Ból jajnika w ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny kłucia jajników w ciąży?

Fot: Tatyana Gladskih / stock.adobe.com

Ból jajnika w ciąży jest zwykle niegroźnym objawem. Jednak każdy ból brzucha w ciąży powinien skłonić przyszłą mamę do wizyty u ginekologa, ponieważ może on być związany z niebezpieczeństwem poronienia lub przedwczesnego porodu.

Ból jajnika w ciąży jest dolegliwością, która może dokuczać przyszłym matkom. O wszelkich niepokojących objawach należy powiadomić lekarza prowadzącego ciążę, który wyjaśni przyczynę lub wdroży odpowiednie leczenie.

Ból jajnika na początku ciąży - czy jest objawem alarmującym?

W prawidłowo przebiegającej ciąży nie powinny występować żadne dolegliwości bólowe w obrębie jamy brzusznej czy miednicy. Niestety utarło się przekonanie, zwłaszcza podsycane przez dostępne w internecie publikacje niemedyczne, że na początku ciąży mogą występować fizjologiczne bóle podbrzusza. Z medycznego punktu widzenia to stwierdzenie jest całkowicie nieprawdziwe. Ból w podbrzuszu na początku ciąży jest bowiem objawem alarmującym, nawet jeśli jest słabo nasilony. Jeżeli pojawia się na początku ciąży sugeruje poronienie. Delikatne objawy bólowe mogą jedynie pojawić się na końcu ciąży (w trzecim trymestrze), kiedy pojawia się fizjologiczna czynność skurczowa macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu.

Ból prawego jajnika w ciąży – zapalenie przydatków lub ich skręt

Ból jajnika w ciąży może być spowodowany stanem zapalnym jajników i jajowodów, czyli tzw. przydatków. Jest to ból przypominający dolegliwości menstruacyjne, ale może być odczuwany dotkliwiej po jednej ze stron, stąd mówi się o bólu prawego lub lewego jajnika. Kobieta w ciąży, zwłaszcza na jej pierwszym etapie, jest bardziej podatna na infekcje bakteryjne z racji tego, że zmienia się środowisko pochwy. Infekcje mogą więc powodować m. in.: paciorkowce, gronkowce czy pałeczki okrężnicy. Objawami towarzyszącymi wszelkim stanom zapalnym są gorączka i ból jajników odczuwany w trakcie stosunku czy badań ginekologicznych. Wskazaniem przy tego typu dolegliwościach jest wizyta u lekarza, który wykona badanie USG, pobierze wymaz z pochwy i wdroży odpowiednie leczenie.

Zobacz także: Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju

Poza infekcją bakteryjną może dojść również do skrętu przydatków, ponieważ jajniki po zapłodnieniu zaczynają się powiększać, co powoduje wspomniane dolegliwości, ale oznacza też ryzyko ich skręcenia wokół tzw. szypuły. Ciężarna odczuwa też ból brzucha połączony z nudnościami i wymiotami. Są to objawy charakterystyczne dla wielu dolegliwości żołądkowych, stąd często skręt jajników nie jest pierwszą stawianą diagnozą. Potwierdza się go badaniem USG. Jeżeli jest wykryty na wczesnym etapie, nie powoduje większych komplikacji.

Ból jajnika w ciąży spowodowany torbielami

Torbiele na jajnikach często widoczne są na badaniu USG jeszcze przed zapłodnieniem i ciążą. Mogą się też pojawić w jej początkowej fazie jako skutek zmian hormonalnych w organizmie, w postaci pęcherzyków wypełnionych śluzową lub surowiczą wydzieliną. Zazwyczaj nie powodują zagrożenia i znikają po kilku miesiącach. Często też nie wywołują bólu. Zdarza się, że mogą być przyczyną widocznego plamienia. Stan jajników zawsze powinien monitorować lekarz ginekolog. Po porodzie może zlecić usunięcie tych torbieli, które się nie wchłonęły.

Ból jajnika we wczesnej ciąży – ryzyko poronienia

Ryzyko poronienia jest największe w pierwszym trymestrze. Ból jajników na początku ciąży zawsze jest objawem alarmującym, który wymaga szybkiej konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie jest podobny do menstruacyjnego. Nie można go też opisać jako kłucia jajnika – objawy poronienia przypominają raczej skurcze, a ból jest opisywany jako rozlany. Dodatkową oznaką jest krwawienie, które jest wskazaniem dla ciężarnej do jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Ból jajnika a ciąża pozamaciczna

Ból jajnika pojawia się także, jeśli wystąpi ciąża pozamaciczna. W jej przypadku kobieta odczuwa też ból brzucha oraz miednicy. W niektórych sytuacjach ciąża pozamaciczna powoduje widoczne krwawienie, ale nie jest to regułą. Cechą charakterystyczną jest to, że ból jest stały i może się nasilać. Podejrzenie ciąży pozamacicznej jest również bezwzględnym wskazaniem do kontaktu z lekarzem prowadzącym. W wyniku powikłania może dojść do pęknięcia jajowodu, co objawia się bólem odczuwanym dotkliwiej po jednej stronie. Na skutek uszkodzenia dochodzi do krwotoku wewnętrznego, który prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Ciężarna, u której wystąpiło takie powikłanie, od razu zaczyna odczuwać osłabienie, robi się widocznie blada, a spadek ciśnienia może prowadzić do utraty przytomności.

Ciąża pozamaciczna z zasady wykrywana jest już na badaniu USG – jej potwierdzeniem jest bowiem brak pęcherzyka ciążowego w macicy. Dla potwierdzenia diagnozy lekarz zleca też pomiar stężenia gonadotropiny kosmówkowej we krwi (pomiar beta hCG).

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 13.12.2017,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej