Choroba Hashimoto to rodzaj niedoczynności tarczycy, który ma podłoże autoimmunologiczne. Szacuje się, że występuje ona aż 10 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. U osób z tym schorzeniem układ immunologiczny zaczyna wytwarzać przeciwciała, które wywołują stan zapalny w tarczycy, który prowadzi do upośledzenia pracy gruczołu. Co wywołuje taką reakcje organizmu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zdaniem lekarzy decydujące mogą być uwarunkowania genetyczne – Hashimoto znacznie częściej diagnozowane jest u tych kobiet, które mają w rodzinie kogoś, kto zmagał się chorą tarczyca. W grupie ryzyka znajdują się także osoby z cukrzycą typu 1.
Choroba Hashimoto – objawy
Chora tarczyca może dawać bardzo róże objawy, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy i rozpoznanie, że przyczyną problemów jest tarczyca, nie zawsze jest łatwe. Do najbardziej charakterystycznych objawów niedoczynności tarczycy należą:
- ciągłe uczucie zimna;
- zmęczenie/senność;
- problemy z pamięcią;
- przybieranie na wadze;
- rzadsze oddawanie stolca lub zaparcia;
- spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze;
- sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy;
- zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że choroba bardzo często rozwija się powoli i długo nie daje żadnych objawów, a nawet jeśli się pojawiają to nie występują jednocześnie, a ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Schorzenie można rozpoznać wykonując badanie krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy. Dodatkowo konieczne może być USG gruczołu oraz sprawdzenie poziomu przeciwciał ATPO- przeciw peroksydazie tarczycowej i ATG- przeciw tyreoglobulinie – zwiększone stężenie przeciwciał jest charakterystyczne dla choroby Hashimoto.
Choroba Hashimoto a ciąża
Nieprawidłowo działająca tarczyca i zaburzenia hormonalne z tym związane mogą przyczynić się do problemów z zajściem w ciąże oraz z jej utrzymaniem. Chora tarczyca może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania i owulacji, a to może bardzo utrudnić obliczenie dni płodnych.
Mimo że chora tarczyca zwiększa ryzyko poronienia, to nie przekreśla ona szans kobiety na dziecko. Odpowiednio leczona i wyregulowana tarczyca daje szanse na zajście, utrzymanie i prawidłowy przebieg ciąży. Jednak kobieta przez cały czas ciąży powinna być pod kontrolą lekarza (zarówno ginekologa, jak i endokrynologa) i przyjmować leki, w przeciwnym razie może dojść do powikłań ciąży w tym poronienia, gorszego rozwoju płodu, rozwoju nadciśnienia tętniczego w ciąży, przedwczesnego porodu.
Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o działaniu tarczycy:
Utrzymanie prawidłowego poziomu hormonów ma szczególne znaczenia zwłaszcza w pierwszym trymestrze. To właśnie już wtedy rozwijają się układy i narządy dziecka, w tym mózg bardzo wrażliwy na niedobór hormonów tarczycy. Po zakończeniu ciąży po sześciu- ośmiu tygodniach od porodu konieczne jest wykonanie badań z oznaczeniem TSH – czyli hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który kontroluje pracę gruczołu, celem ustalenia dalszego leczenia.
Do jakich powikłań może doprowadzić chora tarczyca?
Szacuje się, że chora tarczyca podnosi prawdopodobieństwo, że płód nie będzie rozwijał się prawidłowo. Dlatego tak olbrzymie znaczenie ma wyrównanie pracy gruczołu. Każda kobieta, która jest w ciąży lub planuje zajście w ciąże powinna wykonać badanie krwi z oznaczeniem hormonów tarczycy tj. TSH, ft3 i ft4. Nieuregulowanie pracy gruczołu może doprowadzić do tego, że dziecko przyjdzie na świat z niską masą urodzeniową, będzie miało zaburzenia rozwojowe, w tym zaburzenia rozwoju umysłowego czy zaburzenia oddechowe. Może się zdarzyć, że chora tarczyca doprowadzi do przedwczesnego porodu, poronienia, a w skrajnych przypadkach nawet śmierci noworodka.