Chcesz się pozbyć dodatkowych kilogramów? Zacznij tańczyć!
Fot: vgajic / gettyimages.com
Od wielu lat taniec cieszy się ogromną popularnością. I bardzo dobrze, bo regularne wizyty na parkiecie poprawiają koordynację ruchową, wzmacniają mięśnie, ale przede wszystkim wysmuklają ciało. Które rodzaje tańca pozwalają spalić najwięcej kalorii?
Największą zaletą tańca jest to, że zmusza do pracy wszystkie mięśnie. Dodatkowo poprawia koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie i znacząco poprawia też wytrzymałość.
Warto zaznaczyć, że taniec doskonale relaksuje i pomaga zredukować stres. Osoby, które tańczą są pewniejsze siebie, a także cieszą się lepszym samopoczuciem. Taniec pomaga również utrzymać prawidłową postawę. Jednak amatorów tańca przyciąga przede wszystkim to, że na parkiecie można schudnąć i pięknie wyrzeźbić ciało. Podczas którego tańca można spalić najwięcej kalorii?
Zumba, salsa, a może taniec na rurze?
Rodzajów tańca jest bardzo dużo i z całą pewnością każdy początkujący tancerz-amator znajdzie coś dla siebie. Które tańce zasługują na uwagę?
Pole-dance, czyli taniec na rurze zawiera w sobie elementy akrobatyki. Wymaga dużo siły, rozciągnięcia oraz sprawności. W czasie godzinnego treningu można spalić nawet 600 kalorii.
Zumba to połączenie aerobiku z krokami charakterystycznymi dla tańców latynoamerykańskich. Niekiedy taniec wzbogaca się o ćwiczenia siłowe. Podczas tańca można spalić ponad 400 kalorii.
Taniec brzucha - tu pracują przede wszystkim mięśnie brzucha i biodra. Podczas godzinnego tańca można spalić 300 kalorii.
Taniec nowoczesny jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich tańców. Łączy w sobie różne style i rodzaje tańca.
Salsa to taniec latynoamerykański. Podczas godzinnego treningu można spalić ok. 300 kcal.
Dance hall polega na intensywnym potrząsaniu pośladkami i bujaniu biodrami. Mimo że daleko mu do klasycznego tańca to pomaga ujędrnić pośladki, a przede wszystkim uczy dystansu do siebie. Dzięki dance hall wiele kobiet w końcu zaakceptowało swoje krągłości. Warto dodać, że podczas jednego treningu można spalić nawet 500 kalorii.
Taniec to za mało
Trzeba sobie zdawać sprawę, że w odchudzaniu bardzo ważna jest regularność. Dzięki regularnym treningom i odpowiednio zbilansowanej diecie mamy szansę trwale zredukować masę i uzyskać zgrabną sylwetkę. Zdaniem specjalistów najlepsze efekty osiągają te osoby, które chodzą na godzinne taneczne treningi 2-3 razy w tygodniu.
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 10.02.2020,
Opublikowano: 10.02.2020 r.
Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści. Dlaczego?
Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar? Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.
Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.
Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.
Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!
Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.
Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.
Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.
Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.
Air joga to specyficzna odmiana jogi charakteryzująca się wykonywaniem ćwiczeń w podwieszeniu nad ziemią przy użyciu hamaku. Uprawianie dyscypliny tego typu rozciąga ciało, odciąża kręgosłup i stawy oraz wpływa korzystnie na mięśnie core.