Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych – kiedy powinien zaniepokoić przyszłą matkę? Przyczyny bólu w pachwinach i sposoby na jego łagodzenie

Fot: sepy / stock.adobe.com

Ból w pachwinach w ciąży najczęściej pojawia się u kobiet w 2.i 3. trymestrze ciąży. Może nasilać się w trakcie chodzenia oraz zmiany pozycji. Nagły i rwący ból, któremu towarzyszą inne objawy wymaga bezzwłocznej wizyty u lekarza, gdyż może świadczyć o pewnych patologiach, np. odklejeniu się łożyska. 

Ból w pachwinie pojawiający się u kobiet ciężarnych w wielu przypadkach nie jest objawem niepokojącym. Jego przyczyną są zmiany, które zachodzą w organizmie przyszłej matki. Konsultacja z lekarzem jest konieczna w przypadku, gdy ból jest nagły i silny oraz towarzyszą mu inne dolegliwości, np. krwawienie.

Przyczyny bólu w pachwinie u kobiet ciężarnych

Ból w pachwinie może pojawić się u kobiet na każdym etapie ciąży, zarówno na początku, jak też w ostatnim trymestrze. Najczęściej dyskomfort występuje u kobiet w 2. trymestrze ciąży i może narastać wraz z jej stopniem zaawansowania. Ból pachwin w ciąży jest najbardziej dokuczliwy podczas chodzenia. Pojawia się również podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej, wysiadania z auta czy zmianach pozycji, np. w trakcie snu. W większości przypadków dolegliwości te nie świadczą o żadnych nieprawidłowościach, ale są objawem wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety ciężarnej

Ból w pachwinie w ciąży może być spowodowany rosnącym poziomem hormonów, które przyczyniają się do zmiękczania i rozciągania mięśni, więzadeł i ścięgien odpowiedzialnych za podtrzymywanie miednicy. Niekiedy towarzyszy mu uczucie ciągnięcia. W wyniku zmian hormonalnych dochodzi również do zwiększenia przepływu krwi przez okolice narządów rodnych, które stają się bardziej wrażliwe. Przyczyną bólu w pachwinie u ciężarnych jest przyrost masy ciała oraz zmiana środka ciężkości, co skutkuje zwiększonym naciskiem na biodra, miednicę oraz stawy. 

Zobacz także: Pierwszy, drugi i trzeci trymestr ciąży - jak zmienia się ciało przyszłej matki?

Podczas ciąży pojawiają się zmiany w budowie kobiety wywołane m.in. powiększającą się macicą, w której rośnie i rozwija się płód wraz z niezbędnymi dla jego życia łożyskiem i workiem owodniowym. Ból w pachwinach w ciąży w 3. trymestrze może wystąpić na skutek ułożenia się dziecka, które zaczyna mieć coraz mniej miejsca i może uciskać na nerwy powodując dolegliwości bólowe. U wielu kobiet ból w pachwinach pojawiający się pod koniec ciąży świadczy o zbliżającym się porodzie. W takim przypadku może on współwystępować z innymi symptomami, takimi jak: sporadyczne skurcze przepowiadające, ból w okolicy krzyżowej oraz ból w dolnej części brzucha przypominający dolegliwości menstruacyjne.

Kiedy ból w pachwinach w ciąży powinien zaniepokoić?

Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych na początku lub na końcu ciąży o umiarkowanym natężeniu, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy nie wymaga natychmiastowej konsultacji ginekologicznej. Wizyta u lekarza prowadzącego ciążę jest jednak konieczna w sytuacji, gdy ból ma charakter nagły, miejscowy oraz wpływa na aktywność ruchową dziecka, np. powoduje jego gwałtowne ruchy lub ich zanikanie. 

Rwący ból o wysokim natężeniu może być objawem odklejenia się łożyska, poronienia lub skrócenia szyjki macicy. Może również sygnalizować poród przedwczesny oraz rozejście się spojenia łonowego. Ból w pachwinach w ciąży nie powinien być lekceważony, jeżeli współwystępuje z innymi symptomami, np. z plamieniem, krwawieniem, bolesnymi skurczami macicy. Bóle brzucha i w okolicach pachwin mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia i nieprawidłowości związane np. z jajnikami czy jelitami. Ból w prawej pachwinie w ciąży o przebiegu ostrym bywa symptomem zapalenia wyrostka robaczkowego, dlatego wskazane jest wykonanie dalszych badań, które umożliwią potwierdzenie lub wykluczenie choroby. Ból w lewej pachwinie może wskazywać na stan zapalny jelita grubego.

Zobacz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiaj się u kobiet w ciąży:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Sposoby na radzenie sobie z bóle w pachwinach w ciąży

W celu łagodzenia bólów w pachwinach w ciąży należy przede wszystkim zadbać o regularny wypoczynek w ciągu dnia, najlepiej w pozycji leżącej. Zalecane jest leżenie na plecach ze wspartymi, lekko uniesionymi nogami (nogi powinny znajdować się nieco wyżej niż tułów) lub na boku z nogami podciągniętymi i zgiętymi w stawach kolanowych. W profilaktyce dolegliwości bólowych towarzyszących kobietom ciężarnym ważne jest unikanie chodzenia w butach na wysokich obcasach. 

Przyszłe matki nie powinny nosić ani podnosić ciężkich przedmiotów. Zamiast torby należy wybrać plecak, który symetrycznie obciąża ciało, co chroni przed dolegliwościami bólowymi ze strony kręgosłupa. Wskazane jest wystrzeganie się wszelkich prac i czynności, które mogą prowadzić do przeciążenia i przeforsowania organizmu, ale nie oznacza to wyeliminowania każdego rodzaju wysiłku. Ciężarnym zaleca się regularną aktywność fizyczną w postaci spacerów, pływania, jogi czy pilatesu. W celu dobrania odpowiednich ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie i zapobiegną uczuciu dyskomfortu oraz różnego rodzaju bólom warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Kobieta ciężarna powinna unikać długotrwałego stania oraz siedzenia ze skrzyżowanymi nogami.

Data aktualizacji: 04.12.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej