Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Ból płuc to dolegliwości zlokalizowane w klatce piersiowej oraz przy żebrach. Same płuca nie bolą, ponieważ są pozbawione zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Bolesność może być spowodowana m.in. infekcją, odmą płucną, zatorem bądź rakiem płuc.

Ból płuc jest zaliczany do dolegliwości pojawiających się w obrębie klatki piersiowej. Jest określany jako bolesność niewynikająca z przyczyn. Może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach w układzie oddechowym.

Czy płuca bolą?

Ból płuc to tak naprawdę dolegliwość odczuwana w klatce piersiowej bądź jej okolicach. Płuca nie bolą, ponieważ w miąższu płuc, podobnie jak np. w mózgu i miąższu wątroby, nie ma zakończeń czuciowych układu nerwowego. Potocznie ból w klatce piersiowej określa się jednak właśnie jako ból płuc. Może on świadczyć np. o rozwoju infekcji dolnych dróg oddechowych. To bardzo często pojawiająca się przypadłość, której towarzyszy kaszel, gorączka, a także odkrztuszanie plwociny, czyli wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Oprócz tego chorzy odczuwają ogólne rozbicie, niekiedy mają duszności i świszczący oddech. Inną chorobą, przy której pojawia się ból w płucach, jest odma opłucnowa.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

To poważne schorzenie, które oznacza zapadnięcie się jednego bądź obu płuc na skutek powietrza, które dostało się do jamy opłucnej. Ta przestrzeń znajduje się między opłucną złożoną z dwóch warstw tkanki wyściełającej, która otacza płuca. Ryzyko pojawienia się odmy jest największe u osób między 15. a 34. rokiem życia, w szczególności u szczupłych i wysokich ludzi. Zwiększa się ono u palaczy papierosów. Najczęściej występujący objaw u osób z odmą opłucnową to nagły ból w klatce piersiowej. U innych osób występuje bolesność zlokalizowana pomiędzy łopatkami, w barkach bądź kaszel. Te symptomy rzadko się nasilają. Przez pewien czas powietrze w jamie opłucnej nie wpływa znacząco na życie chorego. Dlatego po ich pojawieniu się warto sprawdzić, czy nie są objawem tej poważnej choroby. Jej leczenie polega na usunięciu powietrza z jamy opłucnej i upowietrzenia płuca, które zostało uległo zapadnięciu. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia podaje się tlen. 

Zobacz też: Atypowe zapalenie płuc

Następnie przeprowadzany jest drenaż opłucnej, polegający na jej nakłuciu i odprowadzeniu gazów. U osób bez bezpośredniego zagrożenia życia tzw. zamknięta odma może samoistnie się wchłonąć. Aby tak się stało, chory powinien ograniczyć aktywność. Specjaliści zalecają leżenie na lewym boku. Dodatkowo pacjent wykonuje ćwiczenia oddechowe, które mają na celu pokonanie oporu powietrza w trakcie wydechu. Jeśli te zabiegi nie pomagają, stosuje się leczenie operacyjne polegające na rozcięciu tylno-bocznej części klatki piersiowej i podwiązaniu bądź wycięciu pęcherzy rozedmowych. Zabiegowi towarzyszy też usunięcie ściennej blaszki opłucnej. Ból w płucach może też sygnalizować inne schorzenie – zator płucny (zlokalizowany w tętnicy płucnej). Towarzyszą mu duszności, a czasem także krwioplucie, a także ból. Niekiedy pojawiają się gorączka bądź też omdlenia. Z kolei ból płuc sygnalizujący nadciśnienie płucne występuje wraz z bardzo dużym zmęczeniem, dusznościami, chrypką i zmniejszoną zdolnością do wysiłku fizycznego.

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6

Ból pleców przy zapaleniu płuc

Kolejnym schorzeniem z dolegliwościami w obrębie klatki piersiowej jest zapalenie opłucnej w przebiegu zapalenia płuc. Sygnalizuje je kłujący ból pleców, który najczęściej umiejscawia się w okolicy kątów żebrowych. Oprócz niego występują: kaszel, duszności oraz osłabienie.

Zobacz też: Bezobjawowe zapalenie płuc

Ból płuc przy oddychaniu

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, np. przy wdechu, pojawiający się w jej przedniej części może świadczyć o zespole Tietza. Jest to zapalenie chrzęstno-kostnych połączeń znajdujących się pomiędzy mostkiem i żebrami. Głęboki oddech, który nasila dolegliwości w okolicy płuc bywa też sygnałem neuralgii międzyżebrowej. Rwący i przeszywający ból łączy się z nadwrażliwością skóry na klatce piersiowej. Jest on szczególnie czuła na dotyk w miejscu, w którym znajduje się nerw zajęty przez chorobę.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Ból płuc przy kaszlu

Ból płuc i kaszel mogą wskazywać na raka płuca. Są objawami występującymi w przebiegu nowotworu. Dolegliwości często łączą się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jeśli kaszel trwa dłużej niż 2-3 tygodnie bądź jego charakter się zmienia, należy zgłosić się do lekarza. Te symptomy mogą sygnalizować pojawienie się zmian nowotworowych w płucach.

Czy płuca bolą przy raku?

Silny ból w klatce piersiowej to objaw raka płuc obecny u 25-50% chorych. W przypadku guza Pancoasta bolesność pojawia się w okolicy barku. Dolegliwości zlokalizowane w różnych miejscach towarzyszą aż 75% chorych na nowotwór płuc. Jeśli zmiana rozwija się w szczycie jednego z płuca, dodatkowo pojawiają się objawy, takie jak zwężenie źrenicy, opadanie powieki bądź brak potliwości na jednej stronie twarzy. Mogą być spowodowane zespołem Hornera, który powstaje na skutek przerwania unerwienia współczulnego oka pomiędzy okiem a pniem mózgu. Część osób, u których rozwija się rak płuc narzeka na kłujący ból opłucnowy nasilający się przy oddychaniu. Ból może być wynikiem istnienia guza, stanu zapalnego w obszarze zajętym przez guza lub przerzutami na żebrach. 


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Redakcja serwisu 26.02.2019r.

Tekst jest poprawny merytorycznie. Płuca oczywiście nie bolą, ponieważ w miąższu płuc, podobnie jak np. w mózgu i miąższu wątroby, nie ma zakończeń czuciowych układu nerwowego. "Potocznie jednak ból w klatce piersiowej określa się jednak właśnie jako ból płuc"

Adi 27.01.2019r.

Płuca nie bolą bo są ani nie ukrwione ani nie unaczynione.... Zenada. Za takie pisanie głupot kary powinny być dawane. AUTOR =BARAN

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Te czynniki niszczą nasze płuca. Jak je ochronić? 

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to najczęściej diagnozowane schorzenie układu oddechowego. Szacuje się, że każdego roku choroba zabija na świecie 3 mln ludzi. Co ją wywołuje i jak jej uniknąć?  

Czytaj więcej
Ten dodatek do rosołu zwiększy twoją odporność. Idealny na jesień 

Rosół to zupa znana niemal na całym świecie. Ceniona jest nie tylko za smak, ale również właściwości prozdrowotne. Wiele osób uważa, że pomaga złagodzić dolegliwości towarzyszące przeziębieniu czy grypie. Czy faktycznie? 

Czytaj więcej
Jakie mogą być przyczyny zapalenia płuc? Zapalenie płuc a wentylacja mechaniczna

Przyczyny zapalenia płuc mogą być różne, lecz najczęściej za powstanie choroby odpowiadają bakterie, w tym zwłaszcza dwoinka zapalenia płuc. W przypadku małych dzieci w etiologii choroby istotną rolę odgrywają wirusy, a szczególnie syncytialny wirus oddechowy RSV.

Czytaj więcej
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?

Rak płuca to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Najnowsze badania pokazują, że rozwija się nie tylko u palaczy, ale także u tych osób, które nigdy nie paliły. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom leczenia nad chorobą udaje się zapanować.

Czytaj więcej
Polacy uzależnieni od nikotyny. Ilu z nas nie może obejść się bez papierosa? 

Palenie papierosów jest szkodliwe dla zdrowia. Przyczynia się ono do rozwoju chorób układu oddechowego oraz niektórych nowotworów. Niestety, mimo apeli lekarzy i kampanii zachęcających do zerwania z nałogiem, niewiele się zmienia. Ilu Polaków jest uzależnionych od nikotyny?  

Czytaj więcej
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy POCHP, leczenie i przyczyny choroby

Przewlekła obturacyjna choroba płuc objawia się uczuciem duszności, które nasilają się, np. w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego a w przypadku ciężkiego przebiegu nawet w spoczynku. Leczenie POCHP polega głównie na podawaniu leków doustnych i wziewnych, tlenu, a także rehabilitacji oddechowej. 

Czytaj więcej
GIF wycofał lek ratujący życie. Dlaczego preparat zniknął z aptek? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z aptek adrenaliny. Lek stosowany jest głównie w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Dlaczego farmaceutyk nie będzie już dostępny? 

Czytaj więcej