Brodawka wirusowa – przyczyny, rozpoznanie i leczenie

Fot. Mypurgatoryyears / Getty Images

Brodawka wirusowa na stopie może być nie tylko zmianą nieestetyczną, ale także powodować ból przy chodzeniu. Leczenie opiera się o metody zachowawcze, a gdy one nie działają, konieczna bywa interwencja zabiegowa.

Brodawka wirusowa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych w środowisku chorób dermatologicznych. Powodują je wirusy brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Wirus ten przenoszony jest przez bezpośredni kontakt. Zdarzają się także przypadki samozakażenia, kiedy wirus zostaje przeniesiony na skutek rozdrapania istniejącej brodawki. Wirus ten jest znany nie tylko z powodowania brodawek na stopach i innych częściach ciała. Niektóre, onkogenne typy wirusa HPV biorą udział w powstaniu raka szyjki macicy. Zmiany spowodowane przez HPV mogą pojawić się nie tylko na skórze, lecz także na błonach śluzowych jamy ustnej czy w obrębie narządów płciowych.

Brodawka wirusowa – gdzie występuje i jak się nią zarazić?

Brodawka wirusowa bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka, dlatego dość trudno zapobiec zakażeniu. Brodawka wirusowa na stopie dziecka czy osoby dorosłej to bardzo częste zjawisko. Istnieje przeszło sto podtypów tego wirusa i jest on bardzo rozpowszechniony w środowisku. Część jest swoista dla brodawki na skórze, inne typy wirusa są związane z zakażeniem narządów płciowych i predyspozycją do zmian nowotworowych. W przypadku brodawki na stopie zarazić się można poprzez wypożyczanie obuwia np. na kręgielni czy łyżew na lodowisku. Nie powinno się również pożyczać obuwia. Często do zakażenia dochodzi na basenach, a także przez korzystanie z tych samych przyborów kosmetycznych czy ręczników. Zakażeniom szczególnie sprzyja uszkodzenie bariery naskórkowej skóry, co ułatwia wniknięcie wirusa, jak również upośledzenie odporności, szczególnie w przebiegu chorób przewlekłych jak cukrzyca. Brodawka wirusowa może pojawić się w każdym miejscu na ciele. Najczęściej wyróżnia się brodawkę zwykłą, brodawkę stóp, kłykciny kończyste, brodawki płaskie.

Polecamy: Czy brodawka na stopie u dziecka lub dorosłego jest groźna? Przyczyny i leczenie narośli

Skąd się biorą kurzajki i czy warto je usuwać? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie: 

Zobacz film: Kurzajki - co to za zmiany, skąd się biorą? Źródło: 36,6

Jak wygląda brodawka wirusowa?

Brodawka wirusowa jest zgrubieniem skóry o nierównej powierzchni. Brodawki zwykłe mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, choć najczęściej obserwuje się je na palcach, na dłoniach czy w okolicy wałów paznokciowych, a także na stopach. Typy wirusa HPV odpowiedzialne za tego typu zmiany to głównie 2 i 4.

Brodawki na stopie to pojedyncze grudki lokalizujące się na podeszwowej stronie stóp. Ich kolor nie różni się od skóry otaczającej. Mają nierówną, szorstką powierzchnię. Wirus HPV1 powoduje głębokie wnikanie tych brodawek w skórę. Objawy to ból i stan zapalny. Czasami nawet utrudniają chodzenie. Brodawka wirusowa na stopie może mieć również płaską formę. Płaskie brodawki lokalizują się często także na twarzy czy na ramionach.

Kalafiorowate zmiany będące kłykcinami kończystymi częściej lokalizują się na błonach śluzowych i narządach płciowych niż na skórze. Są one również wywołane przez wirusa brodawczaka. W jego przypadku jedną z dróg bezpośredniego kontaktu jest kontakt seksualny.

Brodawka wirusowa – leczenie

Zawsze w przypadku jakiejkolwiek zmiany na skórze warto skonsultować się z dermatologiem, który na podstawie samego oglądania jest w stanie zdiagnozować brodawkę wirusową. Leczenie brodawki wirusowej może być zachowawcze bądź zabiegowe. Kiedy objawy mają niewielkie nasilenie, leczenie zachowawcze jest wystarczające. Doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie miejscowe środków na kurzajki. Preparaty dostępne bez recepty umożliwiają złuszczenie naskórka i odpadnięcie zmian. Nie niszczą wirusa, lecz hamują jego rozwój. Mają formę kremów, maści czy miejscowych płynów. Należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarskich i zaleceń dołączonych do danego preparatu. Czasami konieczne bywa zastosowanie leczenia zabiegowego. Stosuje się tu krioterapię, łyżeczkowanie, elektrokoagulacja, czy laseroterapia. Metoda jest dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.

Czy można uchronić się przed wystąpieniem brodawki wirusowej?

Zdecydowanie można zredukować ryzyko wystąpienia brodawki wirusowej, zachowując podstawowe zasady higieny i unikanie kontaktu bezpośredniego z osobami zakażonymi. Nie da się jednak całkowicie zapobiec kontaktowi człowieka z wirusem brodawczaka.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej