Co to jest antykoncepcja? Wszystko, co musisz wiedzieć o antykoncepcji

Fot: Pixabay / pixabay.com

Antykoncepcja to ogół metod, których celem jest zabezpieczenie się przed niepożądaną ciążą. Nie ma idealnej metody antykoncepcji – pod uwagę należy wziąć szereg czynników, nie tylko skuteczność. W zależności od rodzaju antykoncepcja może być skierowana zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.

  1. Według definicji udostępnionej przez Klinikę Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego „mianem antykoncepcji określa się świadomie podjęte działania i środki mające na celu zapobieżenie zapłodnieniu. Określa się tak również środki przeciwdziałające trwałemu zagnieżdżeniu się zarodka wewnątrz macicy, co skutkuje jego obumarciem. Bywa [antykoncepcja – przyp. red.] także opisywana jako element kontroli narodzin”.

Antykoncepcja to zatem celowe działanie, którego celem jest podjęcie decyzji o posiadaniu potomstwa.

Większość środków antykoncepcyjnych powstaje z myślą o kobietach – mogą one wybierać wśród wielu metod ochrony przed ciążą. Istnieje jednak również antykoncepcja dla mężczyzn.

Wybierając metodę zabezpieczenia przed ciążą, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • skuteczność,
  • łatwość stosowania,
  • wpływ na organizm,
  • efekty uboczne,
  • odwracalność,
  • wpływ na seksualną spontaniczność,
  • aspekty natury medycznej: przebyte choroby, wiek, tryb życia, nałogi,
  • aspekty natury religijnej (w niektórych religiach antykoncepcja jest zakazana lub zakazane są niektóre jej formy),
  • koszt.

Dopiero po przeanalizowaniu powyższych czynników można podjąć decyzję o zastosowaniu właściwego środka antykoncepcyjnego. Antykoncepcja bowiem powinna być nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna. Jeśli metoda zapobiegania ciąży wybierana jest po raz pierwszy, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Wybór metody antykoncepcji powinien być ponadto uzależniony od tego, czy dana metoda chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Skuteczność antykoncepcji określa się dwojako:

  • w procentach,
  • według wskaźnika Pearla (wyraża liczbę ciąż w grupie 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok).

Metody antykoncepcji:

  • naturalne,
  • hormonalne,
  • barierowe (mechaniczne),
  • chemiczne,
  • chirurgiczne,
  • wkładka wewnątrzmaciczna (IUD).

Zobacz film i wybierz antykoncepcję dla siebie

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody.

    Antykoncepcja naturalna

    Nosi nazwę „naturalnego planowania rodziny”. To zbiorcza nazwa różnych sposobów wyznaczania dni płodnych oraz niepłodnych w cyklu menstruacyjnym. Istnieją wyliczenia, dzięki którym można oznaczyć moment owulacji oraz okresy płodne. Owulacja – szczytowy moment płodności kobiety – przypada na ok. 14 dni przed terminem wystąpienia miesiączki. Płodnych jest ok. 6 dni przed owulacją i 2–3 dni po niej.

    Dni płodne można rozpoznać m.in. po zmianie konsystencji i zabarwienia śluzu z szyjki macicy, wzroście temperatury ciała, zwiększonym libido, wystąpieniu bólu owulacyjnego.

    Metodą naturalną jest stosunek przerywany, gdy mężczyzna wycofuje się z pochwy kobiety przed wytryskiem. Należy jednak mieć świadomość, że żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki mogą znajdować się w płynie preejakulacyjnym.

    Do naturalnych metod antykoncepcji zalicza się także stosowanie domowych testów wykrywających owulację.

    Najskuteczniejszą naturalną metodą antykoncepcji jest wstrzemięźliwość płciowa.

    Antykoncepcja hormonalna

    Wpływa na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Do hormonalnych metod ochrony przed ciążą należą: pigułka antykoncepcja (jedno- bądź dwuskładnikowa), plaster antykoncepcyjny, zastrzyki, wkładka wewnątrzmaciczna zawierająca gestageny (grupa hormonów steroidowych, które przygotowują organizm do zajścia w ciążę, a następnie do jej utrzymania), implanty antykoncepcyjne.

    Antykoncepcja barierowa (mechaniczna)

    Polega na stworzeniu fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najpopularniejszą metodą barierową jest prezerwatywa (antykoncepcja dla mężczyzn). Z kolei dla kobiet przeznaczone są krążki dopochwowe, kapturki dopochwowe (diafragma), prezerwatywa kobieca (femidom).

    Antykoncepcja chemiczna

    Środki antykoncepcyjne chemiczne zawierają substancje plemnikobójcze – zazwyczaj nonoksynol-9. Antykoncepcja chemiczna to planki, żele, globulki i kremy.

    Antykoncepcja chirurgiczna

    Należy do najskuteczniejszych metod antykoncepcji.

    Histerektomia – chirurgiczny zabieg usunięcia macicy (wykonywany najczęściej z przyczyn onkologicznych).

    Sterylizacja kobiety – podczas zabiegu przecina się bądź blokuje jajowody. Skutki sterylizacji, w zależności od wybranej metody, mogą być nieodwracalne. U kobiet najczęściej stosuje się podwiązanie jajowodów.

    Wazektomia – antykoncepcja dla mężczyzn. Podczas zabiegu przecinane są nasieniowody, którymi plemniki z jąder wędrują do penisa.

    • Do metod antykoncepcji zalicza się także wkładkę wewnątrzmaciczną (IUD) uwalniającą jony metali. Umieszcza się ją w macicy – powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia zagnieżdżenie się jaja w ścianie macicy. Wykazuje również działanie plemnikobójcze.
    • Istnieje ponadto antykoncepcja awaryjna, która obejmuje metody hormonalne uniemożliwiające zapłodnienie bądź zagnieżdżenie się jaja. Tzw. „tabletkę po” należy podać w ciągu 72 godzin po stosunku, który odbył się bez zabezpieczenia. Skuteczność tej metody jest tym wyższa, im wcześniej się ją zastosuje.
    • Metodą antykoncepcji nie jest: irygacja pochwy, stosunek podczas menstruacji (w przypadku krótkich cykli dni płodne mogą pokryć się z miesiączką), karmienie piersią (choć mówi się o niepłodności laktacyjnej, to owulacja może wystąpić, zanim pojawi się menstruacja).
    • Pozycje seksualne oraz brak orgazmu kobiety nie wpływają na płodność.

    Zobacz film: Jedzenie, które zwiększa i zmniejsza libido. Źródło: Stylowy Magazyn

    Bibliografia

    "AntykoncpecjaWarszawski Uniwersytet Medyczny, Klinika Endokrynologii Ginekologicznej, lek med Katarzyna Suchta.

    Data aktualizacji: 31.05.2019,
    Opublikowano: 29.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

    Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

    Czytaj więcej
    Jak działa wkładka domaciczna? Kiedy nie należy jej stosować?

    Jest wiele przeciwwskazań do stosowania spirali. Skuteczność wkładek domacicznych mierzona wskaźnikiem Pearla wynosi poniżej 1. Niestety ten środek antykoncepcyjny, mimo wysokiej skuteczności, obarczony jest wieloma skutkami ubocznymi.

    Czytaj więcej
    Naturalne leczenie zakażeń chlamydią – czy może być skuteczne?

    Naturalne leczenie zakażeń chlamydią najczęściej nie przynosi rezultatów. Bytujące wewnątrz komórek bakterie nie są podatne na czynniki fizyczne ani działanie domowych środków stosowanych zwykle przeciw drobnoustrojom.

    Czytaj więcej
    Metody antykoncepcji – naturalne, skuteczne, niehormonalne. Które są najlepsze?

    Istnieje wiele metod antykoncepcji. Większość z nich ingeruje w organizm kobiety, co może powodować skutki uboczne. Z tego powodu naturalne metody antykoncepcji są nadal stosowane, mimo iż odznaczają się niższą skutecznością.

    Czytaj więcej
    Aptos - Skuteczne rozwiązania w problemach natury intymnej

    Z biegiem lat, nie tylko twarz zaczyna wykazywać oznaki starzenia, problem ten dotyczy także innych części ciała, w tym stref intymnych. Zmniejsza się produkcja kolagenu, skóra staje się wiotka, a naskórek coraz cieńszy. Przebyte porody, karmienie piersią, nagłe wahania wagi i zmiany hormonalne nie pomagają w zachowaniu młodego, sprężystego ciała i poczucia atrakcyjności.

    Czytaj więcej
    Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

    Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

    Czytaj więcej
    Co to jest i na czym polega luźny związek? Zalety i wady związku bez zobowiązań

    Luźne związki uznać można za symbol obecnych czasów. Pragnący żyć według własnych zasad ludzie coraz częściej decydują się na niezobowiązujące relacje partnerskie. Dla tradycjonalistów taki układ wydaje się wręcz irracjonalny, gdyż stanowi zaprzeczenie uczuciowości i więzi.

    Czytaj więcej
    Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?

    Atrofią jąder nazywamy stan, w którym prawidłowe dotychczas jądra ulegają zmniejszeniu. Do głównych przyczyn anomalii zaliczyć można stosowanie sterydów anabolicznych w celu zwiększenia masy mięśniowej oraz zaburzenia naczyń krwionośnych zaopatrujących jądra w krew.

    Czytaj więcej
    Czy penisa można powiększyć?

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na potencję – jak poprawić erekcję?

    Zaburzenia erekcji są wstydliwym problemem dotykającym coraz większej liczby mężczyzn. Do ich głównych przyczyn zaliczyć można problemy natury psychicznej, uzależnienia, cukrzycę, miażdżycę oraz stosowanie niektórych leków. Do metod poprawiających erekcję u mężczyzn należą specjalne ćwiczenia i terapie farmakologiczne.

    Czytaj więcej