Co to jest epilacja? Epilacja a depilacja – różnice

Fot: Romolo Tavani / fotolia.com

Wśród wielu sposobów na usunięcie owłosienia wyróżnia się metody czasowe i trwałe. Do pierwszej grupy zalicza się golenie i depilację, czyli metody przeprowadzane zwykle w warunkach domowych. Epilacja jest profesjonalnym zabiegiem kosmetycznym, zaliczanym do trwałych metod usuwania owłosienia.

Depilacja to zabieg polegający na tymczasowym usunięciu martwych części włosów. Po określonym czasie, który zwykle wynosi od 2 dni do 4 tygodni, usunięte owłosienie odrasta. Epilacja jest zaś metodą umożliwiającą pozbycie się niechcianych włosów poprzez nieodwracalne zniszczenie mieszków włosowych. Efekty epilacji utrzymują się co najmniej kilka lat.

Golenie, wosk i depilator – metody depilacji czasowej

Do zabiegów depilacji czasowej zalicza się:

  • Golenie maszynką – metoda ta jest szybka, tania i bezbolesna. Włosy zgolone maszynką odrastają jednak zwykle już po 24 godzinach, a w dodatku są mocniejsze i grubsze niż przed zabiegiem. Golenie wrażliwych obszarów, takich jak okolice bikini, może wywoływać podrażnienia skórne. Nieostrożne używanie maszynki może również skutkować zacięciami skóry.
  • Stosowanie kremu do depilacji – produkt ten rozpuszcza widoczną część włosów. Stosowanie kremu jest szybkie i skuteczne – wystarczy nałożyć produkt na skórę, a po kilku minutach usunąć go specjalną szpatułką. Usunięte włosy zaczynają odrastać po około 24 godzinach. Kremy do depilacji mogą podrażniać delikatną skórę. Nie można stosować ich w okolicach intymnych – jedynie w obszarze linii bikini.
  • Depilacja woskiem – metoda ta pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg można przeprowadzić w salonie kosmetycznym lub w warunkach domowych. Usunięte włosy odrastają po 2-4 tygodniach. Depilacja woskiem jest bolesna i może powodować uszkodzenia skóry (zwłaszcza, gdy wykonuje się ją na delikatnej, wrażliwej skórze). Przeprowadzana w domu może być czasochłonna i niedokładna. Wykonywana u w salonie kosmetycznym – droga.
  • Depilacja depilatorem elektrycznym – podobnie jak depilacja woskiem, pozwala na usunięcie włosów wraz z cebulkami. Zabieg jest bolesny i czasochłonny, może powodować wrastanie włosów i podrażnienia skóry.

Zobacz film: Delikatny wąsik nad wargą - jak skutecznie go usunąć? Źródło: Dzień Dobry TVN.

    Fotoepilacja – trwałe usuwanie niechcianych włosów

    Fotoepilacja to metoda, która pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Do zabiegu wykorzystuje się wiązkę światła, która wychwytuje barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych (melaninę). Pod wpływem działania światła melanina rozgrzewa się, a mieszki włosowe ulegają zniszczeniu. Fotoepilacja może wywoływać krótkotrwałe podrażnienia skóry. Zabieg może być bolesny, jednak często przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym (wykonywanym przy użyciu maści lub kremów).

    Epilacja – cena zabiegów z użyciem światła

    Jedna sesja fotoepilacji, w zależności od obszaru ciała, to koszt 200-600 złotych. Aby usunąć wszystkie włosy z danego obszaru skóry, zwykle konieczne jest wykonanie depilacji w serii 4-6 zabiegów. Epilację można przeprowadzić także w warunkach domowych – koszt urządzenia do samodzielnego użytku to 1200-2000 złotych.

    Fotoepilacja – przeciwwskazania

    Zabiegu nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • ciąża i karmienie piersią,
    • bielactwo,
    • łuszczyca,
    • cukrzyca,
    • epilepsja,
    • stosowanie kremów z retinolem,
    • zażywanie leków i ziół światło-uczulających (m.in. nagietek, dziurawiec),
    • świeża opalenizna.

    Epilacja elektrolizą – metoda trwałego usuwania owłosienia

    Alternatywą dla fotoepilacji jest elektroliza (elektroepilacja) – metoda, która nieodwracalnie niszczy mieszki włosowe przy użyciu prądu stałego. Podczas zabiegu w każdym z mieszków włosowych umieszczana jest jednorazowa sonda o grubości włosa, do której podłączane są elektrody. Prąd przepływający przez sondę wywołuje trwałe uszkodzenie mieszka włosowego. Metoda ta jest bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna – zniszczenie pojedynczego mieszka włosowego trwa aż 30 sekund. Z tego względu elektrolizę stosuje się głównie w przypadku epilacji niewielkich powierzchni skóry – wąsika, brwi czy pojedynczych włosów na ciele.

    Po zabiegu elektroepilacji na skórze może pojawić się tymczasowe zaczerwienienie i obrzęk. Objawy te ustępują w ciągu 24-48 godzin.

    Epilacja elektrolizą – cena

    Elektroepilację przeprowadza się w formie sesji 8-10 zabiegów, przeprowadzanych co 3-4 tygodnie. Cena zabiegu ustalana jest godzinowo lub w zależności od ilości usuniętych włosów. Godzina elektrolizy kosztuje 100-350 złotych, w tym czasie kosmetyczka jest w stanie usunąć około stu włosów. Usuwanie pojedynczych włosów to koszt kilku złotych za sztukę.

    Elekroliza – przeciwwskazania

    Zabiegu elektroepilacji nie przeprowadza się w następujących przypadkach:

    • ciąża i karmienie piersią,
    • choroby serca,
    • rozrusznik serca,
    • epilepsja,
    • infekcje skóry.

    Metodę usuwania zbędnego owłosienia należy dobrze przemyśleć i dopasować do rodzaju skóry i pożądanego efektu. Depilacja, chociaż szybka i wygodna, może powodować ból i podrażnienia, a jej efekty są stosunkowo krótkotrwałe. Dzięki epilacji na długi czas można zapomnieć o niechcianych włosach, niemniej jednak zabiegi te są stosunkowo drogie i niewskazane dla każdego. 

    Zobacz film: Jak działają peelingi enzymatyczne? Źródło: Wiem co kupuję

    Data aktualizacji: 21.06.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Polecamy

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej
    Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

    Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

    Czytaj więcej
    Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

    Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

    Czytaj więcej
    SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

    Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

    Czytaj więcej