwi i redukuje masę ciała;
  • suplementowanie cynku;
  • olej kokosowy – smarowanie zmian skórnych dobrej jakości olejem kokosowym według medycyny ajurwedyjskiej powoduje ich zmniejszanie się, działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo oraz wyrównuje poziom pigmentacji skóry;
  • olejek z drzewa herbacianego – dodawany do kąpieli działa przeciwzapalnie i przeciwświądowo na skórę.
Data aktualizacji: 23.11.2018,
Opublikowano: 28.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej