Cholinex - kiedy i jak bezpiecznie go stosować? 

Fot. monkeybusinessimages / Getty Images

Cholinex to lek dostępny bez recepty. Przeznaczony jest do stosowania w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej. Zawiera choliny salicylan, który działa miejscowo i przeciwzapalnie. Łagodzi ból i obrzęk gardła, który towarzyszy stanom zapalnym. 

Cholinex- działanie

Cholinex to lek dostępny w postaci pastylek do ssania i jest wydawany bez recepty. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest ukojeniem dla pacjentów zmagających się z bólem gardła czy infekcjami bakteryjnymi. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, skutecznie niweluje zaczerwienienia jamy ustnej i gardła.

Cholinex skład leku

W tabletkach Cholinex substancją czynną jest salicylan choliny (Cholini salicylas) 1 pastylka zawiera 150 mg salicylanu choliny. Substancjami pomocniczymi są sacharoza, glukoza ciekła i olejek miętowy.

Dawkowanie leku Cholinex

Lek Cholinex można stosować niezależnie od posiłków. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn.

U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat należy ssać po jednej tabletce od 4 do 6 razy na dobę ( maksymalnie 6 tabletek na dobę). Jeśli ból gardła nie ustępuje w ciągu 1 do 2 dni, należy skontaktować się lekarzem.

Stosowanie u dzieci – przed zastosowaniem u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest wymagana konsultacji lekarza, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Rey’a.

Cholinex stosowanie u kobiet w ciąży bądź karmiących piersią - kobieta ciężarna jest najtrudniejszym pacjentem, generalnie powinno się unikać zażywania leków w tym stanie. Należy pamiętać, że leki mogą wpływać na rozwój płodu. W okresie przed zagnieżdżeniem zarodka powodować nawet poronienie, w okresie tworzenia się narządów zniekształcenia, w późniejszym czasie mogą wiązać się z opóźnieniami we wzroście dziecka. Kobiety karmiące przed spożyciem cholinexu wymagają konsultacji z lekarzem.

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku poprzez przyjęcie dawki większej niż zalecana bądź przyjęcie większej ilości zalecanych dawek w krótkim czasie, może mieć szereg konsekwencji, w zależności do tego, jakie leki przyjmujemy.  Należy jednak pamiętać jeżeli taka sytuacja nam się przydarzy należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki. Nie stosujemy dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej.

Uwaga! Cholinex zawiera cukier zwany maltitolem oraz fenyloalaniny. Zatem jeśli pacjent posiada nietolerancję niektórych cukrów lub cierpi na fenyloketonurię powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak skutecznie pozbyć się bólu gardła? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

Cholinex – wskazania do stosowania leku

  • stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła;
  • ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym;
  • jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła, wywołanych przez niektóre drobnoustroje;
  • w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.

Cholinex – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie może być stosowany przez pacjentów, którzy cierpią na:

  • uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną – salicylan choliny, salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;
  • żylaki przełyku (ze względu na zagrożenie krwotokiem),
  • fenyloketonurię.

Cholinex - kiedy należy zachować szczególną ostrożność

  • stany zapalne przewodu pokarmowego;
  • chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
  • astmę oskrzelową.

Cholinex- interakcje z innymi lekami

Istnieje niewielka szansa, że zawarty w leku salicylan choliny może osłabiać działanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Cholinex może nasilić działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwcukrzycowych czy przeciwzakrzepowych.

Może zwiększyć ryzyko krwawień po podaniu ze steroidowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwzakrzepowymi, fibrynolitycznymi (rozpuszczającymi skrzepy) lub lekami hamującymi agregację płytek (zlepianie się płytek krwi).

Cholinex - skutki uboczne

Niezbyt często mogą wystąpić (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób):

  • reakcje alergiczne - zaczerwienienie skóry i wysypka, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu;
  • uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, krwawienia).

Rzadko mogą pojawić się (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób):

  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat po doustnym stosowaniu salicylanów może wystąpić zespół Rey' a, który objawia się: gwałtownymi obfitymi wymiotami, zaburzeniami świadomości (sennością lub pobudzeniem), śpiączką z drgawkami, nieprawidłowym oddychaniem (głębokie wdechy i wydechy), obniżeniem stężenia cukru we krwi (tzw. hipoglikemia), sinicą, stłuszczeniem i powiększeniem wątroby.
Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 24.07.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej