Ból pachwiny prawej lub lewej – o czym może świadczyć?

Fot. SIphotography / Getty Images

Ból pachwiny może pojawić się z prawej strony lub z lewej. U kobiet może współistnieć z patologią jajnika. U mężczyzn wynika niekiedy z przepukliny pachwinowej. Prawdopodobną przyczynę określa się na podstawie dodatkowych objawów i badań.

Ból pachwiny może być objawem wielu patologii, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja lekarska. Może świadczyć o wielu chorobowych procesach toczących się w jamie brzusznej czy miednicy. Ze względu na sąsiedztwo stawu biodrowego, ból pachwiny może być wynikiem patologii układu kostno-stawowego. U mężczyzn może świadczyć o żylakach powrózka nasiennego, u kobiet o patologii jajników. U obu płci może być ponadto związany z tętniakiem czy kamicą moczową. Częstą przyczyną bólu pachwiny lewej lub prawej jest przepuklina pachwinowa.

Ból pachwiny – przyczyny

Ból pachwiny może mieć wiele przyczyn. Nie wiąże się go z jedną jednostką chorobową, a więc jest to bardzo nieswoisty objaw. Rozpoznanie patologii polega na wykluczaniu kolejnych przyczyn bólu, jak również określeniu dodatkowych dolegliwości i odchyleń w badaniach. Ból pachwiny może mieć bezpośrednią przyczynę zarówno w jamie brzusznej, jak i w miednicy, ale także miewa związek z układem kostno-stawowy czy przepukliną pachwinową. Ból pachwiny wynika niekiedy ze schorzenia toczącego się w obrębie nerki czy narządów płciowych, w tym jajników.

Bardzo często ból pachwiny może pojawić się po bieganiu czy innych aktywnościach, kiedy dochodzi do naciągnięcia pachwiny, uszkodzenia więzadeł i mięśni sąsiadujących. Ponadto bardzo częstą przyczyną bólu pachwiny jest uraz. Ból pachwiny w takich przypadkach ma najczęściej charakter ostry. Ból przewlekły może mieć związek z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego.

Żaden ból w pachwinie nie może być bagatelizowany. Objawy, które powinny zwrócić szczególną uwagę, to:

  • obecność guzka w okolicy pachwiny,
  • promieniowanie bólu od okolic kręgosłupa,
  • promieniowanie bólu pachwiny do nogi,
  • ból pachwiny przy wysiłku czy kaszlu.

Polecamy: Guzek w pachwinie – co może go spowodować?

Skąd się bierze przepuklina i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6.

Ból pachwiny wynikający z promieniowania z innej okolicy

Ból pachwiny nie zawsze jest pierwotny. Przykładem może być bowiem kamica nerkowa czy zwyrodnienie kręgosłupa, które powodują, że ból wtórnie pojawia się w okolicy pachwiny. Ból pachwiny prawej promieniujący z okolicy prawego dołu biodrowego może wynikać z zapalenia wyrostka robaczkowego.

Kamica moczowa najczęściej powoduje ból pachwiny prawej lub lewej, właściwie nigdy obustronnie. To schorzenie polegające na odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Wśród czynników ryzyka wymienia się nadmierne spożycie substancji, które są składnikami kamieni (szczawianów i wapnia), zaburzenia endokrynologiczne, ale przede wszystkim siedzący tryb życia, stosowanie niektórych leków. Kamica nie zawsze jest objawowa. Sama obecność kamieni w drogach moczowych nie musi dawać żadnych objawów. Dopiero kiedy dojdzie do przemieszczenia kamienia z układu kielichowo-miedniczkowego do moczowodu, mogą wystąpić objawy kolki nerkowej. Wtedy też ból pojawia się najczęściej w lewej okolicy lędźwiowej i promieniuje, powodując ból pachwiny prawej lub ból pachwiny lewej w zależności od tego, po jakiej stronie występuje kamień. Ból jest na tyle silny, że stanowi naczelny objaw. Poza bólem jednak można zaobserwować u chorego także inne objawy, takie jak nudności, wymioty czy biegunka.

Ból pachwiny – kiedy może się pojawić?

Okoliczności, w jakich występuje ból pachwiny, nakierowują na różne potencjalne przyczyny. Jeśli obserwuje się ból pachwiny podczas chodzenia, ma on charakter przewlekły, nie towarzyszą mu inne objawy, to należy podejrzewać w pierwszej kolejności schorzenie układu kostno-stawowego. Kiedy ból pachwiny pojawia się przy czynnościach powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, jak kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężarów, można podejrzewać przepuklinę pachwinową. Objawem poza bólem jest guz, a właściwie uwypuklenie, w obrębie pachwiny. Nagły, silny ból może być związany z kolką nerkową.

Polecamy: Ból w pachwinach u kobiet ciężarnych – kiedy powinien zaniepokoić przyszłą matkę? Przyczyny bólu w pachwinach i sposoby na jego łagodzenie

Ból pachwiny u kobiet a u mężczyzn

Są przyczyny bólu pachwiny, które mogą dotyczyć wyłącznie mężczyzn lub kobiet. U kobiet ból promieniujący do pachwin może współistnieć z bólem w okolicy jajnika, który może być obecny w czasie owulacji. Ponadto bardzo często kobiety odczuwają ból pachwiny prawej lub lewej w czasie ciąży. Powiększająca się macica i rozciągające się tkanki powodują uczucie ciągnięcia w podbrzuszu i pachwinach.

U mężczyzn częściej niż u kobiet obserwuje się występowanie przepukliny pachwinowej. Ponadto mogą rozwinąć się żylaki powrózka nasiennego. Są to nadmiernie poszerzone i poskręcane żyły powrózka nasiennego, które najczęściej występują u chłopców w wieku dojrzewania. Towarzyszy im ból jądra promieniujący do pachwiny i uczucie ciężkości jądra.

Data aktualizacji: 02.01.2019,
Opublikowano: 02.01.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej