Ból gałek ocznych przy poruszaniu – przyczyny i objawy towarzyszące

Fot: Peopleimages / gettyimages.com

Ból gałek ocznych to zjawisko, które może wiązać się nie tylko ze schorzeniem oka, ale również jego aparatu pomocniczego – spojówek, powiek, narządu łzowego, mięśni i tkanek miękkich oczodołu. Najczęstszą przyczyną są banalne, ostre stany zapalne, choć pojawienie się niepokojących objawów może być spowodowane przez poważne choroby grożące utratą wzroku.

Ból oka może pojawiać się samoistnie, bez żadnych bodźców zewnętrznych, ale występuje też lub nasila się przy mruganiu, dotyku oraz próbie poruszania okiem. Niekiedy czynnikiem wywołującym ból jest nagła zmiana natężenia światła. Jeśli pojawia się on bez uchwytnej przyczyny (np. urazu), powinien być powodem do uważnej obserwacji i zasięgnięcia porady u okulisty.

Przyczyny bólu gałek ocznych niezwiązane z chorobami narządu wzroku

Częstymi przyczynami bólu gałek ocznych są choroby, które bezpośrednio nie wiążą się ze strukturami anatomicznymi wchodzącymi w skład narządu wzroku. Typowym przykładem jest migrena. Podczas napadu chory początkowo może obserwować niewielkie zaburzenia widzenia (halo, zmiany zabarwienia przedmiotów lub ich krawędzi, zamglenie obrazu), a następnie silny ból gałek ocznych, światłowstręt i spadek ostrości wzroku.

Podobne dolegliwości mogą pojawić się również przy klasterowych i napięciowych bólach głowy, a także tych związanych z odwodnieniem czy porażeniem słonecznym.

Fakt, że chory odczuwa ból gałek ocznych, może wiązać się ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego albo być wtórnym objawem zapalenia nerwu twarzowego lub trójdzielnego. Niezwykle duże nasilenie ból osiąga w przebiegu półpaśca, jeśli proces zajmuje jeden z nerwów czaszkowych.

Ból gałek ocznych przy przeziębieniu i grypie

Wśród wielu objawów infekcji wirusowych, które zaczynają się najczęściej w obrębie górnych dróg oddechowych i powodują dolegliwości o charakterze ogólnym, pojawiają się też bóle gałek ocznych. Wynika to z faktu, że reakcje organizmu na obecność drobnoustrojów mogą wywoływać intensywny odczyn zapalny spojówek – obrzęk, zaczerwienienie lub silną przeczulicę. Ból gałki ocznej może też być efektem promieniowania bólu z zatok przynosowych – szczególnie czołowych lub sitowych.

Ból gałek ocznych spowodowanych przez choroby narządu pomocniczego oka

Popularną przyczyną bólu gałek ocznych są choroby okolicznych tkanek. Najczęściej powodem jest stan zapalny spojówek wywołany infekcją, niedostatecznym nawilżeniem bądź ekspozycją na czynniki drażniące, takie jak dym, pył lub lotne związki chemiczne. Rzadszym zjawiskiem jest pojawienie się jęczmienia (ropnego zapalenia gruczołu zlokalizowanego w obrębie powieki). W miejscu zajętym przez proces chorobowy tworzy się wtedy widoczna, bolesna przy dotyku grudka otoczona strefą obrzękniętych i zaczerwienionych tkanek.

Ból gałek ocznych można zaobserwować w przebiegu zapalenia gruczołów łzowych. Jest on też charakterystyczny dla niektórych chorób tkanek oczodołu – mięśni zewnętrznych oka, tkanki tłuszczowej albo łącznej. We wszystkich tych przypadkach przez ciągłość dochodzi do podrażnienia tkanek narządu wzroku. Dodatkowym problemem może być ból gałek ocznych przy poruszaniu nimi – zmiana napięcia i położenia struktur oczodołu nasila dolegliwości.

Do procesów zlokalizowanych w obrębie oczodołu należy również pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Jest ono przyczyną ostrego, silnego bólu, któremu towarzyszy nagła, nawet całkowita utrata wzroku. Stan ten grozi trwałą ślepotą i wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia.

Czym zajmuje się okulista i kiedy warto go odwiedzić? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Czym zajmuje się okulista? Źródło:Getty Images / iStock

Choroby oka powodujące bóle gałek ocznych

Ból gałek ocznych nasilający się przy dotyku przez powieki lub przy ruchach może wiązać się z wieloma schorzeniami obrębie oka. Najczęstsze są stany zapalne: twardówki lub rogówki, tęczówki, ciała rzęskowego czy zapalenie błony naczyniowej. Wśród innych chorób szczególne znaczenie mają stany przebiegające ze zbyt wysokim poziomem ciśnienia wewnątrzgałkowego (IOP). Jego podwyższenie wiąże się głównie z jaskrą – chorobą przewlekłą, postępującą, która wiąże się ze stopniowym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Mogą do niego prowadzić również ostre wewnątrzgałkowe stany zapalne.

Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe przyspiesza rozwój niekorzystnych zmian. Często obserwuje się wrażliwość oka na dotyk, ból (stały lub przy dotyku), silne napięcie (twardość) ściany gałki ocznej. Zdarzający się niekiedy gwałtowny wzrost IOP jest nie tylko przyczyną dolegliwości, ale może też spowodować bardzo szybką, nieodwracalną utratę wzroku. Dlatego napadów ostrego bólu nigdy nie wolno lekceważyć.

Kiedy należy zgłosić się do okulisty w przypadku bólu gałek ocznych?

Do okulisty należy zgłosić się niezwłocznie, jeżeli:

  • pojawiają się zaburzenia widzenia;
  • ból osiąga duże nasilenie;
  • stan zapalny powoduje rozległy obrzęk powiek lub spojówek;
  • spod powiek wydobywa się duża ilość ropnej wydzieliny;
  • objawy, nawet o niewielkim nasileniu, nie ustępują samoistnie w krótkim czasie.

Bibliografia:

1. H.M. Niżankowska, Podstawy okulistyki, Wrocław 2000.

2. J. Kanski, B. Bowling, Kanski – Okulistyka kliniczna, red. J. Szaflik, Wrocław 2017.

Data aktualizacji: 10.07.2020,
Opublikowano: 10.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej