Co to jest kurzajka i jak wygląda? W jaki sposób można usunąć brodawki?

Fot. arvebettum / Getty Images

Kurzajka zwana też brodawką to zmiana skórna powstała w wyniku zakażenia wirusem HPV. Najczęściej lokalizuje się na palcach dłoni i podeszwach stóp. Istnieje wiele skutecznych sposobów jej leczenia. Popularnością cieszą się zwłaszcza zabiegi krioterapii, czyli zimnolecznictwa.

Kurzajka to problem, który dotyka wielu ludzi. Szacuje się, że nawet 10% populacji zarażona jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Mimo że kurzajki nie bolą, wyglądają nieestetycznie i wykazują sporą tendencję do nawracania. Można spróbować leczenia brodawek na własną rękę – jest bogata oferta przeznaczonych do tego preparatów. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty.

Co to jest kurzajka? Budowa kurzajki

Kurzajka w nomenklaturze medycznej określana jest jako brodawka zwykła (z łac. verrucae vulgares). Za powstanie tej zmiany skórnej odpowiada zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (z ang. human papillomavirus, HPV), a zwłaszcza infekcja HPV-2. Wirusem tym bardzo łatwo zarazić się w wyniku kontaktu z zainfekowaną osobą lub dotykanymi przez nią przedmiotami.

Jak wygląda kurzajka? Wykwit ma postać naskórkowej grudki o szerokiej podstawie, która wyniesiona jest ponad powierzchnię skóry. Najczęściej nie przekracza 5–10 mm i jest koloru skóry. Posiada nierówną, hiperkeratotyczną (nadmierne pogrubienie warstwy rogowej naskórka w wyniku zbyt nasilonego rogowacenia) powierzchnię. Charakteryzuje się inną niż otaczająca tkanka spoistością i wyraźnym odgraniczeniem. Czy kurzajka boli? Zmianie nie towarzyszą dolegliwości bólowe.

Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Gdzie rozwijają się kurzajki?

Najczęściej spotykanym przypadkiem jest kurzajka na palcu kończyny górnej. Nierzadko rozwija się pod paznokciem lub na wałach paznokciowych. Zdarza się też kurzajka na stopie (przeważnie na podeszwie i skórze palców) i na twarzy, zwłaszcza na nosie.

U kogo rozwijają się kurzajki?

Na rozwój kurzajek narażone są przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami, dla których typowe jest znaczne obniżenie poziomu odporności, takie jak chłoniak i AIDS. Dodatkowo chore na atopowe zapalenie skóry i poddawane leczeniu immunosupresyjnemu. Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu zmian, bywają: przemęczenie, długotrwały stres, przepracowanie i nieprawidłowa dieta. Te zmiany skórne pojawiają się niezależnie od wieku – dość często zdarza się nawet kurzajka u niemowlaka.

Jakie są środki na kurzajki?

W aptekach znajduje się wiele rozmaitych środków na kurzajki, które mają formę plastrów, sztyftów, płynów z pędzelkami, żeli ze specjalnymi aplikatorami, maści z mocznikiem czy aerozoli do wymrażania. Niektóre leki na kurzajki są sprzedawane tylko na receptę, lecz większość jest ogólnodostępna. W ich składzie znajdują się: kwas mlekowy, trójchlorooctowy, salicylowy lub azotan srebra. Leczenie chemiczne to przeważnie kilkutygodniowy proces, który polega na złuszczeniu nadmiaru obumarłych komórek i wygładzeniu zmian. Wokół wykwitu warto stosować wazelinę, by ograniczyć działanie preparatów wyłącznie w obrębie zmiany. Literatura przedmiotu wskazuje na przypadki samoistnego zniknięcia kurzajek.

Warto wiedzieć: Zamrażanie kurzajek – czy to jedyny sposób, by pozbyć się problemu?

Zobaczcie także, jakie są metody leczenia kurzajek:

Zobacz film: Jak pozbyć się kurzajek? Źródło: 36,6

Domowe sposoby na kurzajkę

Uzupełniającą rolę wobec leczenia specjalistyczni środkami odgrywają domowe sposoby na kurzajki. Jednym z najbardziej znanych jest glistnik jaskółcze ziele. Na zmianę wyciska się sok z łodygi, po czym zakleja plastrem. Czynność powtarzać należy codziennie do czasu całkowitego zniknięcia wykwitu. Mechanizm działania glistnika opiera się na blokowaniu podziałów mitotycznych komórek kurzajki i ograniczaniu replikacji wirusa HPV. Podobne działanie wykazuje sok z mniszka pospolitego. Inne domowe rozwiązania to okłady z użyciem octu jabłkowego, cytryny, soku z aloesu, oleju rycynowego i czosnku. Dodatkowo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza w miejscach publicznych typu basen, sauna, siłownia i dezynfekowanie powstałych ran czy skaleczeń.

Jak pozbyć się kurzajki?

Specjalistycznym leczeniem kurzajek zajmuje się dermatolog. Często stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie przy użyciu ciekłego azotu. Zabieg nie pozostawia blizn, choć u osób z ciemniejszą karnacją mogą pojawić się odbarwienia. Kurzajki likwiduje się też laserowo – w tym przypadku dochodzi do spalenia i zniszczenia tkanki. Najczęściej stosuje się laser CO2, jednak jego wykorzystanie wiąże się z ryzykiem powstania blizn. Inną metodą jest wyłyżeczkowanie kurzajki. Niestety po tym zabiegu pozostać może delikatne przebarwienie. Rozwiązanie to stosowane jest przeważnie w przypadku zmian zlokalizowanych na stopach, a polega na zdrapywaniu kurzajki przy użyciu specjalnego narzędzia przypominającego kształtem małą łyżkę. Zastosowanie znajduje także elektrokoagulacja, czyli przyżeganie prądem, choć ten zabieg jest dość bolesny. Kurzajkę można też usunąć chirurgicznie przy znieczuleniu miejscowym. Według specjalistów kurzajki powinno się usuwać jak najwcześniej, co ograniczy ryzyko ich rozprzestrzeniania się przez samozakażenie.

Czy zmagasz się z problemem kurzajek?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Data aktualizacji: 20.02.2019,
Opublikowano: 20.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej