Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?

NAN

Fot: pathdoc / stock.adobe.com

Ból płuc to dolegliwości zlokalizowane w klatce piersiowej oraz przy żebrach. Same płuca nie bolą, ponieważ są pozbawione zakończeń nerwowych odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Bolesność może być spowodowana m.in. infekcją, odmą płucną, zatorem bądź rakiem płuc.

Ból płuc jest zaliczany do dolegliwości pojawiających się w obrębie klatki piersiowej. Jest określany jako bolesność niewynikająca z przyczyn. Może świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach w układzie oddechowym.

Czy płuca bolą?

Ból płuc to tak naprawdę dolegliwość odczuwana w klatce piersiowej bądź jej okolicach. Płuca nie bolą, ponieważ w miąższu płuc, podobnie jak np. w mózgu i miąższu wątroby, nie ma zakończeń czuciowych układu nerwowego. Potocznie ból w klatce piersiowej określa się jednak właśnie jako ból płuc. Może on świadczyć np. o rozwoju infekcji dolnych dróg oddechowych. To bardzo często pojawiająca się przypadłość, której towarzyszy kaszel, gorączka, a także odkrztuszanie plwociny, czyli wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Oprócz tego chorzy odczuwają ogólne rozbicie, niekiedy mają duszności i świszczący oddech. Inną chorobą, przy której pojawia się ból w płucach, jest odma opłucnowa.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

To poważne schorzenie, które oznacza zapadnięcie się jednego bądź obu płuc na skutek powietrza, które dostało się do jamy opłucnej. Ta przestrzeń znajduje się między opłucną złożoną z dwóch warstw tkanki wyściełającej, która otacza płuca. Ryzyko pojawienia się odmy jest największe u osób między 15. a 34. rokiem życia, w szczególności u szczupłych i wysokich ludzi. Zwiększa się ono u palaczy papierosów. Najczęściej występujący objaw u osób z odmą opłucnową to nagły ból w klatce piersiowej. U innych osób występuje bolesność zlokalizowana pomiędzy łopatkami, w barkach bądź kaszel. Te symptomy rzadko się nasilają. Przez pewien czas powietrze w jamie opłucnej nie wpływa znacząco na życie chorego. Dlatego po ich pojawieniu się warto sprawdzić, czy nie są objawem tej poważnej choroby. Jej leczenie polega na usunięciu powietrza z jamy opłucnej i upowietrzenia płuca, które zostało uległo zapadnięciu. W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia podaje się tlen. 

Zobacz też: Atypowe zapalenie płuc

Następnie przeprowadzany jest drenaż opłucnej, polegający na jej nakłuciu i odprowadzeniu gazów. U osób bez bezpośredniego zagrożenia życia tzw. zamknięta odma może samoistnie się wchłonąć. Aby tak się stało, chory powinien ograniczyć aktywność. Specjaliści zalecają leżenie na lewym boku. Dodatkowo pacjent wykonuje ćwiczenia oddechowe, które mają na celu pokonanie oporu powietrza w trakcie wydechu. Jeśli te zabiegi nie pomagają, stosuje się leczenie operacyjne polegające na rozcięciu tylno-bocznej części klatki piersiowej i podwiązaniu bądź wycięciu pęcherzy rozedmowych. Zabiegowi towarzyszy też usunięcie ściennej blaszki opłucnej. Ból w płucach może też sygnalizować inne schorzenie – zator płucny (zlokalizowany w tętnicy płucnej). Towarzyszą mu duszności, a czasem także krwioplucie, a także ból. Niekiedy pojawiają się gorączka bądź też omdlenia. Z kolei ból płuc sygnalizujący nadciśnienie płucne występuje wraz z bardzo dużym zmęczeniem, dusznościami, chrypką i zmniejszoną zdolnością do wysiłku fizycznego.

Zobacz film: Poznaj historię pani Teresy, która zachorowała na raka płuc. Źródło: 36,6

Ból pleców przy zapaleniu płuc

Kolejnym schorzeniem z dolegliwościami w obrębie klatki piersiowej jest zapalenie opłucnej w przebiegu zapalenia płuc. Sygnalizuje je kłujący ból pleców, który najczęściej umiejscawia się w okolicy kątów żebrowych. Oprócz niego występują: kaszel, duszności oraz osłabienie.

Zobacz też: Bezobjawowe zapalenie płuc

Ból płuc przy oddychaniu

Ból w klatce piersiowej przy oddychaniu, np. przy wdechu, pojawiający się w jej przedniej części może świadczyć o zespole Tietza. Jest to zapalenie chrzęstno-kostnych połączeń znajdujących się pomiędzy mostkiem i żebrami. Głęboki oddech, który nasila dolegliwości w okolicy płuc bywa też sygnałem neuralgii międzyżebrowej. Rwący i przeszywający ból łączy się z nadwrażliwością skóry na klatce piersiowej. Jest on szczególnie czuła na dotyk w miejscu, w którym znajduje się nerw zajęty przez chorobę.

Zobacz film: Jak można leczyć raka płuc? Źródło: 36,6

Ból płuc przy kaszlu

Ból płuc i kaszel mogą wskazywać na raka płuca. Są objawami występującymi w przebiegu nowotworu. Dolegliwości często łączą się z odkrztuszaniem wydzieliny. Jeśli kaszel trwa dłużej niż 2-3 tygodnie bądź jego charakter się zmienia, należy zgłosić się do lekarza. Te symptomy mogą sygnalizować pojawienie się zmian nowotworowych w płucach.

Czy płuca bolą przy raku?

Silny ból w klatce piersiowej to objaw raka płuc obecny u 25-50% chorych. W przypadku guza Pancoasta bolesność pojawia się w okolicy barku. Dolegliwości zlokalizowane w różnych miejscach towarzyszą aż 75% chorych na nowotwór płuc. Jeśli zmiana rozwija się w szczycie jednego z płuca, dodatkowo pojawiają się objawy, takie jak zwężenie źrenicy, opadanie powieki bądź brak potliwości na jednej stronie twarzy. Mogą być spowodowane zespołem Hornera, który powstaje na skutek przerwania unerwienia współczulnego oka pomiędzy okiem a pniem mózgu. Część osób, u których rozwija się rak płuc narzeka na kłujący ból opłucnowy nasilający się przy oddychaniu. Ból może być wynikiem istnienia guza, stanu zapalnego w obszarze zajętym przez guza lub przerzutami na żebrach. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
319
59
Polecamy
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok
Objawy chorych zatok – zróżnicowanie symptomów w zależności od rodzaju zatok Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Ból w klatce piersiowej - objaw, którego nie można lekceważyć
Ból w klatce piersiowej - objaw, którego nie można lekceważyć TVN zdrowie
Niedodma – jakie są jej objawy?
Jak ją leczyć?
Niedodma – jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Tekst jest poprawny merytorycznie. Płuca oczywiście nie bolą, ponieważ w miąższu płuc, podobnie jak np. w mózgu i miąższu wątroby, nie ma zakończeń czuciowych układu nerwowego. "Potocznie jednak ból w klatce piersiowej określa się jednak właśnie jako ból płuc"
Czytaj całość
Adi
Płuca nie bolą bo są ani nie ukrwione ani nie unaczynione.... Zenada. Za takie pisanie głupot kary powinny być dawane. AUTOR =BARAN
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?