Ból głowy z prawej strony – jakie mogą być jego przyczyny?

Fot.: Daxiao Productions / stock.adobe.com

Bóle głowy z prawej strony to jedna z najczęstszych dolegliwości, która występuje pierwotnie lub związana jest z procesem chorobowym. Może współwystępować z wieloma innymi schorzeniami, lecz w dużej mierze wynika z migreny.

Niezwykle dużą trudność stanowi jednoznaczne określenie dokładnej przyczyny odpowiedzialnej za ból głowy z prawej strony. W znacznej mierze dolegliwość ta pojawia się w przebiegu innych schorzeń. Może towarzyszyć zaburzeniom neurologicznym, okulistycznym, psychicznym, urazom lub nadciśnieniu tętniczemu. Ból prawej półkuli głowy może także należeć do bóli pierwotnych.

Ból głowy z prawej strony – migrena

Ból głowy po prawej stronie może świadczyć o migrenie, którą Międzynarodowe Towarzystwo Bólu Głowy (ang. International Headache Society – IHS) zaliczyło do grupy pierwotnych bólów głowy. Migrena jest częstą chorobą neurologiczną, która charakteryzuje się nawrotowymi epizodami dolegliwości.

Częstość występowania tego schorzenia szacuje się na 1–2 razy w ciągu roku do 2–3 razy na tydzień. Blisko 25% kobiet i 9% mężczyzn doświadcza migreny. Dolegliwości pojawiają się zwykle już w dzieciństwie. Szczyt zachorowania odnotowuje się około 40 roku życia. Migrena utrzymuje się przez 4–72 godziny.

Zobacz film:Pani Aleksandra od lat zmaga się z migreną. Czy akupunktura przyniesie jej w końcu ulgę? Źródło: 36,6.

Tętniący i pulsujący ból głowy po prawej stronie to właśnie ból migrenowy. Zlokalizowany jest w części skroniowej lub czołowej. Jest skutkiem następujących po sobie skurczów i rozkurczów naczyń krwionośnych głowy.

Napad migreny może być poprzedzony aurą w postaci nudności, wymiotów, drżenia rąk, światłowstrętu, wrażliwość na hałas i zapach oraz zmian nastroju. Towarzyszy jej ponadto przyspieszona akcja serca i wzrost ciśnienia, sztywność karku, ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Jednakże migrena bez aury jest znacznie częstsza bo dotyczy 85% chorych. Ból głowy bywa na tyle silny, że uniemożliwia funkcjonowanie. Według Światowej Organizacji Zdrowia migrena uważana jest za 19 chorobę na świecie najczęściej prowadzącą do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym.

Wśród czynników ryzyka bólów migrenowych wymienia się m.in. rodzinne występowanie choroby, czynniki hormonalne (np. okres dojrzewania i menopauzy, miesiączka, owulacja, hormonalna terapia zastępcza) i czynniki psychiczne (stres, lęk, depresja). W leczeniu napadu najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które łączy się z lekami przeciwwymiotnymi. Standardem w terapii migreny są tryptany.

Zobacz film: Ból głowy - jaki lek zadziała najszybciej? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Ból głowy i oka po prawej stronie – krótkotrwały przeszywający ból głowy

Ból głowy i oka po prawej stronie może oznaczać krótkotrwały przeszywający ból głowy, który wymaga leczenia, jeśli napady mają dużą częstotliwość. Stosuje się wówczas farmakoterapię. Pozytywne efekty u większości chorych wykazuje indometacyna.


Zobacz film: Ból głowy - po jakie metody leczenia możemy sięgnąć? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Wśród postaci tego schorzenia wymienia się:

  • pierwotny i symptomatyczny przeszywający ból głowy – związany z utrzymującą się aktywacją w zakresie gałęzi nerwu trójdzielnego; częściej dotyka kobiet; szczyt zachorowań przypada na 45 rok życia; charakteryzują go pojedyncze ukłucia lub ich serie, które trwają do kilku sekund i nie towarzyszą im żadne inne objawy; w ciągu dnia może występować do kilku napadów;
  • pierwotny i symptomatyczny ból głowy związany z kaszlem – zwykle występuje u mężczyzn w średnim wieku (około 40 roku życia); częstość zachorowań szacuje się na około 1%; etiologia bólu nie jest całkowicie poznana; przyczynami mogą być przetrwały wzrost ciśnienia wewnątrzżylnego lub poinfekcyjna sensytyzacja wewnątrzżylnych baroreceptorów; może być spowodowany zejściem migdałków móżdżku do otworu wielkiego podczas kaszlnięcia z następowym podrażnieniem wrażliwych na ból opon; wywołuje kaszel, wysiłek, kichanie;
  • krótkotrwały jednostronny ból głowy przypominający nerwoból – charakteryzuje się krótkim czasem trwania (1–600 sekund) z towarzyszącymi dodatkowymi autonomicznymi objawami, takimi jak: nastrzyknięcie spojówek, obrzęk powiek, łzawienie, przekrwienie śluzówki nosa, wyciek z nosa, pocenie i zaczerwienie się czoła i twarzy, uczucie pełności w uchu, zwężenie źrenicy, opadanie powieki.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na ból głowy. Źródło: W dobrym stylu

Ból głowy z prawej strony skroni

Ból głowy z prawej strony skroni może wskazywać na zespół Readera (RS), czyli zespół uszkodzenia włókien współczulnych nerwu trójdzielnego, które unerwiają gałkę oczną. Charakteryzuje się stałym bólem w obrębie nerwu ocznego, który może obejmować również nerw szczękowy, występowaniem zespołu Hornera i jednostajnym, piekącym bólem głowy. Wśród innych objawów wymienia się: opadanie powieki, zwężenie źrenicy, zaburzenia czucia w obrębie zajętego nerwu i zmniejszenie wydzielania potu. Dolegliwości nasilają się podczas ruchu gałek ocznych.

Brak jest danych na temat zachorowalności i rozpowszechnienia RS. Choroba spowodowana jest głównie tożstronnymi zmianami w środkowym dole czaszki lub w tętnicy szyjnej (zwężenie, tętniak, zamknięcie, zapalenie, rozwarstwienie tętnicy). Nie ma konkretnych wytycznych w zakresie leczenia zespołu Readera. Terapia w dużej mierze determinowana jest chorobą zasadniczą, która wywołała RS.

Inne przyczyny bólu prawej półkuli głowy

Nieprzyjemny, dokuczliwy ból prawej strony głowy może być spowodowany zmianą strefy czasowej lub warunków pogodowych, głodem, stresem i niewystarczającym snem. Wówczas dolegliwości te określa się mianem bólów przygodnych i krótkotrwałych.

Do wtórnego bólu z prawej strony głowy zalicza się dolegliwości związane m.in. z nadciśnieniem tętniczym, stanem zapalnym, chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, krwotokiem śródmózgowym, guzami mózgu, jaskrą i neuralgiami nerwów czaszkowych.

Zobacz film: Dlaczego łykamy tyle tabletek przeciwbólowych? Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Snow V., Weiss K., Wall E.M., Leczenie farmakologiczne napadów migreny i zapobieganie migrenowemu bólowi głowy, „Medycyna Praktyczna”, 2003, 10, s. 137-154.

2. Taylor F.R., Migrenowe bóle głowy: możliwość leczenia doraźnego, „Medycyna po Dyplomie”, 2006, 15(6), s. 20–29.

3. Fuh J.L., Kuo K.H., Wang S.J., Primary stabbing headache in a headache clinic, “Cephalalgia”, 2007, 9, s. 1005–1009.

4. Kozubski W., Domitrz I., Bóle i neuralgie w zakresie głowy i twarzy, w: Kazubski W., Liberski P. (red.), Neurologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006, s. 620–639.

5. Kożuch K., Kozłowski P., Kozłowska M., Ławnicka I., Ocena częstości występowania bólu głowy oraz objawów mu towarzyszących, „Journal of Education, Health and Sport”, 2016, 6(5), s. 11–20.

6. Stępień A., Migrena i jej najczęstsze postacie kliniczne, „Aktualności Neurologiczne”, 2008, 8(2), s. 95–100.

7. Fliciński J., Żarowski M., Steinborn B., Nowa klasyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy. Różnice i podobieństwa między ICHD-3 beta i ICHD-2, „Neurologia Dziecięca”, 2014, 23(46), s. 39–44.

8. Fliciński J., Żarowski M., Steinborn B., Neuralgie nerwów czaszkowych u dzieci, Neurologia Dziecięca”, 2013, 22(45), s. 51–60.


Data aktualizacji: 23.06.2018,
Opublikowano: 08.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (4)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

joana 12.10.2018r.

ja cierpie na migreny i nie moge pzreleżec pracuje.. czasem wolałąbym nie życ taki to ból. Przeciwbólowe nie pomagają, a te na recepte albo drogie, albo przedawkuje

Marca 20.08.2018r.

Migreny są straszne. Ja mam migeny po ciąży. Lekarz powiedziała mi kiedyś, że to może być przez to znieczulenie w kręgosłup. Ciekawe... nic mi nie pomaga - ja muszę to po prostu przeleżeć.

BasiaG62 20.08.2018r.

Moja mama miała takie bóle. Kiedy dopadała ja migrena nie była wstanie nic zrobić. Całkowicie przejmowała nad nią kontrolę to było straszne. Ja na szczęście nie mam migren.

GosiaK 16.08.2018r.

Dzień dobry, szukam pomocy – od kilu dni boli mnie głowa. Ból przypomina ten opisany w tekście: krótkotrwały jednostronny, przypominający nerwoból – pojawia się jak się zdenerwuję – leki nie pomagają. Zaczynam myśleć, że to początki migreny. Czy ktoś ma podobne bóle?

Zobacz wszystkie 4 komentarzy
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej