Brzuch po cesarskim cięciu – ile się wchłania i co robić, aby łatwiej go zgubić?

Fot: Caito / stock.adobe.com

Brzuch po cesarce często jest elementem, który zakłóca młodym mamom radość z macierzyństwa. Nie tylko długo się goi i boli – może on również stanowić problem estetyczny, szczególnie jeśli jest duży i zwisający.

Karmiące mamy szybko tracą dodatkowe kilogramy po ciąży, mimo to duży brzuch po cesarce może pozostać. Za jego wielkość odpowiada nie tylko tkanka tłuszczowa, ale również fakt, że została naruszona struktura mięśni. Dlatego tak ważne są ćwiczenia pomagające ją odbudować.

Jak wygląda i ile się wchłania brzuch po cesarce?

Brzuch po porodzie nigdy nie jest od razu płaski, a tym bardziej po cesarskim cięciu, podczas którego organizm kobiety nie produkuje aż tylu hormonów sprzyjających obkurczaniu się macicy. Aby przyspieszyć proces jego zmniejszania, warto karmić piersią – produkowane w tym czasie w ciele matki hormony powodują zmniejszanie się macicy.

Wchłanianie się brzucha po cesarce zależy od wielu czynników, dlatego trudno z góry odpowiedzieć na pytanie, ile będzie ono trwać. Jednak mamy dobę po porodzie nie powinny wpadać w panikę – w ciągu najbliższych dni brzuch powinien się znacząco zmniejszyć.

Pakując ubrania do szpitala, warto pamiętać, że z całą pewnością kobieta wychodząca ze szpitala nie da rady ubrać jeansów sprzed ciąży – lepszym pomysłem będzie zabranie wygodnych i luźnych dresów.

Jak długo boli brzuch po cesarce?

Silny ból po cesarskim cięciu zaczyna się już w parę godzin po porodzie, gdy tylko znieczulenie przestanie działać. Im szybciej zagoi się rana, tym prędzej ból się zmniejszy. W trakcie trwania połogu może on być jednak ciągle dokuczliwy. Bywa nawet, że kobiety odczuwają go przez wiele miesięcy po porodzie. Czasami nawroty bólu pojawiają się również w trakcie infekcji przebiegających z gorączką – w takich sytuacjach mama może odczuwać ciągnięcie i swędzeniu w miejscu blizny, nawet parę lat po porodzie.

Zobacz film i dowiedz się jak zmienia się brzuch kobiety po cesarskim cieciu:

Zobacz film: Brzuch kobiety po cesarskim cięciu Źródło: Dzień Dobry TVN

Brzuch po cesarce – pielęgnacja rany

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu trwa długo, na ogół około 6 tygodni. Przez pierwsze dni w szpitalu zajmują się nią położne, ale potem operowana powinna się tym zająć sama. Należy pamiętać, aby miejsce cięcia myć delikatnymi detergentami (najlepiej wodą z szarym lub naturalnym mydłem) oraz regularnie odkażać odpowiednimi preparatami. Do dezynfekcji należy używać łagodnych środków o sprawdzonym działaniu – po użyciu wody utlenionej czy spirytusu mogą powstać większe blizny. Polecane są nowoczesne preparaty odkażające, takie jak Octenisept, jednak równie dobrze działa używany od dawna Rivanol.

Ranę po cesarskim cięciu powinno się jak najczęściej wietrzyć i nie uciskać jej ubraniami. W sytuacjach obciążających brzuch, takich jak kichanie, kaszel, wstawanie z łóżka, należy go delikatnie wspierać ręką. Kobieta po cesarskim cięciu nie powinna też nosić ciężkich przedmiotów przez kilka tygodni.

Czasami występują komplikacje podczas gojenia się rany po cesarskim cięciu – może wdać się infekcja. Należy się udać niezwłocznie do lekarza, jeżeli rana:

  • bardzo boli,
  • ma żywy odcień czerwieni,
  • jest gorąca,
  • ropieje,
  • nieprzyjemnie pachnie,
  • otworzyła się.

Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Wysiłkowe ćwiczenia mięśni brzucha można rozpocząć najwcześniej 6 tygodni po cesarskim cięciu, o ile rana dobrze się zagoiła i lekarz wyrazi na to zgodę podczas badania kontrolnego.

Niecierpliwe mamy powinny pamiętać, że do tego czasu unikanie wysiłku jest bardzo ważne. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do rozejścia się szwów lub otworzenia rany, co z pewnością nie poprawiłoby przyszłego wyglądu brzucha, a dodatkowo stanowiłoby zagrożenie dla zdrowia matki.

Jednak już na kilka dni po porodzie można zacząć dbać o mięśnie brzucha. Pierwszym ćwiczeniem, które można wykonywać po uzyskaniu zgody lekarza jest naprzemienne unoszenie nóg. Można również delikatnie napinać brzuch, przywodząc pępek do kręgosłupa. Kolejną propozycją ćwiczenia, które można wykonać już na kilka dni po porodzie, jest ściskanie rękoma poduszki. Jeżeli jednak kobieta odczuwa ból lub ciągnięcie rany podczas wykonywania ćwiczeń, powinna poczekać jeszcze jakiś czas z podejmowaniem tego wysiłku.

Regularne ćwiczenie po porodzie może okazać się trudne ze względu na wymagania, jakie niesie ze sobą macierzyństwo. Również dobór odpowiednich ćwiczeń często jest wyzwaniem dla młodej matki. Najlepszym sposobem na odzyskanie płaskiego brzucha jest korzystanie ze zorganizowanych zajęć – na wiele z nich można udać się razem z niemowlęciem. Istnieje wiele programów ćwiczeń, które można wykonywać wspólnie z małym dzieckiem – szczególnie z zakresu jogi i pilatesa. Ich zaletą jest nie tylko to, że matce łatwiej znaleźć na nie czas, ale również to, że wspierają one proces nawiązywania więzi z dzieckiem.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Jak pozbyć się brzucha po cesarskim cięciu?

Mało wymagającym i nieangażującym sposobem na pozbycie się poporodowego brzucha jest technika często stosowana przez kobiety w Afryce, polegająca na jego bandażowaniu. Dotychczas nie udowodniono jej skuteczności, jednak dostępne w aptece pooperacyjne pasy uciskowe z pewnością przynoszą ulgę w bólu po cesarskim cięciu. Należy jednak upewnić się, że stosowanie bandaży i pasów uciskowych nie prowadzi do zaognienia się rany – w takim wypadku należy z nich zrezygnować.

Data aktualizacji: 27.11.2019,
Opublikowano: 27.11.2019 r.

Polecamy

Komentarze (8)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Wioletta 08.01.2021r.

Jestem 3 miesiące po cc w ciąży nie miałam zachcianek i jadłam zdrowo, piłam dużo wody. Brzuch od początku smarowałam 2 razy dziennie specjalnymi kremami. Bylam szczupła przed ciąża. Przytyłam 16 kg z czego zrzuciłam 10 i wszystko inne wróciło do normy a brzuch nadal mam i z tego co widzę jest to głównie skóra. Nadal jem zdrowo z tym ze karmie piersią wiec mam apetyt. Wszyscy mówią ze trzeba czasu itd ale martwię się czy kiedykolwiek mój brzuch będzie wyglądał lepiej....

Ewelina 05.01.2021r.

Ja jestem po 3 CC ważę mniej niż przed ciążą i brzucha wogole nie mam każda z nas jest inna i inaczej przechodzi okres po porodzie duży wpływ maja też geny jakie mamy. Ja jestem zadowolona ze swojej figury wyglądam teraz o wiele lepiej niż po drugim porodzie. Nadal k tak ćwiczę i rezultaty są.

No i co ze pani tyle wazy ..mowa o 24.08.2020r.

No i

Matula 30.08.2019r.

Jestem 3 tygodnie po cc i ważę mniej niż przed ciążą.

Big 17.01.2019r.

To nie stek bzdur Droga Ewelino. Każda kobieta jest inna i u każdej bedzie to się inaczej rozciągało w czasie. Jestem pół roku po cc, ważę teraz nawet mniej niż przed ciążą a brzuch w tym momencie wygląda jak w piątym miesiącu. Jest mi bardzo ciężko się z nim uporać.

lenka 11.01.2019r.

Nie wiem komu wierzyć. Jestem 7 miesięcy po porodzie i waga spadła mi tylko o 7 kg z 15 kg jakie przybrałam podczas ciąży. Poród drugi cc. Pierwszy też cc, ale brzucha w ogóle nie miałam. Same kilogramy to nie problem, ale ten brzuch jak 5 miesiąc ciąży. Karmię piersią. Zaczęłam ćwiczenia po ok. 8 tygodniach. Po czym od fizjoterapeutki dowiedziałam się, że nie mogę, bo dostanę jakąś przepuklinę. Już nie wiem co robić....

Zawiedziona 11.11.2018r.

Niesty nie kazda z nas ma płaski brzuch po cc ja mam 175 wzr a po urodzeniu wygladam jak bym byla w drugiej ciąży ;/ maly ma 3mc czekam tylko na to ze zacznę ćwiczyć karmię piersia ale nie widze żebym schudła wiec jedyne co to mam apetyt bo karmie....
Waga sprzed ciąży 73 przytylam okolo 20 kg i nie jadlam byle czego zachcianek nie miałam teraz waze 85 a końcówka ciąży wazylam 93 więc waga trochę spadla....niety samo się nic nie dzieje wiec cwiczenia mnie tylko ratują...

Ewelina 07.11.2018r.

Mialam cc i moj brzuch byl odrazu plaski nie byl napuchniety i zmiescilam sie w ulubione spodnie po porodzie sprzed ciazy. Stek bzdur

Zobacz wszystkie 8 komentarzy
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej