Co może oznaczać kłucie w lewym boku okolicy podżebrowej i brzucha?

Fot: natali-mis / fotolia.com

Kłucie w lewym boku i ból pod żebrami nie zawsze oznaczają kłopoty z trzustką. Przyczyną dolegliwości może być powiększenie śledziony na skutek nowotworu, pęknięcia, ropnia czy torbieli na narządzie. U ciężarnych ból i kłucie pod żebrami są wywołane obciążeniem kręgosłupa, rosnącą macicą lub ruchami dziecka.

Schorzenia różnych narządów mogą wywoływać ból i kłucie w lewym boku od strony brzucha i pod żebrami. Niemniej jednak za dolegliwości w okolicy lewego podżebrza odpowiadają choroby trzustki, górnego odcinka przewodu pokarmowego (zapalenie żołądka i dwunastnicy, choroba wrzodowa, choroba refluksowa) lub śledziony. Rzadziej tak zlokalizowany kłujący ból wskazywać może na choroby nerek, płuc czy dróg żółciowych.

Kłucie w lewym boku pod żebrami

Za ból i kłucie w lewym boku często odpowiadają zaburzenia ze strony śledziony. Dolegliwości wynikają ze zwiększenia jej rozmiarów (splenomegalia), co powoduje ucisk na zlokalizowane obok narządy. Stan ten może być konsekwencją trwającej choroby autoimmunologicznej, zakaźnej, hematologicznej wraz z powiększeniem się wątroby, co określane jest mianem hepatosplenomegalii. Gwałtowny ból i kłucie w lewym boku pod żebrami towarzyszą pęknięciu śledziony po urazie. Inną przyczynę tak zlokalizowanych dolegliwości mogą stanowić torbiele o charakterze pourazowym lub wrodzonym powstające po zawale śledziony, a także ropień podprzeponowy, w którym dochodzi do gromadzenia się ropy pomiędzy śledzioną i przeponą.

Przyczyn kłucia w lewym boku pod żebrami może być wiele. Czynnik sprawczy stanowić mogą: zapalenie i torbiele rzekome trzustki, niedokrwienie zgięcia śledzionowego okrężnicy, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie dolnego płata płuca lewego, niedokrwienie mięśnia sercowego, neuralgia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna lub przyczyny ortopedyczne. Ból w lewej okolicy podżebrowej może być spowodowany urazem żeber, półpaścem lub zapaleniem opłucnej. Ponadto wystąpić może w przebiegu kamicy dróg żółciowych, kamicy nerkowej czy tętniaka aorty. Kłucie w lewym boku przy oddychaniu to skutek pęknięcia i złamania kości przy mocnym stłuczeniu klatki piersiowej.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Kłucie w lewym boku w ciąży

Kłucie w lewym boku w ciąży to najczęściej objaw aktywności ruchowej dziecka, który nie stanowi powodów do zmartwień. Niewątpliwie jednak może być źródłem dyskomfortu. Kłucie nasila się zwłaszcza w 8 miesiącu ciąży, gdy dziecko prostuje nóżki. Wówczas może być odczuwane przez ciężarną nawet w okolicy żeber. Bardzo intensywny ból i twardość brzucha mogą być oznaką odklejania się łożyska.

Ponadto kłucie w boku w przebiegu ciąży może stanowić objaw kolki nerkowej i jelitowej, które pojawiają się w wyniku powiększającej się wraz z zaawansowaniem ciąży macicy. Jedną z najczęstszych przyczyn kolki nerkowej są kamienie znajdujące się w drogach moczowych. Z kolei kolka jelitowa wynika z zaburzeń układu pokarmowego i niewłaściwej diety w ciąży. Objawy nasilić się mogą zwłaszcza po dźwiganiu ciężkich przedmiotów. Ból najczęściej umiejscowiony jest w dole brzucha w lewym boku lub w okolicy pleców. Mogą mu towarzyszyć wymioty, parcie na mocz, nudności, wzdęcia lub dreszcze.

Kłucie w lewym boku pod żebrami w połowie drugiego trymestru świadczy o wysokim położeniu macicy. Ma wtedy miejsce ucisk narządów wewnętrznych wypychanych przez macicę do góry, rozluźnienie więzadeł, a w konsekwencji ciężarna przybiera nieprawidłową postawę, garbi się, co powoduje opieranie się żeber na brzuchu. Bólowi towarzyszą częste zadyszki wywołane spłycaniem oddechu. Dolegliwości łagodzą: przybieranie prawidłowej postawy ciała, techniki oddechowe i relaksacyjne oraz specjalna dieta. 

Kłucie w lewym boku brzucha

Najczęstszymi przyczynami kłucia w lewym boku brzucha są dolegliwości żołądkowe, wywołane m.in. przez przewlekłe zakażenie bakterią Helicobacter pylori czy wynikające z błędów dietetycznych lub długotrwałego stosowania NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych). Dyskomfort w postaci kłucia w lewym boku brzucha spowodowany jest przez przewlekłe zaparcia oraz zatrzymywanie gazów w jelitach. Ponadto przyczyną tak zlokalizowanych dolegliwości są choroby czynnościowe, jak dyspepsja czynnościowa i zespół jelita nadwrażliwego.

Ból brzucha z lewej strony promieniujący do krocza i krzyża może oznaczać tętniaka aorty brzusznej, przepuklinę pachwinową lub zapalenie przydatków.

Kłucie w lewym boku po jedzeniu

Czynnikiem odpowiadającym za ból i kłucie w lewym boku po posiłku mogą być wrzody i zapalenie błony śluzowej żołądka. Dolegliwości utrzymują się zazwyczaj do 3 godzin po jedzeniu. Często towarzyszą im wzdęcia i niestrawność. Jeśli dodatkowo pojawiają się gorączka, dreszcze, ogólne rozbicie, wymioty i zaparcia, podejrzewa się zapalenie uchyłków jelita. Chory wydala wówczas cienkie i długie stolce.

Kolejną przyczynę silnego bólu w górnej części brzucha (w okolicy podżebrza lub dołka podsercowego) i kłucia w lewym boku po jedzeniu stanowi przewlekłe zapalenie trzustki. Ból promieniuje często do lewej łopatki i barku. Dolegliwości przyjmują postać stałych, uporczywych i długotrwałych. Po jedzeniu chory doświadcza uczucia nadmiernej pełności i sytości, pojawiają się wymioty, mdłości i wzdęcia. U niektórych rozwija się biegunka tłuszczowa. Ból zmniejsza się po przyjęciu pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu. Nasila się przy kaszlu, kichaniu, wypróżnianiu się czy głębszym oddychaniu. Objawy spowodowane są stopniowym nieodwracalnym uszkodzeniem trzustki.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Jurkowska G., Ból w przewlekłym zapaleniu trzustki, “Postępy Nauk Medycznych” 2011, XXIV(3), 193–200.
  2. Tylec-Osóbka E., Wojtuń S., Gil J., Dyrla P., Postępowanie z pacjentem z uchyłkami jelita grubego w zależności od postaci klinicznej choroby, “Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2013, 9(3), 256–262.
  3. Kaczka A., Małecka-Panas E., Bóle brzucha, “Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2011, 7(1), 9–16.
  4. Kokot F., Bóle brzucha, w: Konturek S.J. (red.), Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006.
  5. Radwan P., Przewlekłe czynnościowe bóle brzucha, “Medycyna Rodzinna”, 2004, 1: 33–35.
  6. Fraś M., Gniadek A., Poznańska-Skrzypiec J., Kadłubowska M., Styl życia kobiet w ciąży, “Hygeia Public Health”, 2012, 47(4), 412–417.
  7. Torbé D., Torbé A., Ćwiek D., Aktywność fizyczna kobiet w ciąży o fizjologicznym przebiegu, “Nowa Medycyna”, 2013, 4: 174–179.
Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej