Brak pokarmu w piersiach – najczęstsze przyczyny i sposoby pobudzania laktacji

Fot: Byba Sepit / gettyimages.com

Brak pokarmu w piersiach to nierzadka przyczyna frustracji mam, zwłaszcza kobiet po cesarskim cięciu. Specjaliści twierdzą, że produkcję pokarmu najlepiej wzmaga częste przystawianie dziecka do piersi.

Mimo iż już podczas trwania ciąży kobiece ciało przygotowywane jest do produkowania mleka, to zdarzyć się może brak pokarmu w piersiach po porodzie. Problemy z laktacją mogą mieć podłoże psychiczne i być spowodowane silnym stresem lub depresją, niewłaściwym trybem życia, a zwłaszcza nieregularnym karmieniem dziecka.

Brak pokarmu – przyczyny fizjologiczne

Brak pokarmu w piersiach to często występujący problem, lecz jego fizjologiczne podłoże stanowi do 5% wszystkich przypadków. Wśród możliwych przyczyn wymienia się m.in.:

  • niedorozwój gruczołu sutkowego – stan dotyczy przeważnie jednej piersi, polega na zatrzymaniu rozwoju piersi, co nastąpić może na etapie życia płodowego lub dojrzewania,
  • zabiegi chirurgiczne w obrębie piersi,
  • zaburzenia hormonalne (zwłaszcza dotyczące przysadki mózgowej),
  • ogólne wycieńczenie organizmu,
  • przewlekłe choroby matki (np. cukrzyca, anemia).

Brak pokarmu w piersiach – nieregularne przystawianie dziecka

Przez pierwsze miesiące laktacja bywa nieregularna. Częstą przyczyną tego stanu jest niesystematyczne przystawianie dziecka do piersi. Produkcja mleka działa na zasadzie podaży i popytu. W przypadku noworodków, które spędzają sporo czasu na spaniu, specjaliści wskazują na konieczność budzenia ich w celu karmienia piersią nawet co 3 godziny. Wówczas piersi są wystarczająco często pobudzane do produkcji pokarmu. Dziecko, ssąc pierś, aktywuje znajdujące się w skórze brodawki i otoczki zakończenia nerwowe, które, docierając do przysadki mózgowej, inicjują wydzielanie prolaktyny i oksytocyny. Pierwszy hormon odpowiada za powstanie pokarmu, zaś drugi za wypływ mleka z piersi. Z czasem dochodzi do stabilizacji laktacji, tj. dostosowania jej do potrzeb dziecka.

Brak mleka po cesarce i podłoże psychiczne zaburzenia laktacji

Specjaliści donoszą o dość częstym braku mleka po cesarce. U kobiet, których ciąża rozwiązana została przez wykonanie cesarskiego cięcia, rozwój laktacji trwa dłużej niż w przypadku rodzących naturalnie. Poziom odpowiadających za nią hormonów nie rośnie tak szybko, jak po porodzie siłami natury, co spowalnia napełnienie piersi mlekiem.

Duże znaczenie w zaburzeniach laktacji ma aspekt psychiczny, np. depresja, doświadczanie czynników stresowych, trauma czy sam fakt porodu i towarzyszący temu szok. Pomocne okazać się może wsparcie emocjonalne najbliższych osób, pomoc psychologa czy różne sposoby relaksu, jak ciepła kąpiel czy delikatny masaż piersi.

Brak pokarmu po porodzie – inne przyczyny

Wśród innych przyczyn braku pokarmu po porodzie wymienia się niewłaściwy tryb życia. Produkcji mleka nie sprzyja brak odpoczynku i prywatności, niektóre leki, spożywanie alkoholu, odwodnienie organizmu, głodówki lub drastyczne diety. Dodatkowo kryzys laktacyjny wywołać może czasowe rozdzielenie z dzieckiem, dokarmianie dziecka czy zaspokajanie potrzeby ssania smoczkiem. Najczęściej pojawia się on w 3. i 6. tygodniu, a potem w 6. i 9. miesiącu życia dziecka. Trwać może od 2 do 7 dni. Okresowy niedobór pokarmu może być wynikiem skoku rozwojowego.

Brak pokarmu w piersiach a zaburzenia jego wypływu

Oprócz faktycznego braku mleka w piersiach niektóre kobiety zmagają się z zaburzonym jego wypływem z powodu doświadczania bólu brodawek. To najczęściej wynik niewłaściwego sposobu przystawiania dziecka do piersi. W tym przypadku po pomoc należy się zwrócić do specjalisty laktacyjnego. Poranione brodawki stanowić mogą środowisko dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów, które doprowadzić mogą do rozwoju stanu zapalnego gruczołu piersiowego.

Jak bezpiecznie zakończyć karmienie piersią? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak łagodnie zakończyć karmienie piersią? Źródło: Dzień Dobry TVN

Brak pokarmu w piersiach – co robić?

Kobietom zmagającym się z brakiem mleka po porodzie zaleca się spożywanie tzw. bociankowej herbaty, której celem jest pobudzenie laktacji. Opakowanie 25 torebek po 2 g to koszt około 15 zł. W jej składzie znajdują się: nasiona kminku, nasiona anyżu, nasiona rzeżuchy, nasiona kozieradki, kwiat lipy, liść melisy, liść pokrzywy, owoce jabłka, jeżyny i dzikiej róży. Oprócz działania mlekopędnego ma właściwości wzmacniające, relaksujące, ułatwia trawienie, przeciwdziała kolkom i wzdęciom u dziecka. Herbatę przygotowuje się, zalewając 1 saszetkę 250 ml wrzątku, po czym odstawia pod przykryciem do zaparzenia na około 10 minut. Zalecane dzienne spożycie wynosi 2–3 razy po 1 szklance.

W sprzedaży znajduje się także kawa laktacyjna. Opakowanie 100 g to koszt około 14 zł. W jej składzie znajdują się: prażony korzeń marchwi, nasiona rzeżuchy, słód jęczmienny, prażone nasiona lnu, owoc jeżyny i anyżu. Żeby ją przygotować, należy 1 łyżeczkę mieszanki zalać 250 ml wrzątku, po czym odstawić pod przykryciem do zaparzenia na około 10 minut i przecedzić. Spożywać 2–3 razy dziennie po 1 szklance.

Kobietom, którym brakuje pokarmu po porodzie, pomocne okazać się może używanie laktatora. Laktację pobudzi schemat 7 – 5 – 3. Co to oznacza? Laktator przystawia się na początek do każdej piersi na 7 minut, a następnie po 5 i po 3 minuty.

Bibliografia:

1. Gebuza G., Jaworska K., Kaźmierczak M. i wsp., Najczęściej występujące problemy laktacyjne w okresie poporodowym, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2016, 2(47), s. 148-155.

2. Łodykowska E., Bieńkowska S., Poradnik laktacyjny, Warszawa, Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, 2017.

3. Florea M., Laktacja i karmienie piersią. Przegląd piśmiennictwa, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, 2014, 7(3), s. 165-170.

Data aktualizacji: 15.04.2019,
Opublikowano: 15.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej