Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

Fot: BallBall14 Hazal Ak / gettyimages.com

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Dla wielu osób argumentem usprawiedliwiającym picie alkoholu przy uszkodzeniach nerek jest fakt, że pełni on rolę diuretyku. I choć to prawda, każdy wypity drink zwiększa ryzyko chorób, które często objawiają się w postaci bólu nerek po alkoholu.

Alkohol a nerki

Wpływ alkoholu na nerki jest ogromny. Wypity alkohol jest metabolizowany w wątrobie i to tam rozpoczyna się proces niszczenia przez niego komórek. Jego część jest wydalana z moczem, właśnie przez nerki.

Dla nerek alkohol jest toksyną, której powinny się pozbyć. Niewielka ilość alkoholu nie będzie dla nich problemem. Za to upojenie alkoholowe zmusza nerki do wytężonej pracy, podczas której nie będą w stanie wydalić toksycznej substancji. W wyniku tego może dojść do ich uszkodzenia lub w najlepszym przypadku – do powolnego wyniszczania.

Ostra niewydolność nerek może się również pojawić na skutek wypicia alkoholu nieznanego pochodzenia (alkoholu metylowego) lub innych pochodnych alkoholowych, np. glikolu etylenowego (jest on np. w składzie płynów do spryskiwaczy).

Regularnie picie alkoholu skutkuje uszkodzeniem miąższu nerek, a tym samym – ich toksycznym uszkodzeniem. Jednym z objawów tego uszkodzenia jest silny ból nerek po alkoholu połączony ze skąpo- i krwiomoczem. W przebiegu zatrucia może dojść do porażenia układu nerwowego. Taki stan określa się mianem zespołu wątrobowo-nerkowego, który jest konsekwencją długotrwałego alkoholizmu i powikłaniem marskości wątroby. W jego przebiegu dochodzi do całkowitej niewydolności nerek i w efekcie do zgonu chorego.

Aby mieć zdrowe nerki trzeba o nie dbać! Jak wygląda profilaktyka chorób nerek? Sprawdźcie:

Zobacz film: Profilaktyka chorób nerek. Źródło: 36,6

Ból nerek po alkoholu

Kluczowym elementem do rozpoznania, czy winowajcą dolegliwości bólowych w okolicach nerek jest wypity alkohol, jest wywiad ogólny lekarza z pacjentem. Ból nerek od alkoholu jest trudny do zdiagnozowania. W ten sposób może się objawiać szereg innych chorób, czasem w ogóle niezwiązanych z nerkami.

Podobne objawy dają:

  • kolka nerkowa
  • ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • śródmiąższowe zapalenie nerek
  • torbiel nerki
  • ból brzucha
  • zapalenie pęcherza moczowego
  • choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Ból nerek po alkoholu pojawia się gwałtownie. Dochodzi do tego w momencie, gdy nerki są już uszkodzone na skutek działania toksycznej substancji. Ból jest tępy, a objawy narastają po przybraniu niewygodnej pozycji. Lokalizuje się on w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i promieniuje, dlatego może być mylony z dyskopatią i innymi chorobami zwyrodnieniowymi. Chory ma problemy z oddawaniem moczu, więc próby załatwienia potrzeby jedynie nasilają uporczywe dolegliwości bólowe. Ból nerek od alkoholu jest sygnałem aby iść do lekarza. Może to być ostra niewydolność nerek, którą trzeba leczyć.

Czym jest kolka nerkowa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kolka nerkowa - rozmowa z ekspertem 36,6 Źródło: 36,6

Badania laboratoryjne przy podejrzeniu bólu nerek po alkoholu

Pewność, że ból nerek wystąpił po alkoholu, da lekarzowi jedynie przedmiotowy wywiad z pacjentem. Chory będzie w stanie określić, kiedy ostatnio pił alkohol i w jakich ilościach, a przede wszystkim – jaki rodzaj trunku wypił. Jeśli zaistnieje podejrzenie uszkodzenia nerek, lekarz zleci wykonanie badań laboratoryjnych. Podstawowe badania laboratoryjne przy takich dolegliwościach to: morfologia, mocznik, kreatynina i badanie ogólne moczu.

Zapobieganie bólom nerek w wyniku przedawkowania alkoholu

Zapobieganie dolegliwościom bólowym nerek związanym z przedawkowaniem alkoholu polega na całkowitym zaprzestaniu picia alkoholu. Jeśli zachodzi potrzeba, pić należy z umiarem i tylko okazyjnie. Wypijane alkohole powinny być sprawdzone i bezpieczne. Należy kategorycznie unikać alkoholu niewiadomego pochodzenia.

Piwo to także alkohol. Mimo że ma działanie diuretyczne, jego wypijanie nie służy nerkom, a tylko im szkodzi. Jak każdy trunek procentowy, ono także jest toksyczne.

Chorzy z uszkodzeniem nerek, którzy piją alkohol, powinni robić okresowe badania laboratoryjne i być pod opieką nefrologa.

Dlaczego nerki są takie ważne?

W organizmie nerki są filtrem substancji toksycznych i szkodliwych produktów przemiany materii. Jeśli przestaną pracować prawidłowo, uszkodzeniu ulegną także inne narządy. Dojdzie do nagromadzenia toksyn. Efektem tego może być zgon chorego, o ile nie będzie on mógł skorzystać z dializ.

Chore nerki nie bolą. Początkowe objawy choroby są ledwo dostrzegalne dla oka. Dopiero w późniejszych, bardziej zaawansowanych, stadiach nasilają się. Pojawiają się obrzęki i silne dolegliwości bólowe. O uszkodzeniu nerek świadczą wyniki badań laboratoryjnych.

Bibliografia:

  1. dr n. med. Joanna Kabat-Koperska, dr n. med. Edyta Gołembiewska, prof. dr hab. med. Kazimierz Ciechanowski, 43-letni pacjent z zaburzeniami czynności nerek i stanem padaczkowym, Medycyna po Dyplomie 2011(20); 8(185): 81-84
  2. Marek Hartleb, Nerki w przewlekłych chorobach wątroby, Gastroenterologia Kliniczna 2011, tom 3, nr 3, 106–120
Data aktualizacji: 01.01.2022,
Opublikowano: 01.01.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej