Choroba Hashimoto w ciąży. O czym musi pamiętać przyszła mama?

Fot: © nico piotto / gettyimages.com

Problemy z tarczycą pojawiają się przede wszystkim u kobiet. Jednym z częściej występujących schorzeń jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy. Jeśli pojawi się u kobiety w ciąży i nie będzie prawidłowo leczone może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Co każda kobieta z tym schorzeniem, która jest lub planuje zajść w ciąże powinna wiedzieć?

Choroba Hashimoto to rodzaj niedoczynności tarczycy, który ma podłoże autoimmunologiczne. Szacuje się, że występuje ona aż 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. U osób z tym schorzeniem układ immunologiczny zaczyna wytwarzać przeciwciała, które wywołują stan zapalny w tarczycy, który prowadzi do upośledzenia pracy gruczołu. Co wywołuje taką reakcje organizmu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem lekarzy decydujące mogą być uwarunkowania genetyczne – Hashimoto znacznie częściej diagnozowane jest u tych kobiet, które mają w rodzinie kogoś, kto zmagał się chorą tarczyca. W grupie ryzyka znajdują się także osoby z cukrzycą typu 1.

Choroba Hashimoto – objawy

Chora tarczyca może dawać bardzo róże objawy, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoznanie, że przyczyną problemów jest tarczyca, nie zawsze jest łatwe. Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy należą:

  • ciągłe uczucie zimna;
  • zmęczenie/senność;
  • problemy z pamięcią;
  • przybieranie na wadze;
  • rzadsze oddawanie stolca lub zaparcia;
  • sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy;
  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że choroba bardzo często rozwija się powoli i długo nie daje żadnych objawów, a nawet jeśli się pojawiają to nie występują jednocześnie, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Schorzenie można rozpoznać wykonując badanie krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy. Dodatkowo konieczne może być USG gruczołu oraz sprawdzenie poziomu przeciwciał ATPO- przeciw peroksydazie tarczycowej i ATG- przeciw tyreoglobulinie – zwiększone stężenie przeciwciał jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto.

Choroba Hashimoto a ciąża

Nieprawidłowo działająca tarczyca i zaburzenia hormonalne z tym związane mogą przyczynić się do problemów z zajściem w ciąże oraz z jej utrzymaniem. Chora tarczyca może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i owulacji, a to może bardzo utrudnić obliczenie dni płodnych.

Mimo że chora tarczyca zwiększa ryzyko poronienia, to nie przekreśla ona szans kobiety na dziecko. Odpowiednio leczona i wyregulowana tarczyca daje szanse na zajście, utrzymanie i prawidłowy przebieg ciąży. Jednak kobieta przez cały czas ciąży powinna być pod kontrolą lekarza (zarówno ginekologa, jak i endokrynologa) i przyjmować leki, w przeciwnym razie może dojść do powikłań ciąży w tym poronienia, gorszego rozwoju płodu, rozwoju nadciśnienia tętniczego w ciąży, przedwczesnego porodu.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o działaniu tarczycy:

Zobacz film: Jak działa tarczyca i jaki mają wpływ na nasze zdrowie hormony tarczycy? Źródło: 36,6

Utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów ma szczególne znaczenia zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie już wtedy rozwijają się układy i narządy dziecka, w tym mózg bardzo wrażliwy na niedobór hormonów tarczycy. Po zakończeniu ciąży po sześciu- ośmiu tygodniach od porodu konieczne jest wykonanie badań z oznaczeniem TSH – czyli hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który kontroluje pracę gruczołu, celem ustalenia dalszego leczenia.

Do jakich powikłań może doprowadzić chora tarczyca?

Szacuje się, że chora tarczyca podnosi prawdopodobieństwo, że płód nie będzie rozwijał się prawidłowo. Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma wyrównanie pracy gruczołu. Każda kobieta, która jest w ciąży lub planuje zajście w ciąże powinna wykonać badanie krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy tj. TSH, ft3 i ft4. Nieuregulowanie pracy gruczołu może doprowadzić do tego, że dziecko przyjdzie na świat z niską masą urodzeniową, będzie miało zaburzenia rozwojowe, w tym zaburzenia rozwoju umysłowego czy zaburzenia oddechowe. Może się zdarzyć, że chora tarczyca doprowadzi do przedwczesnego porodu, poronienia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci noworodka.

Data aktualizacji: 31.05.2020,
Opublikowano: 31.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej