Cholinex- działanie
Cholinex to lek dostępny w postaci pastylek do ssania i jest wydawany bez recepty. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest ukojeniem dla pacjentów zmagających się z bólem gardła czy infekcjami bakteryjnymi. Zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej, skutecznie niweluje zaczerwienienia jamy ustnej i gardła.
Cholinex skład leku
W tabletkach Cholinex substancją czynną jest salicylan choliny (Cholini salicylas) 1 pastylka zawiera 150 mg salicylanu choliny. Substancjami pomocniczymi są sacharoza, glukoza ciekła i olejek miętowy.
Dawkowanie leku Cholinex
Lek Cholinex można stosować niezależnie od posiłków. Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn.
U dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat należy ssać po jednej tabletce od 4 do 6 razy na dobę ( maksymalnie 6 tabletek na dobę). Jeśli ból gardła nie ustępuje w ciągu 1 do 2 dni, należy skontaktować się lekarzem.
Stosowanie u dzieci – przed zastosowaniem u dzieci w wieku poniżej 12 lat jest wymagana konsultacji lekarza, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Rey’a.
Cholinex stosowanie u kobiet w ciąży bądź karmiących piersią - kobieta ciężarna jest najtrudniejszym pacjentem, generalnie powinno się unikać zażywania leków w tym stanie. Należy pamiętać, że leki mogą wpływać na rozwój płodu. W okresie przed zagnieżdżeniem zarodka powodować nawet poronienie, w okresie tworzenia się narządów zniekształcenia, w późniejszym czasie mogą wiązać się z opóźnieniami we wzroście dziecka. Kobiety karmiące przed spożyciem cholinexu wymagają konsultacji z lekarzem.
Przyjęcie zbyt dużej dawki leku poprzez przyjęcie dawki większej niż zalecana bądź przyjęcie większej ilości zalecanych dawek w krótkim czasie, może mieć szereg konsekwencji, w zależności do tego, jakie leki przyjmujemy. Należy jednak pamiętać jeżeli taka sytuacja nam się przydarzy należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki. Nie stosujemy dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej.
Uwaga! Cholinex zawiera cukier zwany maltitolem oraz fenyloalaniny. Zatem jeśli pacjent posiada nietolerancję niektórych cukrów lub cierpi na fenyloketonurię powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Jak skutecznie pozbyć się bólu gardła? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie:
Cholinex – wskazania do stosowania leku
- stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej i gardła;
- ból i obrzęk gardła towarzyszący stanom zapalnym;
- jako lek wspomagający antybiotykoterapię zakażeń błony śluzowej jamy ustnej i gardła, wywołanych przez niektóre drobnoustroje;
- w leczeniu stomatologicznym stanów zapalnych dziąseł i tkanek przyzębia.
Cholinex – przeciwwskazania do stosowania leku
Lek nie może być stosowany przez pacjentów, którzy cierpią na:
- uczulenie (nadwrażliwość) na substancję czynną – salicylan choliny, salicylany lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub na którykolwiek z pozostałych składników leku;
- żylaki przełyku (ze względu na zagrożenie krwotokiem),
- fenyloketonurię.
Cholinex - kiedy należy zachować szczególną ostrożność
- stany zapalne przewodu pokarmowego;
- chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy;
- astmę oskrzelową.
Cholinex- interakcje z innymi lekami
Istnieje niewielka szansa, że zawarty w leku salicylan choliny może osłabiać działanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Cholinex może nasilić działanie leków uspokajających, nasennych, przeciwcukrzycowych czy przeciwzakrzepowych.
Może zwiększyć ryzyko krwawień po podaniu ze steroidowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, przeciwzakrzepowymi, fibrynolitycznymi (rozpuszczającymi skrzepy) lub lekami hamującymi agregację płytek (zlepianie się płytek krwi).
Cholinex - skutki uboczne
Niezbyt często mogą wystąpić (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 100 osób):
- reakcje alergiczne - zaczerwienienie skóry i wysypka, kaszel, uczucie zatkania nosa, obrzęk twarzy, języka, warg, trudności przy połykaniu lub trudności w oddychaniu;
- uszkodzenie błony śluzowej przewodu pokarmowego (bóle brzucha, wymioty, krwawienia).
Rzadko mogą pojawić się (może dotyczyć nie więcej niż 1 na 1000 osób):
- u dzieci w wieku poniżej 12 lat po doustnym stosowaniu salicylanów może wystąpić zespół Rey' a, który objawia się: gwałtownymi obfitymi wymiotami, zaburzeniami świadomości (sennością lub pobudzeniem), śpiączką z drgawkami, nieprawidłowym oddychaniem (głębokie wdechy i wydechy), obniżeniem stężenia cukru we krwi (tzw. hipoglikemia), sinicą, stłuszczeniem i powiększeniem wątroby.