Co to jest izostenuria? Jak interpretować wyniki badania ciężaru właściwego moczu?

Fot. someone25 / Getty Images

Izostenuria to stan, który stwierdza się na podstawie wyników badań moczu. Odnosi się do parametru, jakim jest ciężar właściwy moczu (inaczej gęstość względna) i może wskazywać na rozwój choroby. Jaka jest prawidłowa gęstość moczu i o czym może świadczyć izostenuria?

Badania moczu pozwalają na wychwycenie nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Dotyczy to nie tylko zaburzeń funkcjonowania układu moczowego, lecz również wielu innych stanów chorobowych. Jednym z ważnych parametrów mierzonych podczas badania jest ciężar właściwy moczu, który wskazuje na to, czy nerki pracują w odpowiedni sposób. Niepokojące mogą być wszelkie odstępstwa od normy, w tym tzw. izostenuria.

Co to jest ciężar właściwy moczu?

Ciężar właściwy moczu to termin stosowany w diagnostyce laboratoryjnej. Odnosi się do jednego z parametrów fizycznych określanych podczas standardowego badania moczu. Oprócz niego inne ważne wskaźniki to m.in.: poziom białka, cukru i ciał ketonowych, zawartość czerwonych krwinek, a także kolor, przejrzystość, pH i zapach płynu. Wszystkie z nich pozwalają na sprawdzenie stanu zdrowia.

Jeśli chodzi o badanie ogólne moczu, ciężar właściwy jest jednym z jego najważniejszych parametrów. Jego wyznaczenie pozwala określić, jak pracują nerki. Ciężar właściwy moczu wskazuje bowiem na zawartość produktów przemiany materii w moczu i zdolność ich zagęszczania. Innymi słowy, wartość parametru uwarunkowana jest substancjami usuwanymi przez nerki w trakcie ostatniej fazy procesu wydalania. Gęstość moczu zależy więc przede wszystkim od ilości rozpuszczonego w nim mocznika i chlorku sodu. Nieco mniejsze znaczenie ma zawartość glukozy, białka, kreatyniny, kwasu moczowego i elektrolitów (w tym magnezu, wapnia i potasu). Warto przy tym pamiętać, że ciężar właściwy moczu jest tym większy, im cięższe są rozpuszczone w nim substancje.

Zobacz nasz film i dowiedz się jak działa układ moczowy:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu moczowego. Źródło: 36,6.

Na czym polega badanie ciężaru właściwego moczu?

Ciężar właściwy moczu wyznacza się podczas badania ogólnego moczu. W tym celu konieczne jest pobranie próbki. Należy zrobić to na czczo, po minimum 8-godzinnej przerwie od spożywania pokarmów i przyjmowania płynów. Warto też zwrócić uwagę na to, by badania gęstości moczu nie wykonywać w trakcie miesiączki – można zrobić je 3 dni przed lub 3 dni po menstruacji.

Tego typu badanie warto przeprowadzać raz do roku. Umożliwia ono wychwycenie wszelkich nieprawidłowości, takich jak np. izostenuria, hiperstenuria i hipostenuria, które mogą świadczyć o poważnych chorobach.

Wynik moczu – ciężar właściwy i jego normy

Wartość ciężaru właściwego moczu pozwala na stwierdzenie, czy w organizmie rozwija się jakiś stan chorobowy. Nerki zdrowego człowieka wykazują zdolność zarówno do usuwania nadmiaru wody (co wpływa na mały ciężar właściwy moczu), jak i jej oszczędzania (duży ciężar właściwy). W związku z tym zakres referencyjny prawidłowych wyników badań jest stosunkowo szeroki. W przypadku ciężaru właściwego moczu norma na czczo wynosi około 1,005–1,030 g/l. Należy jednak pamiętać, że wartości te mają charakter orientacyjny, ponieważ w zależności od laboratorium mogą zostać wyznaczone inne normy. Ponadto na wyniki badań wpływ mają wiek, płeć oraz ogólny stan zdrowia.

Co oznacza ciężar właściwy moczu poniżej normy?

Gdy wartości są znacznie zaniżone, może to wskazywać na wypicie dużej ilości płynów przed badaniem. Jeżeli jednak wykluczy się tę przyczynę, należy poszukać powodów zbyt niskiego ciężaru moczu gdzie indziej. Tzw. hipostenuria może bowiem wskazywać na wiele chorób, w tym moczówkę prostą, niewydolność lub upośledzenie czynności nerek, cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej lub elektrolitowej.

Jak uniknąć problemów z nerkami? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6.

Co oznacza ciężar właściwy moczu powyżej normy?

W takim przypadku istnieje podejrzenie przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Inne przyczyny stanu nazywanego hiperstenurią to również ogólne odwodnienie organizmu (spowodowane np. biegunką, wymiotami czy wysoką gorączką), przyjmowanie niektórych leków (m.in. dekstranu i mannitolu), niewydolność serca, a także glukozuria (cukier w moczu).

Wyjątkową sytuacją jest tzw. izostenuria. Stan ten może świadczyć o poważnych zaburzeniach pracy nerek.

Polecamy: Badanie moczu. O czym świadczy glukoza w moczu?

Co to jest izostenuria?

Izostenuria to stan stałego utrzymywania się gęstości względnej moczu na poziomie około 1,010–1,012 g/l, co równe jest ciężarowi właściwemu odbiałczonego osocza. W przypadku izostenurii wartość ta niezależna jest od techniki pobrania próbki, a także przyjmowania płynów i stanu nawodnienia organizmu.

Stwierdzona izostenuria oznacza utratę zdolności nerek zarówno do zagęszczania, jak i do rozcieńczania moczu. Stan ten może być wyjątkowo niebezpieczny, ponieważ wskazuje na upośledzenie czynności wydalniczej nerek.

O czym może świadczyć izostenuria?

Izostenuria świadczy o uszkodzeniu kanalików nerkowych lub rdzenia nerki. Jest też charakterystyczna dla przewlekłej niewydolności nerek, w związku z czym wymaga niezwłocznej konsultacji lekarskiej w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Izostenuria współistnieje w tym przypadku z innymi objawami, takimi jak białkomocz czy krwiomocz.

Bibliografia:

  1. Franciszek Kokot: Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 768.
Data aktualizacji: 16.04.2019,
Opublikowano: 16.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej