Co to jest radiofrekwencja? Na czym polega? Działanie i przeciwwskazania do zabiegu RF

Fot. RobertoDavid / Getty Images

Radiofrekwencja to bezpieczna, nieinwazyjna i niemalże bezbolesna metoda wykorzystująca fale elektromagnetyczne w zabiegach na twarz i ciało. Jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się zwiotczałej skóry, szczególnie z okolicy szyi, ramion i wewnętrznej strony ud.

Zabiegi radiofrekwencji są dość nowoczesną metodą kosmetyczną, która w coraz większym stopniu zastępuje chirurgię estetyczną. Pozwala uzyskać jędrną, sprężystą i elastyczną skórę dzięki podgrzewaniu włókien kolagenowych, co predysponuje do ich regeneracji. Zapewnia też modelowanie i wyszczuplenie sylwetki. Zabieg trwa około 30 minut, a jego cena wynosi średnio 150 zł.

Co to jest radiofrekwencja?

We współczesnej kosmetologii zabiegi z zakresu elektroterapii stanowią ofertę większości salonów kosmetycznych. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te wykorzystujące pole elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, w nomenklaturze kosmetycznej określane jako fale radiowe. W zabiegach wykorzystuje się częstotliwość 3-6 MHz.

Radiofrekwencja to bezpieczna, nieinwazyjna i niemalże bezbolesna (znikomy dyskomfort podczas zabiegu) metoda. Zabiegi nie wyłączają z aktywności dnia codziennego. Rzadkością są skutki uboczne po radiofrekwencji, a jeśli wystąpią, to mają zazwyczaj postać utrzymującego się przez kilka godzin odczynu w postaci rumienia i odczucia wewnętrznego ciepła. Dodatkowo zabieg nie wymaga specjalnego postępowania po i może być wykonany bez względu na porę roku i stopień ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ponieważ nie powoduje uszkodzenia naskórka. Może zostać przeprowadzony na każdym typie skóry, także na wrażliwym. Terapia ma na celu zahamowanie naturalnych procesów związanych ze starzeniem się cery.

Zobaczcie, jak wyglądają zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych:

Zobacz film: Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych - jak wygląda i kiedy warto go wykonać? Źródło: Klinika urody

Na czym polega radiofrekwencja?

Urządzenie do radiofrekwencji przenosi energię radiową do głęboko położonych warstwy skóry. Podczas zabiegu ważna jest ocena grubości leczonej skóry, aby ograniczyć działania niepożądane w formie oparzeń. Głowice emitujące fale zamieniają je w ciepło, w konsekwencji czego następuje podgrzanie tkanek znajdujących się na poziomie skóry właściwej. Tkanki zostają ogrzane do temperatury 45–55°C. Następuje kurczenie i zgrubienie włókien kolagenowych i pobudzenie fibroblastów, czyli komórek skóry, do regeneracji i produkcji kolagenu. Dlatego efekty zastosowania RF można podzielić na natychmiastowe i odległe. Radiofrekwencję określa się mianem bezoperacyjnego liftingu.

Czym jest radiofrekwencja mikroigłowa?

Fale radiowe łączone są z innymi technikami, a jedną z częściej stosowanych jest mikronakłuwanie. Radiofrekwencja mikroigłowa polega na wprowadzaniu w głąb skóry mikroigieł i emitowaniu fal radiowych przegrzewających tkanki wokół nich. Zabieg działa na 0,5–3,5 mm w głąb. Jego zaletą jest możliwość ustawienia pracy igieł na różnej głębokości w czasie trwania jednego zabiegu.

Polecamy: Czym jest termolifting RF? Wskazania i przeciwwskazania do termoliftingu

Efekty radiofrekwencji mikroigłowej

Efekty radiofrekwencji mikroigłowej obserwuje się już po 4–6 tygodniach po zabiegu, a gruntowną poprawę osiąga się w czasie 3–5 miesięcy. Najlepsze rezultaty uzyskuje się po przeprowadzeniu serii co najmniej 6 zabiegów, które wykonuje się co 2–4 tygodnie, oraz zabiegów podtrzymujących efekt, przeprowadzanych co 6 miesięcy (w przypadku skóry twarzy). Jeden zabieg trwa około 30 minut. Rezultat utrzymuje się do 5 lat.

Zabieg radiofrekwencji poprawia owal twarzy i unosi podbródek. Prowadzi do zmniejszenia zmarszczek. Zapewnia jędrną, sprężystą i elastyczną skórę, redukcję zanieczyszczeń cery i rozszerzonych porów oraz łagodzi stany zapalne. Usuwa zaburzenia pigmentacji skóry, zamyka drobne naczynia krwionośne, łagodzi zmiany trądzikowe i ogranicza działanie gruczołów łojowych. Zabieg pobudza i przyspiesza metabolizm komórek – pozwala zredukować miejscową tkankę tłuszczową. Skutecznie działa na zawarte w komórkach tłuszczowych, czyli adipocytach, trójglicerydy – rozbija je i rozpuszcza. W związku z tym zapewnia efekt wyszczuplenia, modelowania i kształtowania sylwetki. Wygładza nierówności wywołane przez cellulit i rozstępy. Kolejnym efektem radiofrekwencji jest zmniejszenie zwiotczenia skóry ramion, szyi, dekoltu, pośladków, brzucha i wewnętrznej strony ud, które pojawia się po gwałtownej utracie masy ciała, po okresie ciąży lub na skutek starzenia się organizmu. Dodatkowo zabieg wykazuje działanie odprężające na mięśnie, redukuje wolne rodniki, usuwa toksyny i zbędne produkty przemiany materii, pobudza krążenie krwi i pracę układu limfatycznego. Radiofrekwencja mikroigłowa wspomaganie leczenia blizn, obrzęków i oparzeń.

Zobaczcie, jak wygląda bezoperacyjny lifting twarzy:

Zobacz film: Bezoperacyjny lifting twarzy. Źródło: Bez skazy

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu radiofrekwencji?

Przeciwwskazaniem do zabiegu radiofrekwencji jest okres ciąży i karmienia piersią. Nie powinny się mu poddawać kobiety podczas menstruacji. Zabiegu nie wolno przeprowadzać u chorych na padaczkę, nowotwory oraz z zaburzeniami krążenia, zakrzepicą, miażdżycą tętnic, zapaleniem żył i nieuregulowanym nadciśnieniem tętniczym. Przeciwwskazaniami są także rozrusznik serca, metalowe wkładki i implanty w ciele. Z radiofrekwencji nie mogą korzystać osoby z chorobami zakaźnymi, niewyrównana cukrzycą oraz infekcjami grzybiczymi, wirusowymi czy bakteryjnymi skóry. Ograniczeniem są ponadto: stwardnienie rozsiane, powiększone węzły chłonne, choroby tkanki łącznej, przerwanie ciągłości skóry, zaawansowana osteoporoza i zaburzenia czucia.

Należy uwzględnić także przeciwwskazania takie jak: wcześniejsze zabiegi kosmetyczne, które mogą zmienić fizjologiczną reakcję skóry na ciepło, tendencja do powstawania bliznowców, niedawne podanie toksyny botulinowej i zaostrzenie zmian w przebiegu trądziku.

Bibliografia:

1. Wesołowska J., Iwan-Ziętek I., Mosiejczuk H. i wsp., Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część III. Prąd niskiej częstotliwości i fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej jako alternatywa inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2017, 63(3), s. 48-51.

2. Czuwara J., Walkiewicz-Cyrańska B., Fale radiowe w dermatologii estetycznej – czy zawsze znaczą to samo?, „Derma News”, 2009, 23, s. 14-17.

Data aktualizacji: 06.08.2018,
Opublikowano: 06.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej