Ciało szkliste oka – budowa, funkcje i najczęstsze choroby

Fot. CoffeeAndMilk / Getty Images

Ciało szkliste to struktura, która wypełnia tylną część oka. Dzięki niej może ono zachowywać swój kształt, a siatkówka jest utrzymywana w prawidłowej pozycji, co umożliwia jej prawidłowe działanie. Cięższe choroby siatkówki mogą wymagać leczenia operacyjnego w postaci tzw. witrektomii.

Ciało szkliste to bezpostaciowa substancja o konsystencji białka jaja kurzego, składająca się z wody z dodatkiem włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego. Jej przejrzystość pozwala na docieranie promieni światła do siatkówki i powstawanie tam obrazu. Najczęstsze stany chorobowe związane są z postępującymi z wiekiem zmianami degeneracyjnymi.

Budowa i lokalizacja ciała szklistego

Ciało szkliste to substancja galaretowata, składająca się w ponad 95% z wody. Domieszki włókien kolagenowych i kwasu hialuronowego nadają jej formę żelu o dużej lepkości. Jej centralna część otoczona jest warstwą bardziej zagęszczoną, która stanowi jej naturalne ograniczenie. Brak jest w niej komórek, a tempo metabolizmu jest minimalne. Ciało szkliste nie regeneruje się, jego ubytek nie powoduje rozrostu pozostałej części i uzupełnienia braku.

Ciało szkliste (szklistka, ciało witrealne) zajmuje największą przestrzeń gałki znajdującą się pomiędzy soczewką a powierzchnią siatkówki, czyli większość tzw. tylnego segmentu oka. Pozwala mu na utrzymanie napięcia i tym samym właściwego, stabilnego kształtu. Jest to niezbędny warunek dobrego widzenia – zmiany odległości rogówki i soczewki od siatkówki powodowałyby jego zaburzenia.

Bardzo ważną funkcją ciała szklistego jest podtrzymywanie siatkówki we właściwej pozycji. Ta niezmiernie wrażliwa struktura nie jest powiązana z podłożem na większości powierzchni i styka się z nim tylko dzięki naciskowi wywieranemu przez szklistkę. Dzięki temu może pobierać ze znajdującej się pod nią naczyniówki substancje odżywcze i utrzymać się w takim położeniu, by docierające do niej promienie światła tworzyły ostry obraz.

Zobaczcie na filmie, jak działa zdrowe oko:

Zobacz film: Jak działa zdrowe oko? Źródło: 36,6

Męty i tylne odłączenie ciała szklistego

Najczęstszymi zmianami w obrębie ciała szklistego są męty i jego tylne odłączenie. Oba stany są spowodowane zmianami degeneracyjnymi w obrębie tej struktury, związanymi najczęściej z wiekiem lub chorobami. Męty to drobne zagęszczenia ciała szklistego zawierające niekiedy pewne substancje, które w nim naturalnie nie występują. Pacjent skarży się wówczas na pojawiające się w oku przemieszczające się przy ruchach gałki zmętnienia lub niewielkie, nieregularne struktury: nitki, kropki, cienie albo plamy, nazywane przez chorych „muszkami”. Są one szczególnie dobrze dostrzegalne na jasnym, jednolitym tle, a stają się niewidoczne w trakcie dłuższego bezruchu oka. Mogą mieć charakter przejściowy, nawracający lub stały.

Tylne odwarstwienie ciała szklistego związane jest ze zmianą jego struktury. Zwiększająca się z czasem płynność galaretowatej substancji sprawia, że nie jest ona w stanie utrzymać swojego kształtu i w tylnej części oddziela się od powierzchni siatkówki. Zmiana zwykle nie jest rozległa i nie powoduje znaczącego pogorszenia wzroku, ale pacjent zaczyna spostrzegać tzw. fotopsje, czyli migotania i rozbłyski, pojawiające się również przy zamkniętych oczach.

Pomijając cięższe przypadki lub zmiany uciążliwe dla chorego, stany te nie wymagają specjalnego leczenia, w szczególności operacyjnego. Świadczą jednak o pewnej dysfunkcji oka i (szczególnie w przypadku tylnego odłączenia szklistki) ze względu na możliwe powikłania niezbędna jest regularna kontrola okulistyczna.

Krwotok do ciała szklistego

Krwotok do ciała szklistego związany jest najczęściej ze schorzeniami siatkówki. Choroby, np. cukrzyca, mogą powodować powstawanie nowych, niepełnowartościowych naczyń krwionośnych, które pękając, powodują wylew krwi do ciała szklistego. Stan ten (w zależności od lokalizacji i ilości wynaczynionej krwi) może być przyczyną objawów podobnych do mętów i upośledzenia ostrości wzroku, a nawet całkowitego zaniewidzenia. Po wykonaniu diagnostyki podejmuje się decyzję, czy powikłanie to należy leczyć operacyjnie, czy czekać na wchłonięcie się krwi. Jeśli krew wchłania się z ciała szklistego, może powstać tzw. rozpływ skrzący. Pacjent obserwuje żółtobrązowe, poruszające się wraz z ruchem oka plamy, a badający lekarz widzi w ciele szklistym kryształy cholesterolu. Stan ten nie jest zwykle leczony operacyjnie, jeśli znacząco nie pogarsza funkcjonowania chorego.

Zobacz też: Budowa i funkcja oka, mechanizm widzenia 

Zabiegi chirurgiczne w obrębie ciała szklistego

Podstawowym zabiegiem okulistycznym zmierzającym do usunięcia przyczyny zmętnienia ciała szklistego jest witrektomia – częściowe lub całkowite usunięcie tej struktury wraz ze zmianami chorobowymi. Operację wykonuje się pod specjalnym mikroskopem, przy użyciu zaawansowanych technicznie urządzeń z mikrochirurgicznymi końcówkami pozwalającymi na bezpieczne i skuteczne działanie wewnątrz gałki ocznej. Oprócz wymienionych schorzeń wskazaniem do witrektomii może być np.: odwarstwienie siatkówki, istnienie błon przedsiatkówkowych, uraz oka lub ciało obce w obrębie szklistki.

Kwalifikację do operacji wykonuje specjalista w zakresie chirurgii siatkówkowo-szklistkowej. Wynika to z faktu, że zabiegi tego typu wymagają indywidualnego podejścia, uzależnionego od stanu chorego, a sama procedura nie jest pozbawiona powikłań. Dlatego określenie, czy w danej sytuacji korzyść z zabiegu i spodziewana poprawa wzroku przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań, wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia.

Czy masz wadę wzroku?

Odpowiedz aby zobaczyć wyniki
Zagłosuj


Data aktualizacji: 08.11.2018,
Opublikowano: 09.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej