Ból pachwiny może być objawem wielu patologii, dlatego zawsze konieczna jest konsultacja lekarska. Może świadczyć o wielu chorobowych procesach toczących się w jamie brzusznej czy miednicy. Ze względu na sąsiedztwo stawu biodrowego, ból pachwiny może być wynikiem patologii układu kostno-stawowego. U mężczyzn może świadczyć o żylakach powrózka nasiennego, u kobiet o patologii jajników. U obu płci może być ponadto związany z tętniakiem czy kamicą moczową. Częstą przyczyną bólu pachwiny lewej lub prawej jest przepuklina pachwinowa.
Ból pachwiny – przyczyny
Ból pachwiny może mieć wiele przyczyn. Nie wiąże się go z jedną jednostką chorobową, a więc jest to bardzo nieswoisty objaw. Rozpoznanie patologii polega na wykluczaniu kolejnych przyczyn bólu, jak również określeniu dodatkowych dolegliwości i odchyleń w badaniach. Ból pachwiny może mieć bezpośrednią przyczynę zarówno w jamie brzusznej, jak i w miednicy, ale także miewa związek z układem kostno-stawowy czy przepukliną pachwinową. Ból pachwiny wynika niekiedy ze schorzenia toczącego się w obrębie nerki czy narządów płciowych, w tym jajników.
Bardzo często ból pachwiny może pojawić się po bieganiu czy innych aktywnościach, kiedy dochodzi do naciągnięcia pachwiny, uszkodzenia więzadeł i mięśni sąsiadujących. Ponadto bardzo częstą przyczyną bólu pachwiny jest uraz. Ból pachwiny w takich przypadkach ma najczęściej charakter ostry. Ból przewlekły może mieć związek z chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego.
Żaden ból w pachwinie nie może być bagatelizowany. Objawy, które powinny zwrócić szczególną uwagę, to:
- obecność guzka w okolicy pachwiny,
- promieniowanie bólu od okolic kręgosłupa,
- promieniowanie bólu pachwiny do nogi,
- ból pachwiny przy wysiłku czy kaszlu.
Polecamy: Guzek w pachwinie – co może go spowodować?
Skąd się bierze przepuklina i jak można ją leczyć? Dowiesz się tego z filmu:
Ból pachwiny wynikający z promieniowania z innej okolicy
Ból pachwiny nie zawsze jest pierwotny. Przykładem może być bowiem kamica nerkowa czy zwyrodnienie kręgosłupa, które powodują, że ból wtórnie pojawia się w okolicy pachwiny. Ból pachwiny prawej promieniujący z okolicy prawego dołu biodrowego może wynikać z zapalenia wyrostka robaczkowego.
Kamica moczowa najczęściej powoduje ból pachwiny prawej lub lewej, właściwie nigdy obustronnie. To schorzenie polegające na odkładaniu się złogów w drogach moczowych. Wśród czynników ryzyka wymienia się nadmierne spożycie substancji, które są składnikami kamieni (szczawianów i wapnia), zaburzenia endokrynologiczne, ale przede wszystkim siedzący tryb życia, stosowanie niektórych leków. Kamica nie zawsze jest objawowa. Sama obecność kamieni w drogach moczowych nie musi dawać żadnych objawów. Dopiero kiedy dojdzie do przemieszczenia kamienia z układu kielichowo-miedniczkowego do moczowodu, mogą wystąpić objawy kolki nerkowej. Wtedy też ból pojawia się najczęściej w lewej okolicy lędźwiowej i promieniuje, powodując ból pachwiny prawej lub ból pachwiny lewej w zależności od tego, po jakiej stronie występuje kamień. Ból jest na tyle silny, że stanowi naczelny objaw. Poza bólem jednak można zaobserwować u chorego także inne objawy, takie jak nudności, wymioty czy biegunka.
Ból pachwiny – kiedy może się pojawić?
Okoliczności, w jakich występuje ból pachwiny, nakierowują na różne potencjalne przyczyny. Jeśli obserwuje się ból pachwiny podczas chodzenia, ma on charakter przewlekły, nie towarzyszą mu inne objawy, to należy podejrzewać w pierwszej kolejności schorzenie układu kostno-stawowego. Kiedy ból pachwiny pojawia się przy czynnościach powodujących wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, jak kaszel, kichanie czy podnoszenie ciężarów, można podejrzewać przepuklinę pachwinową. Objawem poza bólem jest guz, a właściwie uwypuklenie, w obrębie pachwiny. Nagły, silny ból może być związany z kolką nerkową.
Ból pachwiny u kobiet a u mężczyzn
Są przyczyny bólu pachwiny, które mogą dotyczyć wyłącznie mężczyzn lub kobiet. U kobiet ból promieniujący do pachwin może współistnieć z bólem w okolicy jajnika, który może być obecny w czasie owulacji. Ponadto bardzo często kobiety odczuwają ból pachwiny prawej lub lewej w czasie ciąży. Powiększająca się macica i rozciągające się tkanki powodują uczucie ciągnięcia w podbrzuszu i pachwinach.
U mężczyzn częściej niż u kobiet obserwuje się występowanie przepukliny pachwinowej. Ponadto mogą rozwinąć się żylaki powrózka nasiennego. Są to nadmiernie poszerzone i poskręcane żyły powrózka nasiennego, które najczęściej występują u chłopców w wieku dojrzewania. Towarzyszy im ból jądra promieniujący do pachwiny i uczucie ciężkości jądra.