Ból oka połączony z bólem głowy oraz podczas mrugania

Fot: Fotolia / fotolia.com

Ból oka może towarzyszyć bólowi głowy lub pojawiać się w trakcie mrugania. Przyczynę często potrafi wyjaśnić tylko lekarz. Dolegliwości nie należy lekceważyć. Jej powód bywa niekiedy banalny, ale może to być również sygnał, że wymagane jest specjalistyczne leczenie.

Ból oka może pojawić się w każdym momencie. Jeśli trwa krótko i nie powraca, można uznać, że jest to chwilowy nerwoból - podrażnienie któregoś z nerwów czuciowych w obrębie oka, spojówek lub powiek. Ale jeśli ból utrzymuje się przez dłuższy czas lub nawraca, jest intensywny i towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie należy zwlekać z zasięgnięciem porady lekarza, najlepiej okulisty.

Ból oka przy mruganiu

Oko często reaguje bólem na problemy, które pojawiają się w samej gałce lub otaczających go narządach (spojówki, powieki, narząd łzowy, oczodół), ponieważ cała ta okolica ma bardzo bogate unerwienie czuciowe.

Zobacz film: Budowa i funkcje oka. Źródło: 36,6

Przyczyny bólu jednego oka

Ból jednego oka może pojawiać się w różnych okolicznościach. Najprostszą przyczyną jest ciało obce w oku. Często ból oka spowodowany jest środkami drażniącymi lub żrącymi. Może to być również efekt rozwijającego się zapalenia lub infekcji w obrębie oka i aparatu pomocniczego, zapalenie nerwów lub pierwszy objaw chorób poważniejszych, na przykład jaskry.

Ciało obce w oku

Może to być drobina pyłu przyniesionego przez wiatr, opiłek metalu, drzazga z obrabianego właśnie drewna, owad, ale też własna rzęsa lub włos. Ciało to trafia do worka spojówkowego, co powoduje zwykle kłujące bóle, nasilające się przy mruganiu i ruchach oka. Może też znaleźć się na powierzchni rogówki (przejrzystej części oka w jego przedniej części). Ponieważ rogówka jest bardzo mocno unerwiona, ból jest bardzo intensywny. W najgorszym przypadku ciało obce może wbić się w powierzchnię rogówki, twardówki lub wręcz przebić się do środka gałki ocznej. Dotyczy to w szczególności osób, które bez okularów ochronnych obrabiają przedmioty za pomocą szlifierki lub piły.

Można próbować wypłukać ciało obce z worka spojówkowego, a jeśli jest widoczne i nie znajduje się na rogówce - starać się je delikatnie usunąć. Nie wolno trzeć oka. Jeśli objawy nie ustępują lub ciało obce jest niewidoczne, należy udać się do okulisty, który stwierdzi, jak poważna jest sytuacja i czy nie trzeba wykonać zabiegu operacyjnego.

Ból oka spowodowany substancjami drażniącymi lub żrącymi

Jeśli do oka dostanie się kwas, zasada, rozpuszczalnik, środek czyszczący z chlorem, kropla gorącego tłuszczu lub inna drażniąca substancja, należy oko wypłukać dużą ilością wody i udać się do okulisty, który oceni, czy takie zdarzenie nie spowodowało uszkodzenia oka, a w szczególności rogówki.

Ból oka spowodowany infekcją

Ból oka pojawia się zwykle jednocześnie z zaczerwienieniem lub obrzękiem spojówek. Towarzyszy zapaleniu spojówek lub brzegów powiek albo rozwijającemu się na powiece jęczmieniowi.

Przyczyną infekcji mogą być bakterie (wtedy często w kąciku oka pojawia się wydzielina ropna) albo wirusy (zapalenie rogówki lub spojówek). Wówczas okulista zaleca antybiotyki albo leki przeciwwirusowe i leki przeciwzapalne.

Ból oka może też być spowodowany przez rozwijające się zapalenie rogówki, twardówki, tęczówki lub tkanek oczodołu. Te choroby również musi rozpoznać okulista i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jedną z chorób wirusowych oka może być półpasiec. Jego oczna postać pojawia się rzadko, ale wymaga bardzo intensywnego leczenia, by po przebyciu tej choroby nie pozostały żadne następstwa.

Zobacz także: Półpasiec oczny – jakie są objawy i powikłania? Jak wygląda leczenie?

Ból oka spowodowany zapaleniem nerwów

Najcięższym zapaleniem nerwów w obrębie oczodołu jest zapalenie nerwu wzrokowego, choć zwykle w takiej sytuacji chorego najbardziej zaniepokoi nagły spadek ostrości widzenia. Jest to sygnał do pilnej wizyty u okulisty. Ból może być też spowodowany przez zapalenie innych nerwów w okolicach gałki ocznej.

Ból oka po urazie

Ból oka po urazie (uderzeniu w głowę lub bezpośrednio w oko, upadku) jest wskazaniem do pilnej wizyty u okulisty, szczególnie jeśli towarzyszy mu nieostre lub podwójne widzenie. Uraz może spowodować krwotok albo uszkodzenie struktur w obrębie gałki lub oczodołu, odwarstwienie siatkówki albo podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe i ból oka

Wnętrze gałki ocznej wypełnione jest cieczą, której ciśnienie stale się zmienia. Jeśli dojdzie do gwałtownego podniesienia się ciśnienia wewnątrzgałkowego, mogą pojawić się silne bóle jednego lub obu oczu, intensywniejsze podczas dotykania oka przez powiekę lub przy ruchach oka. Najczęściej jest to objawem urazu lub jaskry. Jaskra to poważna choroba oczu, która nieleczona może prowadzić do całkowitej ślepoty. Dlatego wizyta u okulisty w przypadku bólu oka jest niemal zawsze niezbędna.

Trzeba pamiętać, że niskie ciśnienie tętnicze krwi nie oznacza wcale, że ciśnienie wewnątrzgałkowe jest prawidłowe. Te dwie wartości nie są ze sobą bezpośrednio powiązane.

Ból oka i głowy u dziecka

Nawracające bóle oka lub obu oczu u dzieci, często skojarzone z bólem głowy, mogą wynikać z nierozpoznanej lub nieskorygowanej odpowiednio wady wzroku. Oczy wykonują wówczas duży wysiłek, by widzieć jak najostrzej, i po pewnym czasie pojawiają się bóle oczu i głowy. Podobna sytuacja może zdarzyć się również u dorosłych, choć oni, widząc zamazany, nieostry obraz, najczęściej zwracają się do okulisty.

Ból oka w trakcie bólu głowy

W niektórych postaciach migreny i innych nawracających bólów głowy może, jako jeden z objawów towarzyszących, pojawiać się ból oka. Zwykle dotyczy to jednego oka i jego ból ustępuje wraz z bólami głowy. Takiej sytuacji można spodziewać się w szczególności, jeśli dodatkowo pojawiają się nudności, wymioty, zawroty głowy czy światłowstręt. Tego typu schorzeniami zajmują się neurolodzy lub specjaliści w poradniach leczenia migreny, choć w procesie rozpoznawania choroby bierze udział również okulista.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.07.2019,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak ochronić oczy przed smogiem? Coraz większy problem w dużych miastach  

Smog ma niekorzystny wpływ nie tylko na płuca, czy serce. Szkodzi również oczom. Jak bardzo jest dla nich niebezpieczny i co można zrobić, aby zminimalizować jego szkodliwe działanie? 

Czytaj więcej
Innowacyjna terapia przeciw cukrzycy – leczyć mają komórki wszczepione do oka

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna. Jednym z jej objawów jest prawidłowy poziom glukozy we krwi. Badacze ze Szwecji opracowali nowatorską metodę leczenia cukrzycy. Na czym polega?   

Czytaj więcej
Zaćma (katarakta) – poważna choroba oczu: rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

Zaćma to wrodzona lub nabyta choroba narządu wzroku, polegającą na powstawaniu plamek na soczewce oka. Jest ona jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty. Zwykle dotyka osoby w podeszłym wieku, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Zazwyczaj dużą rolę przypisuje się czynnikom genetycznym oraz zaburzeniom o podłożu metabolicznym. Podstawowym objawem zaćmy jest obniżenie poziomu ostrości wzroku. Jedynym skutecznym sposobem leczenia tej choroby wzroku jest operacja.

Czytaj więcej
Kwalifikacja wady wzroku do korekcji laserowej - co musisz wiedzieć

Korekcja wad wzroku za pomocą lasera to popularna, skuteczna i szybka metoda pozbycia się wad wzroku. Wybór zabiegu laserowego może wydawać się kuszący, ale nie każda osoba jest odpowiednim kandydatem do tego rodzaju korekcji. Dowiedz się, dlaczego badanie przed laserową korekcją wzroku jest konieczne, jak wygląda oraz jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu.

Czytaj więcej
Zwyrodnienie plamki żółtej. Czy dieta i dobrze dobrane okulary mogą spowolnić rozwój choroby?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to najczęściej diagnozowana choroba siatkówki oka. W Polsce dotkniętych jest nią już ponad 1,3 mln osób, a wśród nich 140 tys. cierpi na jej groźniejszą, wysiękową postać. Rozwój choroby spowalnia nie tylko odpowiednia terapia u okulisty. Sprawdź, jak dieta i nowoczesne urządzenia optyczne mogą pomóc osobom chorym na AMD.

Czytaj więcej
Przekrwione oczy u dziecka i dorosłego –­ jakie są najczęstsze przyczyny? Jak łagodzić objawy?

Przekrwione oczy mogą oznaczać podrażnienie spojówek bądź ich stan zapalny wywołany np. alergią lub inną infekcją. Zdarza się, że zaczerwienienie pojawia się w związku z chorobą innych części oka czy chorobą autoimmunologiczną. Często jest też przypadłością osób noszących soczewki kontaktowe.

Czytaj więcej
Oftalmoplegia (porażenie międzyjądrowe) – przyczyny, obraz kliniczny i leczenie

Oftalmoplegia to zespół objawów w obrębie narządu wzroku, którego występowanie związane jest z chorobami ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje zaburzenia widzenia pod postacią dwojenia i oczopląsu.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
O czym świadczy spuchnięte oko u dziecka? Leczenie i domowe sposoby na opuchnięte powieki

Spuchnięte oko u dziecka ma wiele przyczyn. Najczęściej obrzęk pojawia się razem z zapaleniem spojówek, jęczmieniem lub mechanicznym podrażnieniem oka. Wówczas mogą mu towarzyszyć inne objawy: zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie i światłowstręt. Spuchnięte oczy u dziecka trzeba skonsultować z lekarzem.

Czytaj więcej
Zaćma i jaskra – czym różnią się te dwie choroby oczu?

Zaćma i jaskra to dwie najczęstsze, poważne choroby oczu prowadzące do ślepoty. O ile zaćma dotyczy uszkodzenia jednego elementu oka – soczewki, o tyle jaskra jest kompleksowym, postępującym procesem degeneracji włókien nerwowych odpowiedzialnych za transmisję wrażeń wzrokowych do mózgu.

Czytaj więcej