Ze względu na wykorzystanie krwi, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym nazywana bywa wampirzym liftingiem. Zabieg ten wykonywany jest jedynie w gabinetach medycyny estetycznej i stanowi bezinwazyjną alternatywę dla liftingu wykonywanego przy użyciu skalpela. Dzięki wykorzystaniu naturalnego preparatu, wyodrębnionego z krwi osoby korzystającej z zabiegu, terapia osoczem bogatopłytkowym stanowi odpowiednią propozycję dla osób uczulonych na substancje powszechnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, takich jak: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy.
Osocze bogatopłytkowe może zostać wprowadzone w skórę na niemal dowolnie wybranym obszarze twarzy i ciała. Zabieg najczęściej przeprowadza się w celu poprawy wyglądu:
- policzków,
- powiek i okolic oczu,
-
ust,
- fałdy nosowo-wargowej,
- czoła,
- dekoltu,
- dłoni.
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Osocze bogatopłytkowe (PRP – Platelet Rich Plasma) to koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza. Dzięki wirowaniu PRP jest wyodrębniane z krwi pobieranej tuż przed zabiegiem. Płytki krwi zawierają ponad 1500 aktywnych substancji, wśród których najistotniejsze to:
- PDGF – płytkowy czynnik wzrostu. Odpowiada za wzrost naczyń krwionośnych i włosowatych.
- EGF – naskórkowy czynnik wzrostu. Stymuluje produkcję kolagenu i wzrost naczyń krwionośnych.
- TGF-β – transformujący czynnik wzrostu. Stymuluje fibroplasty do produkcji kolagenu i elastyny, wspiera powstawanie nowych komórek naskórka.
- VEGF – czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego. Pobudza mikrokrążenie, wspomaga gojenie się ran, stymuluje migracje komórek macierzystych.
Jak wygląda mezoterapia osoczem bogatopłytkowym?
Pierwszym etapem zabiegu jest pobranie odpowiedniej ilości krwi z żyły (zwykle 20-40 ml). Następnie probówkę z krwią umieszcza się w wirówce laboratoryjnej. Urządzenie to, wibrując z dużą prędkością, oddziela płytki od pozostałych składników krwi. Uzyskany preparat mieszany jest z substancją aktywującą – trombiną lub chlorkiem wapnia – a następnie odciągany z probówki przy pomocy strzykawki.
W drugim etapie zabiegu wykonuje się zastrzyki z osocza. Najczęściej przeprowadza się je, korzystając z metody mezoterapii igłowej. Iniekcje wykonuje się na głębokość kilku milimetrów, w niewielkich odstępach. Ponieważ zabieg może powodować dyskomfort, najczęściej przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
Osocze bogatopłytkowe – skutki uboczne
Bezpośrednio po zabiegu osoczem bogatopłytkowym, w miejscu podania mogą wystąpić:
- obrzęk i zaczerwienienie,
- siniaki,
- napięcie skóry,
- zgrubienia wyczuwalne pod skórą,
- tkliwość i ból.
Objawy niepożądane ustępują samoistnie w ciągu kilku dni i zwykle nie są zbyt dokuczliwe.
Do czego można wykorzystać osocze bogatopłytkowe? Dowiesz się tego z naszego filmu
Osocze bogatopłytkowe – dla kogo?
Zabiegi z wykorzystaniem osocza przeprowadza się w celach leczniczych, profilaktycznych, przeciwstarzeniowych i pielęgnacyjnych. Do najważniejszych wskazań do zabiegu zalicza się:
Starzenie się skóry – zmarszczki i bruzdy, zmniejszona gęstość skóry, opadający owal twarzy, utrata elastyczności. Podczas wampirzego liftingu wypełniane są zmarszczki, a fibroplasty są pobudzane do pracy – skóra staje się napięta i jędrna.
Skórę wymagającą regeneracji – szarą, zmęczoną, odwodnioną, o nierównym kolorycie. Ostrzykiwanie osoczem pozwala zredukować przebarwienia, a także przywrócić skórze witalność i optymalny poziom nawilżenia.
Skórę po zabiegach medycyny estetycznej – osocze przyspiesza gojenie się ran i regenerację naskórka.
Łysienie i nadmierne wypadanie włosów – czynniki wzrostu zawarte w osoczu, działają stymulująco na cebulki włosowe.
Innymi wskazaniami do zabiegu są: trądzik młodzieńczy, różowaty, skóra naczyniowa, blizny, rozstępy.
Osocze bogatopłytkowe – przeciwwskazania
Zabiegu nie wykonuje się w następujących przypadkach:
- ciąża i karmienie piersią;
- menstruacja;
- wirusowe, bakteryjne lub grzybicze choroby skóry;
- choroby krwi;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
- choroby nowotworowe;
- choroby wirusowe (HIV, zapalenie wątroby WZW B lub WZW C).
Ostrzykiwanie osoczem – efekty
Regeneracja skóry przebiegająca na skutek zabiegu, jest procesem długotrwałym i złożonym. Pełne rezultaty ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym są widoczne po około 3 miesiącach. Efekt zabiegu utrzymuje się zwykle od 9 do 24 miesięcy – okres ten jest tym krótszy, im wyższy jest wiek osoby poddającej się wampirzemu liftingowi.
Osocze bogatopłytkowe – cena
Koszt zabiegu na całą twarz mieści się w przedziale 1200-2000 złotych. Cena zabiegu z osoczem bogatopłytkowym na skórę głowy i włosy to 2000-3000 złotych.
Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym to zabieg, który pozwala na skuteczną, naturalną i bezpieczną regenerację skóry. Jak donoszą badania [1], dotychczas nie wykazano żadnych niepożądanych skutków związanych ze stosowaniem PRP – oczywiście pomijając te związane z samym nakłuwaniem skóry.
Bibliografia:
Aleksandra Gołos, Jacek Treliński, Kliniczne zastosowanie osocza bogatopłytkowego, Hematologia 2014, tom 5, nr 3, 252–259
Crl 02.01.2019r.
Brak informacji o zastosowaniu osocza w ortopedii, leczenie i regeneracja stawów