Nie możesz zasnąć z powodu upałów? Chcesz się wyspać przed podróżą - rady eksperta na letnie kłopoty ze snem

W czasie upałów często nie możemy zasnąć. Gorzej śpimy również przed czekająca nas podróżą lub w nowym miejscu. Czy można sobie z tym jakoś poradzić - odpowiada nasz ekspert, Mateusz Majchrzak, terapeuta snu.

Zwykle nie mamy możliwości spędzania nocy w klimatyzowanej sypialni, a wysokie temperatury nie ułatwiają zasypiania. Czy istnieją jakieś triki, które pomogą się wyspać w gorącą nocą? Zdecydowanie tak. Niektóre z nich zdradził nam ekspert.

Przeczytaj też: Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?

Jak ułatwić sobie zasypianie w upalne noce?

Faktycznie gorzej śpimy, kiedy jest za gorąco. Żeby zasnąć najpierw musimy nieco obniżyć temperaturę ciała – tłumaczy Mateusz Majchrzak, terapeuta snu.

Co więc można zrobić? Przede wszystkim przed pójściem spać warto wywietrzyć sypialnię i jeśli mamy taką możliwość, obniżyć w niej temperaturę za pomocą klimatyzacji. Jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, pomocny będzie wiatrak. Nasz ekspert radzi, by postawić przed nim dużą i płytką miskę z kostkami lodu. To pomoże schłodzić pokój. Dobrze jest także zasłonić okna. Chodzi o to, by nie wpuszczać dziennego światła do pomieszczenia (latem słońce prędko wstaje) i ciepłego powietrza. Warto też pamiętać o przewiewnej piżamie i pościeli z materiału, który może wchłaniać pot. A czy branie zimnego prysznica tuż przed pójściem spać to dobre rozwiązanie? Okazuje się, że istnieją nieco lepsze…

Gorąca kąpiel paradoksalnie sprzyja obniżeniu temperatury i lepszemu zasypianiu. Dla niektórych osób może to być dobra porada – nawet w upalne dni – dodaje nasz specjalista.

Jak łatwo zasnąć w nowym miejscu?

Wyjeżdżając na wakacje, nierzadko bywa tak, że mamy problem z zaśnięciem w nowym miejscu. Dlaczego tak się dzieje, że hotelowe łóżko na początku obniża nam jakość snu?

„Efekt pierwszej nocy”, to że płycej śpimy, co widać nawet jak się bada mózg, czyli lewa półkula mózgu śpi nieco płycej, było nam kiedyś przydatne. To jest nasza ewolucyjna pozostałość, żeby być w nowym otoczeniu trochę bardziej czujnym. Tak w ogóle to nam przechodzi i już drugiej noce tego nie ma. Ciekawostką jest to, że osoby, które mają bezsenność, często lepiej śpią w obcym miejscu, ponieważ to miejsce nie kojarzy im się tak bardzo z tym stresem i martwieniem się zasypianiem w ich własnym łóżku – wyjaśnia Mateusz Majchrzak.

Co zrobić, gdy nie możemy zasnąć?

Terapeuta snu nie ma żadnych wątpliwości, że gdy męczy nas bezsenność lub też obudzimy się w środku nocy i nie jesteśmy już w stanie ponownie zapaść w sen, powinniśmy… zająć się czymś innym. Poczytaj więc wówczas książkę, posłuchaj audiobooka, zrób coś relaksującego. Nie próbuj jednak zasypiać na siłę. Dlaczego? Wówczas może pojawić się w naszej głowie proste skojarzenie „łóżko równa się walka o sen”, a to już zdecydowanie prosta droga do powstania bezsenności.

Jak zasnąć przed podróżą?

Stres czy ekscytacja przed podróżą to rzecz całkowicie naturalna. Nic więc dziwnego, że przed wielkim dla nas dniem mamy problem z zaśnięciem. Zapytaliśmy się naszego eksperta, jakie rady serwuje swoim pacjentom w takich właśnie przypadkach.

Moja rada brzmi: nie idź wcześniej spać. Bo osoby, które chcą się wyspać, idą wcześniej o godzinę spać, gdzie nie mają tego ciśnienia na sen. Fizjologia blokuje to, żeby zasnęli tak wcześnie. Jeśli jeszcze dodamy ekscytujące wydarzenie następnego dnia, to mamy gotową receptę na problemy z zaśnięciem i łatwiej wtedy wpaść w wir myśli– wyjaśnia terapeuta snu.

Przeczytaj też: Domowy izotonik na upały – jak zrobić napój izotoniczny i dlaczego jest lepszy od sklepowego?

Chcesz wiedzieć więcej? Posłach całej naszej rozmowy!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 14.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Olej z wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Okazuje się, że wszystko, co najlepsze dla naszego organizmu, znajduje się w roślinach. Wśród ogromu gatunków o prozdrowotnych właściwościach znajduje się wiesiołek – rozpowszechniona roślina rosnąca dziko na łąkach, polach i nieużytkach. Olej tłoczony z tej rośliny od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Jakie właściwości i zastosowanie ma olej z wiesiołka? Dlaczego spośród wielu produktów dostępnych na rynku warto sięgnąć po olej marki Oleofarm? Sprawdź!

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej