Borowik szatański - objawy zatrucia. Jak wygląda pierwsza pomoc?

Adam88xx/getty images

Borowik szatański to trujący gatunek. Grzyb zawiera żywicowate substancje, które powodują objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Nigdy nie należy ich lekceważyć. Dowiedz się, jak postępować w razie wystąpienia objawów.

Borowik szatański nie ma nic wspólnego z borowikiem szlachetnym, choć z pozoru może być do niego podobny. Borowika szatańskiego, potocznie zwanego „szatanem” charakteryzuje trzon w kolorze purpury. Bywa, że u starszych grzybów pojawia się charakterystyczny zapach padliny lub zgniłej cebuli.

Choć Borowik szatański jest rzadko spotykanym grzybem w Polsce (można go znaleźć w lasach liściastych w Górach Kaczawskich i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej), warto wiedzieć jakie są pierwsze objawy zatrucia oraz jak udzielić pierwszej pomocy.

Borowik szatański – objawy zatrucia

Borowik szatański to niezwykle silnie trujący grzyb. Jego trujące właściwości są spowodowane toksycznymi żywicami. Zjedzenie borowika szatańskiego zwłaszcza w surowej postaci grozi poważnymi dolegliwościami ze strony żołądka i jelit, gdyż toksyny zawarte w grzybie działają silnie drażniąco na śluzówkę. Po zjedzeniu borowika szatańskiego w ciągu 2-3 godzin mogą pojawić się następujące objawy zatrucia:

  • dolegliwości od strony układu pokarmowego (wymioty i biegunka),
  • ból głowy,
  • łzawienie oczu,
  • zaburzenia widzenia,
  • obfita potliwość,
  • spadek ciśnienia,
  • zapaść,
  • rumień na twarzy.

Borowik szatański – leczenie

Osoba, która zauważyła u siebie takie dolegliwości, powinna jak najszybciej zgłosić się do szpitala w celu płukania żołądka. Zapobiegniemy w ten sposób przedostaniu się trujących substancji do krwi.

Warto zabrać ze sobą resztki grzyba potrzebne do identyfikacji trucizny.

Choremu nie wolno podawać wody, ponieważ picie wody przyspiesza bowiem przenikanie toksyn do krwiobiegu. Leczenie ma na celu zapobiegnięcie uszkodzeniom wątroby.

Zobacz film: Czas na grzybobranie! Ciekawe fakty ze świata grzybów

źródło: Agencja TVN

Data aktualizacji: 08.06.2020,
Opublikowano: 08.06.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
Ból brzucha u dzieci – co jest jego przyczyną i jak sobie z nim radzić?

Bóle brzucha należą do najczęstszych dolegliwości pediatrycznych. Mogą być spowodowane nadwrażliwością pokarmową, czynnikami psychogennymi, zapaleniem wyrostka robaczkowego, alergią bądź być symptomami wielu przewlekłych chorób.

Czytaj więcej
Bromadiolon – środek gryzoniobójczy o wysokiej toksyczności. Jakie objawy towarzyszą zatruciu trutką na szczury?

Bromadiolon jest wysoce toksycznym środkiem gryzoniobójczym. Jego spożycie przez zwierzę lub człowieka przy braku natychmiastowej pomocy medycznej może skończyć się śmiercią. Charakterystycznym objawem jego obecności we krwi są wybroczyny w spojówce oka i bladość powłok skórnych.

Czytaj więcej
Płukanie żołądka – wskazania do przeprowadzenia i przebieg zabiegu

Płukanie żołądka to zabieg umożliwiający usunięcie z żołądka substancji, które mogą okazać się groźne dla życia i zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do narządu sondy żołądkowej – miękkiej gumowej rurki, za pomocą której wtłacza się do niego wodę, a następnie ją usuwa.

Czytaj więcej
Jak przechowywać żywność, by była dłużej świeża i zachowała smak?

Twoja lodówka pęka w szwach od zapasów. Jak przechowywać żywność, żeby jak najdłużej była świeża i nic się nie marnowało? Warto skorzystać z kilu rad Michela Morana, który na sprawach kuchennych zna się najlepiej! Dowiedz się też, jak długo poszczególne produkty nadają się do jedzenia?

Czytaj więcej
Zatrucie wodne a zatrucie wodą – podobne pojęcia, różne choroby

Zatrucie wodą z kranu czy basenu to zupełnie inny typ schorzenia niż zatrucie wodne. Nie należy mylić ich ze sobą, ponieważ określają skrajnie różne stany, niezwiązane ze sobą. Inne są też objawy i leczenie.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować magnez? Jakie mogą objawy nadmiaru magnezu w organizmie?

Objawy przedawkowania magnezu zaczynają się ujawniać, kiedy stężenie tego pierwiastka we krwi znacznie przekracza normę. Umiarkowana hipermagnezemia nie jest groźna, ale wymaga stałego kontrolowania elektrolitów i wykonania badań diagnostycznych, bo może świadczyć o wielu chorobach, np. tarczycy.

Czytaj więcej
Co to jest nowiczok? Wpływ trucizny na organizm oraz sposoby leczenia zatrucia

Nowiczok to środek paralityczno-drgawkowy, który stanowi broń chemiczną. Zatrucie nim objawia się początkowo zwężeniem źrenic, szklistością oczu, pianą na ustach i konwulsjami. Letnią porą wystarczy tylko 2 g substancji, by uśmiercić nawet 500 osób. Nowiczoka prawdopodobnie użyto do zabicia Skripala.

Czytaj więcej
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?

Tabletki przeciwbólowe po alkoholu to bardzo częste połączenie, którego czasem nie da się uniknąć. Jednak skutki leczenia, a właściwie jego efekty uboczne, mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia chorego.

Czytaj więcej
Objawy Salmonelli - jakie występują najczęściej?

Salmonellozy to grupa chorób powodująca ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Objawy Salmonelli zazwyczaj ustępują szybko, jednak niektóre grupy chorych są bardziej narażone na jej ciężki przebieg oraz wystąpienie powikłań.

Czytaj więcej