Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Ból gardła może być objawem wielu poważnych chorób, w tym ospy, szkarlatyny, mononukleozy czy odry. Pojawia się także jako objaw towarzyszący zapaleniu zatok, czy próchnicy. Jednak w większości jest kojarzony z anginą oraz przeziębieniem.

Ból gardła to powszechna dolegliwość, której przyczyną mogą być wirusy, bakterie, a nawet choroba nowotworowa. Na złagodzenie dolegliwości jest wiele sposobów, w tym domowych. Jednak każdy ból gardła powinien być zbadany przez lekarza. Infekcja obniża samopoczucie, utrudnia pracę i codzienne funkcjonowanie.

Co wywołuje ból gardła?

Ból gardła powstaje w wyniku lekkiej infekcji, jak i przy poważnych chorobach, takich jak mononukleoza. Nie można go lekceważyć. W większości przypadków powoduje go infekcja wirusowa (są to m.in. adenowirusy, grypa czy koronawirusy), znacznie rzadziej – bakterie. Przyczynami bólu gardła są:

  • infekcje wirusowe: ospa wietrzna, odra, zakaźna mononukleoza,
  • infekcje bakteryjne: bakteryjne zapalenie migdałków podniebiennych (angina), błonica, szkarlatyna (płonica), choroby przemiany materii czy nerek, zapalenie gardła,
  • choroby zębów i dziąseł: ropień zęba, próchnica zębów, zapalenie dziąseł,
  • czynniki środowiskowe: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zanieczyszczenia środowiska.

Objawy bólu gardła

Ból gardła powoduje duży dyskomfort. Towarzyszą mu najczęściej:

  • drapanie w gardle,
  • pieczenie i suchość gardła,
  • chrypka,
  • trudności w połykaniu,
  • obrzęk gardła,
  • ból występujący podczas mowy,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • kaszel,
  • katar,
  • bóle mięśni,
  • zapalenie błon śluzowych.

W przypadku infekcji bakteryjnej najczęstszymi objawami są silny ból gardła, wysoka temperatura, biały nalot na migdałkach oraz zaczerwienienie. W przypadku zainfekowania wirusami pojawia się także katar, bóle mięśni, kaszel i ogólne rozbicie. Gdy występuje długotrwała chrypka, ból i trudności podczas przełykania oraz uczucie ciała obcego w gardle, może oznaczać to złośliwy nowotwór gardła.

Ból gardła w ciąży

Ból gardła podczas ciąży jest wywoływany przez wirusy, grzyby albo bakterie. W większości przypadków wystarczy leczenie objawowe, domowymi sposobami. Gdy istnieje podejrzenie, że powodem bólu gardła są bakterie albo grzyby, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Leki można przyjmować po rozmowie ze specjalistą, nigdy według własnego uznania, ponieważ niektóre substancje są przeciwwskazane w ciąży.

Ból gardła w ciąży najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Dopóki nie pojawi się wysoka temperatura ciała, nie ma potrzeby konsultować się z lekarzem. Tej dolegliwości może towarzyszyć katar, kaszel, chrypka oraz zaczerwienie ściany gardła w tylnej jego części.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu gardła

Choroba gardła początkowo przejawia się nieprzyjemnym bólem, który po pewnym czasie słabnie, aż wreszcie ustępuje. Zanim jednak infekcja całkowicie zniknie, można złagodzić ból gardła. Chory powinien pić dużo herbaty z sokiem malinowym, cytryną oraz miodem, a także napary z rumianku, kwiatu lipy albo bzu. Ich właściwości rozgrzewające i antyseptyczne wspomagają leczenie. Ponadto 3 lub 4 razy dziennie może płukać gardło wywarami z szałwii, rumianku czy kory dębu, a z mniejszą częstotliwością także roztworem wody z sodą albo solą (zbyt intensywne zastosowanie może prowadzić do dodatkowego podrażnienia).

W diecie chorej osoby sprawdzi się rosół, którego działanie rozgrzewające wspomaga walkę z wirusami. Można także pić rozrobiony miód w specjalnie przygotowanej, ostudzonej wodzie, wykonywać inhalacje z dodatkiem olejku mentolowego, co znacząco oczyszcza gardło oraz wpływa uspokajająco na organizm. Innym domowym sposobem na ból gardła jest stosowanie syropu z cebuli. Wykonuje się go z pokrojonej cebuli i cukru.

Wśród naturalnych składników wspomagających leczenie są także czosnek, ziemniaki, sok z buraków oraz ocet jabłkowy z wodą. Czosnek to organiczny antybiotyk, który może być podawany w swojej pierwotnej postaci, ale także jako syrop. Papką z ziemniaków okłada się szyję, natomiast sok z buraków służy do płukania gardła. Miesza się go z 1 łyżką octu winnego albo jabłkowego i stosuje nawet 10 razy dziennie. Podobnie wykorzystuje się ocet jabłkowy zmieszany z wodą. Jednak po każdym płukaniu trzeba dokładnie oczyścić usta wodą. Nie można zapomnieć o siemieniu lnianym na ból gardła. Wystarczy wymieszać go z miodem i wodą. Taką miksturę należy spożywać dwa razy na dzień. Chorzy mogą korzystać także z maści czy olejków rozgrzewających szyję – po zaaplikowaniu preparatu należy ją dokładnie owinąć ręcznikiem.

Ból gardła – leczenie farmakologiczne

Leczenie bólu gardła polega na usuwaniu przyczyn, które go wywołały. Mogą być do tego wykorzystywane środki przeciwgorączkowe, zwalczające kaszel czy ból gardła, a także powstrzymujące katar. Leki mają zazwyczaj postać syropów, tabletek oraz aerozoli. Ból gardła łagodzą również specjalne tabletki do ssania dostępne bez recepty. Jednak należy się powstrzymać od korzystania z nich przed konsultacją z lekarzem.

Przy infekcji bakteryjnej potrzebna jest terapia antybiotykowa, dlatego tak ważna jest diagnoza postawiona przez specjalistę. Ból gardła może być wywoływany przez wysuszoną błonę śluzową, należy zatem odpowiednio nawilżać powietrza. Ponadto optymalna wilgotność gardła może być spowodowana za małą ilością spożywanych płynów. Walkę z infekcją wspomaga odpoczynek, chorzy powinni wystrzegać się picia alkoholu, spożywania ostrych potraw czy palenia papierosów.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.12.2017,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej