Co to jest chiropraktyka? Na czym polegają zabiegi?

Fot: lightwavemedia / stock.adobe.com

Chiropraktyka jest manualną terapią leczenia schorzeń kręgosłupa obejmującą odpowiednią diagnozę, zabiegi usuwające nieprawidłowości w układzie mięśniowo-szkieletowym i zapobieganie ich występowaniu.

Zabieg chiropraktyczny umożliwia nie tylko usunięcie bólu kręgosłupa, ale również ogólną poprawę stanu zdrowia, gdy jest on pogorszony przez uciski na nerwy wywołane problemami z kręgosłupem.

Co to jest chiropraktyka?

Chiropraktyka to niemedyczna forma leczenia schorzeń kręgosłupa oparta o terapię manualną. Według założeń teoretycznych przemieszczenia kręgów wywołują uciski na nerwy, a co za tym idzie ból i zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Jeżeli taki patologiczny stan długo się utrzymuje, doprowadza on do stanu zapalnego i obrzęków. Za pomocą zabiegu chiropraktycznego możliwe jest przywrócenie odpowiedniego ułożenia kręgów w kręgosłupie i zlikwidowanie pierwotnej przyczyny dolegliwości. Daje mu to dużą przewagę nad tradycyjnymi metodami leczenia kręgosłupa, w których możliwe są tylko działania niwelujące ból lub zmniejszające stany zapalne i obrzęki.

Czy chiropraktyka jest bezpieczna?

Zabiegi chiropraktyczne wykonywane przez dobrego specjalistę są bezpieczne. Metaanaliza badań przeprowadzona w Kanadzie wykazała, że nie ma żadnych naukowych dowodów na to, żeby były niebezpieczną metodą leczenia kręgosłupa. Co więcej niektóre badania wskazują na to, że leczenie chiropraktyczne wiąże się z mniejszą ilością powikłań jatrogennych niż w przypadku tradycyjnego leczenia medycznego.

Na bezpieczeństwo zabiegu wpływa przede wszystkim wiedza i doświadczenie specjalisty, dlatego wybierając chiropraktyka należy się upewnić, że jest to odpowiednio wykwalifikowana osoba posiadająca dyplomy ukończenia odpowiednich szkół i odpowiednią praktykę. Zabiegi wykonywane przez popularnych “kręgarzy” lub inne niewykwalifikowane osoby mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Chiropraktyka – skuteczność

Skuteczność zabiegów chiropraktycznych jest wyższa niż medycznych metod leczenia dolegliwości kręgosłupa oraz różnych terapii alternatywnych. Wiąże się to z faktem, że chiropraktyka opiera się na naukowej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu kręgosłupa i umożliwia usunięcie przyczyny.

Jak wyglądają zabiegi chiropraktyczne?

Każdy zabieg chiropraktyczny musi zostać poprzedzony gruntowną oceną stanu zdrowia. Chiropraktyk dokonuje oględzin kręgosłupa w różnych pozycjach ciała, dzięki czemu może ocenić, czy doszło do przesunięcia kręgów. Sprawdzane są też odruchy ciała, długość kończyn czy napięcie mięśni. Często konieczne jest również wykonanie zdjęcia RTG.

Następnie chiropraktyk wykonuje zabiegi manualne, starając się przywrócić prawidłowe ułożenie w układzie mięśniowo-kostnym. Nie zawsze jest to możliwe w ciągu jednej sesji, zależy to od stanu zdrowia osoby poddającej się leczeniu.

Po zabiegu plecy często zostają zabezpieczone specjalnymi plastrami, które pozwalają na utrzymanie wprowadzonych zmian. Po opuszczeniu gabinetu należy się stosować do zaleceń chiropraktyka w zakresie dopuszczalnych czynności w przeciągu następnych godzin oraz wykonywanych ćwiczeń.

Zdarza się, że ból utrzymuje się lub nawet nasila bezpośrednio po zabiegu, co jednak powinno ustąpić w ciągu 2–3 dni. Badania wykazały, że większość osób szukających pomocy u chiropraktyka jest bardzo zadowolonych po skorzystaniu z tej metody.

Komu może pomóc chiropraktyka?

Chiropraktyka może pomóc osobom zmagającym się z problemami układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęstszą przyczyną wyboru tego rodzaju terapii są:

  • bóle pleców,
  • bóle głowy i szyi,
  • bóle karku,
  • bóle ramion,
  • dyskopatia,
  • rwa kulszowa,
  • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn,
  • wady postawy.

Wiele dolegliwości bywa wywoływanych przez ucisk na nerwy i ustępuje wraz z jego usunięciem. Dlatego chiropraktyka może pomóc również w przypadku pochodzących od kręgosłupa: zaburzeń widzenia, zawrotów głowy, migren, bólu oka lub ucha, mdłości, duszności, nietrzymania moczu lub problemów endokrynologicznych.

Kto może wykonywać zabiegi chiropraktyczne?

Zabiegi chiropraktyczne powinny być wykonywane wyłącznie przez specjalistę, który ukończył odpowiednią szkołę i posiada wymagane doświadczenie.

Czy zabiegi chiropraktyczne są drogie?

Zabiegi chiropraktyczne w większości krajów nie są refundowane w ramach podstawowej opieki medycznej, dlatego ciężar płatności spoczywa na decydującej się na nie osobie. Jest to jednak najtańszy sposób leczenia schorzeń kręgosłupa, co jest związane przede wszystkim z ich wysoką skutecznością. Tradycyjne metody leczenia nastawione na usuwanie bólu i stanów zapalnych są długotrwałe (często trzeba się leczyć do końca życia), co w skali czasu generuje olbrzymie koszty i angażuje wielu specjalistów – lekarzy pierwszego kontaktu, ortopedów, reumatologów czy fizjoterapeutów. Zważywszy, że zaledwie kilka wizyt u chiropraktyka może usunąć przyczyny problemów z kręgosłupem, metoda ta jest relatywnie tania.

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6

Bibliografia:

  • https://terapiakosciuk.pl/
  • Manga P., Angus D., Papadopoulos C. i in., The effectiveness and cost-effectiveness of chiropractic management of low back-pain. [virginachiropractic.org]
  • Ibidem.
Data aktualizacji: 12.12.2017,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia

Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa to rzadka anomalia w formie wnęki wypełnionej płynem mózgowo-rdzeniowym, zlokalizowana najczęściej w dolnych odcinkach kręgosłupa. Cysta wywołuje dolegliwości neurologiczne, charakterystyczne dla zespołów korzeniowych. Leczenie zależy od rozmiaru zmiany.

Czytaj więcej
Nerwy rdzeniowe – budowa i funkcja, uszkodzenia, zespoły uciskowe

Nerwy rdzeniowe stanowią jedno z dwóch podstawowych źródeł unerwienia narządów ciała. Odchodzą od rdzenia kręgowego i zawierają zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe.Zespoły bólowe i dysfunkcje są najczęściej spowodowane uciskiem na korzenie,wynikającym ze zmian chorobowych kręgosłupa.

Czytaj więcej
Jak leczyć wypuklinę krążka międzykręgowego – metody terapii

Wypuklina krążka międzykręgowego to wysunięcie części dysku w stronę kanału kręgowego. W zależności od stopnia i miejsca impresji rdzenia, schorzenie wywołuje różnorodne objawy neurologiczne. Choroba wymaga kompleksowego leczenia.

Czytaj więcej
Leczenie kręgozmyku – krótka charakterystyka możliwych form terapii

Leczenie kręgozmyku może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny. W pierwszym przypadku szczególną rolę odgrywają odpowiednio dobrane ćwiczenia. W drugim możliwa jest m.in. rekonstrukcja węziny, spondylodeza kręgów. Wybór terapii determinowany jest stopniem zaawansowania choroby i wiekiem chorego.

Czytaj więcej
Protruzja tarczy międzykręgowej (krążka międzykręgowego) – jak rozpoznać i leczyć to zwyrodnienie?

Protruzja dysku jest początkowym stadium zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, które nie musi wywoływać dolegliwości bólowych. Protruzja tarczy międzykręgowej z uciskiem worka oponowego to już poważne i bardzo bolesne schorzenie – przepuklina.

Czytaj więcej
Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS) jest najczęstszą artropatią wieku rozwojowego. Choroba ma nieznaną etiologię, charakteryzuje się dolegliwościami ze strony stawów (głównie obwodowych), a także licznymi dodatkowymi objawami pozastawowymi oraz powikłaniami układowymi. MIZS wymaga leczenia.

Czytaj więcej
Ból pleców na dole – przyczyny, sposoby leczenia dolegliwości

Ból w dole pleców to objaw o szerokim spektrum przyczyn. Etiologia zjawiska wyznacza charakter i rozległość dolegliwości oraz tok i czas terapii. Zwykle leczenie zachowawcze przynosi znaczną ulgę. Przewlekłe i postępujące stany kwalifikowane są do różnorodnych zabiegów inwazyjnych.

Czytaj więcej
Ból obojczyka – przyczyny, okoliczności, w których się nasila

Ból obojczyka zwykle jest efektem bezpośredniego urazu kośćca. Wywołują go również schorzenia dotyczące sąsiednich tkanek, ale także odległych, pośrednio z nim związanych, np. łopatki. Bolący obojczyk utrudnia pracę całej obręczy barkowej i zwykle nasila się przy oddychaniu.

Czytaj więcej
Zabieg metodą McKenziego – rozpoznanie, ćwiczenia i leczenie

Metoda McKenziego jest metodą leczenia bólu kręgosłupa. Technika ta jest skierowana głównie do osób cierpiących na rwę kulszową, dyskopatię, zapalenie korzonków lub zwyrodnienie kręgów. Metoda McKenziego skupia się też na innowacyjnej diagnozie, dzięki czemu w wielu przypadkach można uniknąć korzystania z rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Czytaj więcej