Co to jest laser aleksandrytowy? Efekty i cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego

Fot: ferrerivideo / gettyimages.com

Laser aleksandrytowy był pierwszym produkowanym na masową skalę laserem, który stosowany jest przede wszystkim do depilacji, czyli pozbawienia skóry niechcianego owłosienia. Wykazuje najlepsze powinowactwo do melaniny. Rezultaty jego działania widoczne są już po pierwszym zabiegu, a ich seria pozwala uzyskać trwały efekt.

Z laserowej depilacji korzysta coraz więcej osób. Jest to skuteczna metoda pozbycia się niechcianego owłosienia z różnych rejonów ciała. Pierwszą, najbardziej efektywną i najlepiej opisaną technologią jest laser aleksandrytowy. Energia lasera prowadzona jest światłowodem, a długość fali wynosi 755 nm. Trwale niszczy on macierz włosa, zapobiegając jego ponownemu wzrostowi. Ciemna karnacja obniża skuteczność zabiegu.

Co to jest laser aleksandrytowy?

Depilacja laserowa stanowi jeden z najczęściej i najchętniej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Bez względu na to, czy stosuje się laser aleksandrytowy czy diodowy, uzyskuje się dużo lepszy efekt niż przy zastosowaniu innych metod usuwania zbędnego owłosienia. Podstawową różnicą między tymi laserami jest długość emitowanej fali, która w przypadku pierwszego wynosi 755 nm, a drugiego – 800 nm. Jednakże to laser aleksandrytowy jest powszechnie uważany za złoty standard depilacji.

Charakterystyka lasera aleksandrytowego

Laser aleksandrytowy, ze względu na stan skupienia stosowanego materiału jako ośrodka czynnego, zaliczany jest do grupy laserów z ciałem stałym. Jego źródłem światła jest kryształ aleksandrytu, który jest bardzo czuły na wstrząsy i dość łatwo ulega uszkodzeniom.

Czy depilacja laserowa latem to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Depilacja laserowa latem na co musisz zwrócić uwagę? Źródło: 36,6.

Laser wyposażony jest w specjalny system chłodzenia, dzięki czemu podczas zabiegu chroni skórę przed poparzeniem i całkowicie minimalizuje doświadczanie bólu. W przypadku osób bardzo wrażliwych możliwe jest zastosowanie ochronnego żelu znieczulającego. Wadą lasera aleksandrytowego jest niższa niż w przypadku innych laserów penetracja.

Działanie lasera aleksandrytowego

Laser aleksandrytowy wykazuje najlepsze powinowactwo wobec zawartego w nich barwnika – melaniny, która absorbuje falę świetlną. Absorpcja w melaninie jest aż o 40% większa niż w przypadku lasera diodowego 800 nm i 9-krotnie wyższa od Nd:Yag 1064 nm.

Światło laserowe przenika do 2 mm w głąb skóry, po czym wiązka energii pochłaniana jest przez melaninę i zamieniana na ciepło, które uszkadza macierz włosa. Skuteczność lasera aleksandrytowego szacuje się na około 90%, a pozostające po zabiegu włosy są bardzo cienkie i delikatne, a przez to niemalże niewidoczne. Co ważne nie powoduje on uszczerbku na naczyniach krwionośnych, ponieważ jego światło działa powierzchniowo.

Laser aleksandrytowy wskazany jest zwłaszcza dla osób o jasnej karnacji. Niestety wysoka absorpcja w melaninie sprawia, że nie można go wykorzystywać na ciemniejszych fototypach skóry (IV i V) czy tzw. skórach solaryjnych, ze względu na zwiększone ryzyko odbarwienia skóry. Stosuje się go w leczeniu nadmiernego owłosienia u pacjentek z hirsutyzmem. Za pomocą lasera aleksandrytowego możliwe jest też usuwanie tatuaży w kolorze ciemnym, ciemnoniebieskim i ciemnozielonym. Wskazany jest dla osób, u których występuje wrastanie włosów po innych metodach depilacji i ze zmianami naczyniowymi na nogach. Ponadto spłyca blizny oraz łagodzi przebarwienia i zmiany trądzikowe.

Jak często przeprowadza się zabieg z użyciem lasera aleksandrytowego?

Żeby skutecznie pozbyć się niechcianego owłosienia, konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów, których liczba i częstotliwość zostaje określona przez specjalistę. Największą skuteczność uzyskuje się po 4–6 zabiegach w odstępach 4–8 tygodni. Konieczność ich powtarzania determinuje cykl wzrostowy włosa, ponieważ można zniszczyć tylko włosy w fazie aktywnego wzrostu. Po usunięciu zbędnego owłosienia raz na 2–4 lata zalecane jest wykonanie tzw. zabiegu utrwalającego.

Jaka jest cena zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego?

Cena jednego zabiegu z użyciem lasera aleksandrytowego zależy od miejsca jego przeprowadzania. Średnia cena za depilację brody, policzków, pach, dłoni, szyi i karku oraz usuwanie wąsika wynosi 100–200 zł. Koszt depilacji górnej lub dolnej części pleców, klatki piersiowej, przedramion, ramion, brzucha, bikini, pośladków, łydek lub ud to 250–380 zł.

Zalecenia przed zabiegiem laserem aleksandrytowym i po nim

Pierwszy zabieg laserem aleksandrytowym powinien być poprzedzony konsultacją dermatologiczną. Przed depilacją należy ogolić włosy, aby zapobiec przewodzeniu energii. Po zabiegu należy ograniczyć ekspozycję na działanie promieniowania słonecznego. Opalanie możliwe jest dopiero po upływie 3–4 tygodni. Ponadto pomiędzy zabiegami nie powinno się wykonywać woskowania lub chemicznego usuwania włosów. Zaleca się stosowanie zimnych okładów po depilacji. Przez kilka godzin utrzymuje się rumień i obrzęk, które mijają samoistnie. Przez blisko 20 lat stosowania metody nie stwierdzono żadnych niebezpiecznych czy trwałych efektów ubocznych.

Przeciwwskazania do stosowania lasera aleksandrytowego

Wśród przeciwwskazań do stosowania lasera aleksandrytowego wymienia się m.in.: chorobę nowotworową, ciążę, nieustabilizowaną cukrzycę, arytmię, zaburzenia wydzielania gruczołów dokrewnych (zwłaszcza nadczynność i niedoczynność tarczycy), stany ostrej niewydolności krążenia, epilepsję, wysoką gorączkę, nadwrażliwość na światło oraz ciężkie zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Ponadto zabieg niewskazany jest podczas przyjmowania leków światłouczulających, retinoidów czy ziół, takich jak dziurawiec i nagietek. Lasera nie powinno się używać w przypadku świeżej opalenizny, depilacji woskiem i pęsetą około miesiąca przed zabiegiem, bielactwa, skłonności do przebarwień, łuszczycy i przerwanej ciągłości skóry.

Bibliografia:

1. Niedziałkowski P., Zanim kupisz laser do gabinetu, „Medycyna Estetyczna”, 2015, 2, s. 4-5.

2. Łabędzka H., Jędrasik E., Wasilewska-Michalak A., Zastosowanie laserów w kosmetologii, „Postępy Kosmetologii”, 2011, 2(3), s. 37-41.

3. Mańkowska A., Kasprzak W., Zastosowanie laserów w dermatologii i kosmetologii, „Ogólnopolski Przegląd Medyczny”, 2012, 9-10, s. 28-33.

Zobacz nasz film i dowiedz się kto może skorzystać z depilacji laserowej

Zobacz film: Depilacja laserowa - kto może z niej skorzystać? Źródło: Klinika urody.





Data aktualizacji: 04.09.2018,
Opublikowano: 04.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej