Chrapanie pogarsza jakość snu, a nawet wpływa na życie łóżkowe. Wypróbuj skuteczne ćwiczenia na pozbycie się problemu.

Fot: Monkey Business / stock.adobe.com

Przyczyną chrapania mogą być problemy przegrody nosowej, nadwaga, powiększenie migdałków lub przemęczenie. Chrapaniu często towarzyszy też chroniczne zmęczenie, uczucie niewyspania i problemy z oddychaniem.

Jeżeli zauważasz u siebie podobne objawy, lepiej ich nie lekceważ. Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń, które pomogą Ci z tym objawem.

Zobacz film: Skąd się bierze chrapanie? Źródło: 36,6.

Wpływ chrapania na związki

Przykre skutki nie omijają również związków. Brytyjskie Towarzystwo Badań nad Zaburzeniami Snu przeprowadziło badania, które wykazują, że ponad 60 proc. osób pozostających w związkach uprawiałoby seks częściej, gdyby ich partner przestał chrapać. Partnerzy osób chrapiących często zmuszeni są spać osobno, ponieważ przebudzanie się w nocy, negatywnie wpływa na ich jakość snu. Jest jednak coś jeszcze… Bezdechy śródsenne nasilają objawy chorób jak np. nadciśnienia i cukrzyca, które same w sobie wpływają na zaburzenia erekcji. Skrócenie lub całkowite wyeliminowanie fazy REM, również wpływa pośrednio na prawidłowe erekcje.

Przykłady ćwiczeń

Całe szczęście istnieje szereg ćwiczeń, które wzmacniają gardło, co może zmniejszyć głośność chrapania nawet do 60 procent, a jego częstotliwość o 39 procent. Codzienne ćwiczenia zredukują uciążliwość chrapania znacznie skuteczniej niż medykamenty. Będzie to też zmiana stała, a nie doraźna.

Ćwiczenie nr 1

Spróbuj dotknąć końcem swojego języka nosa. Wytrzymaj przez 10 sekund i powtórz to ćwiczenie 10 razy.

Zobacz film: Co może pomóc na chrapanie? Źródło: 36,6.

Ćwiczenie nr 2

Przesuwaj językiem od lewego do prawego policzka tak, by dotknąć każdego z nich. Przy każdym powtórzeniu, wykonuj ćwiczenie coraz szybciej.

Ćwiczenie nr 3

Wystawiony język przesuwaj jak najdalej w prawą stronę. Wytrzymaj 10 sekund, odpocznij i wróć do ćwiczenia, tym razem wystawiając język w lewą stronę. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie nr 4

Zroluj język w rulonik, by krawędzie były skierowane do środka. Wystaw język w takiej pozycji jak najdalej i trzymaj przez 10 sekund. Znów powtórz.

Zobacz film: Masz problem z zasypianiem? Zobacz, jakie rzeczy wynieść z sypialni. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 22.02.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Kaszel u dziecka – jak leczyć?

Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego u dzieci. Ze względu na charakter dzielimy kaszel na mokry oraz suchy i właśnie od rodzaju zależy sposób jego leczenia. Domowe sposoby na kaszel u dziecka często przynoszą pozytywne efekty, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Mimo to rodzice powinni obserwować stan zdrowia swojej pociechy i w razie potrzeby odpowiednio reagować. Jak leczyć kaszel u dziecka? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Chcesz zadbać o zdrowie i komfort gardła dziecka? Sprawdź, co może je wspomóc

Zdrowe gardło zapewnia wysoki komfort życia zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dbanie o nie może być jednak szczególnie uporczywe w okresach, gdy pogoda jest bardzo zmienna, zwłaszcza wiosną i jesienią. Dochodzi wtedy m.in. do licznych wahań temperatur i wilgotności powietrza, co wystawia organizm na próbę. Sprawdź, jak w tym wszystkim zadbać o zdrowe gardło u dziecka, wspomagając tym samym jego siły do codziennych zabaw i poznawania świata.

Czytaj więcej
Co to jest uchyłek Zenkera? Przyczyny, objawy i leczenie

Uchyłek Zenkera to uwypuklenie dolnej ściany gardła i przełyku, które utrudnia przełykanie. Osoba, u której się pojawił, czuje ucisk w gardle, nieprzyjemny zapach z ust oraz cofanie się treści pokarmowej. Leczenie uchyłku Zenkera polega na jego chirurgicznym usunięciu.

Czytaj więcej
Jak leczyć pierwsze objawy bólu gardła? 

Ból gardła to jeden z objawów grypy i przeziębienia. U osób dorosłych pojawia się zazwyczaj 2-3 razy w roku, u dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym dużo częściej, nawet co 2-3 miesiące. W zależności od przyczyny i stopnia nasilenia można stosować metody domowe na drapanie w gardle, zażywać leki dostępne bez recepty lub przyjmować preparaty, przepisane przez lekarza. Jakie są przyczyny dolegliwości? Co zrobić, żeby gardło nie bolało?

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Jednostronny ból gardła – jakie mogą być jego przyczyny?

Jednostronny ból gardła spowodowany może być problemami w obrębie ucha, zatok czy jamy ustnej. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas i towarzyszą mu chrypka, powiększenie węzłów chłonnych i trudność w przełykaniu, może stanowić o chorobie nowotworowej.

Czytaj więcej