Co to jest i czemu towarzyszy objaw Chełmońskiego?

Fot: JackF / fotolia.com

Objaw Chełmońskiego stosowany jest w diagnostyce chorób pęcherzyka żółciowego. Polega na stwierdzeniu bolesności przy wstrząsaniu okolicy prawego podżebrza, co w konsekwencji wywołuje ból w tym obszarze.

Objaw Chełmońskiego opisał polski lekarz Adam Chełmoński. Metoda ta umożliwia w prosty i szybki sposób zdiagnozować zaburzenia wątrobowe. Jej użycie nie zastąpi wizyty u lekarza. Jeśli objaw okaże się dodatni (pojawi się ból), konieczna jest niezwłoczna konsultacja medyczna.

Co to jest objaw Chełmońskiego?

Objaw Chełmońskiego jest sprawdzany podczas badania fizykalnego jamy brzusznej. Jest to objaw chorobowy badany palpacyjnie powierzchownie (obmacywanie, badanie dotykiem). Jest to metoda diagnostyki medycznej, która polega na takim macaniu palcami, aby wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie określonej struktury anatomicznej. Objaw Chełmońskiego wykorzystywany w trakcie badania jamy brzusznej rozpoznawany jest w chorobach wątroby i polega na występowaniu bolesności w trakcie uderzenia (w nomenklaturze medycznej – wstrząsania) w okolicę prawego łuku żebrowego. Należy położyć dłoń na tym obszarze i następnie uderzyć w nią pięścią drugiej ręki. Jeśli wystąpi ból, objaw uważa się za dodatni i świadczy to o istnieniu procesu zapalnego pęcherzyka żółciowego, zwłaszcza w przebiegu kamicy żółciowej. Dłoń podczas sprawdzania objawu Chełmońskiego spoczywa płasko na brzuchu chorego, a ucisk powinien być delikatny.

Badanie wykonuje się u osoby ułożonej w pozycji leżącej, z głową ułożoną płasko, kończynami górnymi ułożonymi wzdłuż tułowia i wyprostowanymi kończynami dolnymi. Chory poddawany testowi powinien być rozluźniony. Miejsca wskazywane jako bolesne bada się na końcu. Objaw Chełmońskiego sprawdza się w pozycji stojącej wyłącznie w przypadku oglądania brzucha wiszącego, z nierównościami u osób silnie otyłych.

Do czego służą objawy Chełmońskiego?

Schorzenia wątroby (pęcherzyka żółciowego) są bólami promieniującymi do prawego ramienia i okolicy łopatkowej. Nazywane bywają bólami szelkowymi. Towarzyszy im napięcie torebek wątroby oraz śledziony. W ich rozpoznaniu sprawdza się, czy występuje bolesność w trakcie opukiwania ciała na wysokości pęcherzyka żółciowego. Objawy Chełmońskiego stwierdzają występowanie między innymi:

  • dyskinezy dróg żółciowych – zespołu niecharakterystycznych objawów wynikających z zaburzenia czynności ruchowej dróg żółciowych, prowadzących do zmian funkcji pęcherza żółciowego. Stwierdza się ją po wykluczeniu zmian organicznych w obrębie dróg żółciowych. Wyróżnia się dyskinezę hipokinetyczną, która spotykana jest zazwyczaj u dojrzałych kobiet oraz dyskinezę hiperkinetyczną występującą głównie u młodych ludzi. Choroba objawia się w postaci zaburzeń obkurczania się pęcherza żółciowego. Charakterystyczną dolegliwością w dyskinezie jest ból promieniujący z prawego podżebrza albo dołka podsercowego do okolicy międzyłopatkowej. Oprócz dodatniego objawu Chełmońskiego do innych symptomów należą: uczucie ucisku lub pełności w nadbrzuszu, wzdęcia, odbijanie, zła tolerancja potraw tłustych i smażonych, tkliwość w prawym podżebrzu, drętwienie kończyn.
  • ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego – uszkodzenia ściany pęcherzyka żółciowego, które powoduje obrzęk i zgrubienie narządu oraz wysięk zapalny do światła pęcherzyka żółciowego, w wyniku czego następuje rozciągnięcie jego ścian oraz niedokrwienie. W wywiadzie stwierdza się ból pod prawym łukiem żebrowym promieniujący do prawej łopatki. Ma on charakter utrzymujący się lub nawracający i trwa przez ponad dobę. Dolegliwości często nie ustępują nawet po zażyciu środków rozkurczowych. Zazwyczaj u chorego wcześniej pojawiają się ataki kolki żółciowej. Następuje podwyższenie temperatury ciała, która sięga nawet 40°C. Oprócz dodatniego objawu Chełmońskiego występuje dodatni objaw Murphy'ego, który polega na położeniu dłoni w okolicy podżebrowej prawej w linii środkowo-obojczykowej i nakazaniu wykonania przez badanego głębokiego wdechu. Objaw uważa się za dodatni, jeśli badany przerwie wdech, co spowodowane jest bólem.

Zobacz także: Zapalenie woreczka żółciowego: przyczyny, objawy, leczenie

  • kamicy dróg żółciowych, która rozwija się najczęściej u kobiet po 50 roku życia. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po posiłku. Charakterystyczny jest ból w prawym podżebrzu opasujący lub promieniujący do prawej łopatki. Ponadto występują mdłości, powiększony, tkliwy i wyczuwalny pęcherzyk żółciowy, wymioty, wzmożone napięcie powłok brzusznych, napadowy ostry ból brzucha zlokalizowany w nadbrzuszu środkowym, zgaga i wzdęcia brzucha. Nie stwierdza się gorączki ani objawów otrzewnowych.
  • kolki wątrobowej – napadów bólu, które pojawiają się pod żebrem i mogą promieniować w okolice łopatki i ramienia. Dolegliwości pojawiają się nagle i mogą trwać nawet przez kilka godzin. Długotrwałemu bólowi brzucha może towarzyszyć wydalanie żółci. Za czynniki ryzyka wystąpienia kolki wątrobowej uważa się: niezdrową dietę bogatą w tłuszcze oraz potrawy smażone, nadużywanie alkoholu, otyłość i wiek powyżej 40 lat.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Szarejko P., Słownik lekarzy polskich XIX wieku. Tom 1, Warszawa, Towarzystwo Lekarskie Warszawskie, 1991, s. 96–98.
  2. Misztela Ż., Markiewicz R., Badanie funkcjonalne i diagnostyka różnicowa jako podstawa w pracy fizjoterapeuty z pacjentem. Prezentacja wybranych przypadków, „Przegląd Medyczny”, 2016; 10, s. 13–15.
  3. Kokot F., Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Warszawa, PZWL, 2007.
  4. Hartleb M., Gutkowski K., Kohut M., Badanie fizykalne jamy brzusznej z elementami diagnostyki różnicowej, Lublin, Wydawnictwo Czelej, 2010.
  5. Bolechowski F., Podstawy ogólnej diagnostyki klinicznej, Warszawa, PZWL, 1982.
  6. Gąsiorowska A., Małecka‑Panas E., Choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. W: Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika 2014, Kraków, Medycyna Praktyczna, 2014, s. 1033–1035.
  7. Nowakowska-Duława E., Nowak A., Postępy w diagnostyce i leczeniu chorób dróg żółciowych, „Postępy Nauk Medycznych”, 2001, 2, s. 3–13.
  8. Grzebieniak Z.,,Marek G., Agrawal A.K., Grzebieniak T., Ostre choroby jamy brzusznej – podstawy diagnostyki w aspekcie praktyki lekarza rodzinnego, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(2), s. 242–248.
Data aktualizacji: 14.12.2017,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej