Co robić, gdy włosy wypadają? Poznaj przyczyny i skuteczne metody zapobiegania

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Wypadanie włosów to problem, którego przyczyny mogą leżeć w niezdrowej diecie, nieodpowiedniej pielęgnacji lub w różnych dolegliwościach. Sprawdź, co możesz zrobić, by zachować zdrowe i długie włosy.

Wypadanie włosów jest zjawiskiem naturalnym. Kiedy jednak możemy mówić o prawdziwym problemie? Za nadmierne uważa się wypadanie więcej niż 100 włosów dziennie. Naszą czujność powinno wzbudzić nagłe powiększenie się ilości włosów pozostających na szczotce, poduszce lub pod prysznicem. Najczęstszymi przyczynami problemu są dieta uboga w witaminy oraz źle dobrana pielęgnacja. W tych przypadkach do poprawy kondycji włosów wystarcza zwykle suplementacja, zmiana nawyków i odpowiednie kosmetyki. Czasem jednak zdarza się, że za wypadaniem włosów stoją choroby, przyjmowane leki lub przebyte urazy. Konieczne wówczas mogą być badania hormonalne, zażywanie odpowiednich leków, a nawet przeszczep włosów.

Zobacz film: Maseczka na wypadające włosy. Źródło: Klinika urody

Przyczyny wypadania włosów: nieodpowiednia pielęgnacja

Źle dobrane kosmetyki, intensywna stylizacja, częste zabiegi fryzjerskie – to wszystko może negatywnie wpływać na kondycję włosów. Do głównych przyczyn wypadania włosów spowodowanego niewłaściwą stylizacją zalicza się:

  • częste farbowanie (zwłaszcza rozjaśnianie) włosów;
  • trwałą ondulację;
  • stylizację na gorąco – częste używanie suszarki, prostownicy lub lokówki;
  • tapirowanie, używanie gumek i spinek do włosów (zwłaszcza z metalowymi elementami);
  • ciasne upięcia włosów, takie jak koński ogon, warkoczyki, koki.

Aby ograniczyć wypadanie, warto ograniczyć powyższe czynności. Dodatkowym wsparciem dla fryzury będą odpowiednie kosmetyki.

Przeciwko wypadaniu – keratyna do włosów

Keratyna to naturalny budulec włosa. Zabiegi z jej wykorzystaniem pozwalają na odżywienie, zregenerowanie i powstrzymanie wypadania włosów. Można wykonać je w salonach fryzjerskich. Najczęściej zabieg keratynowy polega na „wprasowaniu” skoncentrowanej keratyny we włókna włosów przy użyciu wysokiej temperatury. Cena takiej usługi wynosi zwykle około 300 złotych i uzależniona jest od długości włosów.

Keratynę znajdziemy także w wielu produktach do pielęgnacji, takich jak odżywki czy maseczki na włosy.

Szampon na porost włosów

W aptekach i drogeriach znajdziemy wiele produktów stymulujących porost i zagęszczanie włosów. Szczególnie warto sięgać po kosmetyki, które zawierają takie składniki, jak:

  • kofeina,
  • czynnik wzrostu – FGF,
  • witaminy (zwłaszcza z grupy B),
  • wyciąg z żeń-szenia,
  • chinina.

Wszystkie z wymienionych działają pobudzająco na mikrokrążenie w skórze głowy. Wpływa to na lepsze wnikanie składników aktywnych w cebulki i pobudzanie wzrostu włosów.

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wypadanie włosów spowodowane niewłaściwą dietą

Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być dieta uboga w witaminy i minerały, zwłaszcza w:

  • cynk;
  • miedź;
  • żelazo;
  • witaminy: A, C, E;
  • witaminy z grupy B.

Niekorzystnie na włosy może wpływać także spożywanie alkoholu, palenie papierosów, częste picie kawy, napojów energetycznych oraz mocnej herbaty.

Dieta i tabletki na włosy

Prawidłowo zbilansowana dieta, zawierająca duże ilości owoców i warzyw powinna powstrzymać problem wypadających włosów. Do codziennego jadłospisu poleca się włączenie następujących produktów:

  • jarmuż – bogaty w żelazo, witaminy A, C, K;
  • marchewka i suszone morele – zawierają duże ilości witaminy A;
  • brokuły – zawiera m.in.: witaminy z grupy B, witaminę C, wapń, fosfor i żelazo;
  • cytrusy i papryka – stanowią źródło witaminy C;
  • nierafinowane oleje roślinne – są bogate w witaminę E;
  • tłuste ryby morskie – zwierają kwasy omega-3 i żelazo;
  • orzechy i pełne ziarna – stanowią dobre źródło cynku i miedzi.

Aby uzupełnić niedobory, możemy sięgnąć również po gotowe suplementy diety. Tabletki na porost włosów zawierają zwykle zestaw witamin, biotynę, drożdże lub skrzyp polny.

Czy dieta może się przyczynić do problemów z włosami? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak zła dieta przekłada się wygląd włosów? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Wypadanie włosów – przyczyny hormonalne

Przyczyną nadmiernej utraty włosów mogą być wahania poziomu hormonów w organizmie. Do najczęstszych przyczyn hormonalnego wypadania włosów zalicza się:

  • łysienie androgenowe – dotyka kobiety i mężczyzn. Za utratę włosów odpowiada zbyt wysokie stężenie męskich hormonów płciowych w organizmie.
  • Ciążę – wzmożone wypadanie włosów obserwuje co piąta kobieta, która urodziła dziecko. Przyczyną jest nagły spadek estrogenów, który następuje w momencie porodu.
  • Menopauzę – w okresie klimakterium zmniejsza się poziom kobiecych hormonów w organizmie.
  • Zaburzenia w pracy tarczycy – wypadanie włosów mogą zauważać zwłaszcza osoby chorujące na niedoczynność tarczycy.

Inne przyczyny wypadania włosów

Utrata włosów może być spowodowana chorobami dermatologicznymi, np. łojotokowym zapaleniem skóry głowy; autoimmunologicznymi, np. toczniem układowym lub łysieniem plackowatym. Przyczyną wypadania włosów może być również zła kondycja psychiczna – stres lub traumatyczne wydarzenia.

Wypadanie włosów może mieć wiele różnych przyczyn. W przypadku, gdy problem jest poważny i nie ustępuje pomimo wprowadzenia zmian w diecie i pielęgnacji, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zobacz film: Jak wzmocnić włosy. Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 08.02.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

Czytaj więcej
Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

Czytaj więcej
Skóra dojrzała – jak ją pielęgnować i jakich kosmetyków używać

Określenie „cera dojrzała” dotyczy skóry z zauważalnymi objawami utraty kolagenu, elastyny i wody. Pojawia się na niej coraz więcej głębokich zmarszczek, nie tylko wokół oczu i ust, ale także na policzkach i czole. Sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić wygląd cery po 40. roku życia.

Czytaj więcej
Popularne sposoby na wrastające włoski. Jakich kosmetyków warto używać?

Wrastające włoski to problem, z którym mają do czynienia przedstawiciele obu płci. Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków przeznaczonych do walki z wrastającymi włoskami.

Czytaj więcej
SPA NA Zdrowie: jak dbać o stopy w domowych warunkach?

Zamknięte gabinety kosmetyczne to wcale nie wyrok dla naszych stóp. Chcesz się cieszyć pięknymi, gładkimi piętami i ładnie przyciętymi paznokciami? Nasz ekspert - kosmetolog Kinga Wagner - zdradziła, jak w domowym zaciszu zadbać o tę część ciała.

Czytaj więcej