Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – możliwe przyczyny

Fot: Gligatron / gettyimages.com

Jeśli ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest nasilony, nie ustępuje samoistnie i towarzyszą mu plamienia z dróg rodnych, stanowi ważny sygnał ostrzegawczy i powód do pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest objawem często doświadczanym przez przyszłe mamy. Zlokalizowany jest zwłaszcza w tzw. okolicy nadłonowej, czyli w podbrzuszu. Jeśli nie jest nasilony i samoistnie ustępuje, nie powinien stanowić powodu do obaw. Części kobiet przypomina ból, który towarzyszy miesiączce.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży może boleć brzuch?

Czy w pierwszym tygodniu ciąży boli brzuch? Tak i to nierzadko. Łagodny ból, który ustępuje samoistnie, to objaw towarzyszący implantacji, czyli zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie ma odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Do implementacji dochodzi kilka dni po zapłodnieniu. U niektórych kobiet może się pojawić także tzw. krwawienie implantacyjne. Jest ono niewielkie i często mylone jest z początkiem miesiączki.

Ból zlokalizowany w podbrzuszu wynika także z rozrostu macicy podczas prawidłowo przebiegającej ciąży. W konsekwencji tego dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy, co wywołuje dolegliwość. Za inną przyczynę bólu brzucha w pierwszych tygodniach ciąży uważa się zachodzące w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne, w wyniku czego do narządów rodnych dostaje się więcej krwi, stają się one tkliwe i nabrzmiałe. Towarzyszy temu uczucie pełności w brzuchu i pobolewanie.

Częstymi źródłami bólu brzucha, zwłaszcza przewlekłego, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – ciąża pozamaciczna

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży może być objawem towarzyszącym ciąży pozamacicznej. Tzw. ciąża ektopowa jest następstwem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy, głównie w jajowodzie (80%). Stanowi 1–2% wszystkich ciąż. Obserwuje się triadę objawów, które stwierdzono u 45% kobiet z ciążą ektopową: opóźnienie krwawienia miesiączkowego, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych oraz ból podbrzusza. Liczne badania donoszą, iż do grupy większego ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej zalicza się kobiety, które m.in.:

  • mają udokumentowaną patologię jajowodu i przebyły zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej,
  • były eksponowane na dietylostilbestrol w życiu płodowym,
  • przebyły zakażenia przenoszone drogą płciową wywołane dwoinką rzeżączki lub Chlamydia trachomatis,
  • stosowały techniki wspomaganego rozrodu.

W zależności od stanu klinicznego pacjentki stosowane są różne formy leczenia, od postępowania wyczekującego po leczenie farmakologiczne i operacyjne drogą laparoskopii lub laparotomii.

Ból brzucha w pierwszym tygodniu ciąży – poronienie

W pierwszym trymestrze występuje najwyższe ryzyko poronienia. Dlatego też nasilające się bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży powinny być sygnałem ostrzegawczym. Zwłaszcza jeśli mają postać bolesnych skurczy brzucha występujących w regularnych odstępach czasu. Dolegliwości te zlokalizowane są przeważnie w okolicy podbrzusza, miednicy i dolnej części pleców. Towarzyszy im krwawienie. Szacuje się, iż około 80% poronień następuje w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Około 15–20% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu i wydaleniu jaja płodowego z jamy macicy. Wymienia się wiele przyczyn utraty ciąży. Najczęściej wymienianymi są czynniki:

  • genetyczne – w pierwszym trymestrze ciąży 50–80% poronionych zarodków wykazuje nieprawidłowości chromosomowe;
  • anatomiczne – wrodzone wady macicy (np. macica z przegrodą, dwurożna czy jednorożna), zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie procesu zagnieżdżania, zrosty wewnątrzmaciczne, zaburzenia przepływu krwi w miejscu implantacji;
  • immunologiczne – udział przeciwciał antyfosfolipidowych IgG, IgM, IgA, przeciwciał antykardiolipinowych, immunizacja czynnikiem Rh;
  • hormonalne – zaburzenia funkcji ciałka żółtego i niewydolność lutealna fazy cyklu;
  • infekcyjne – toksoplazmoza, różyczka, cytomegalowirus, wirus opryszczki.

Pozostaje duża grupa poronień o niewyjaśnionej etiologii. Są to tzw. poronienia idiopatyczne.

Mięśniaki – przyczyny bólu brzucha na początku ciąży

Czy w pierwszych tygodniach ciąży przyczyną bólu brzucha mogą być czynniki niezwiązane z ciążą? Owszem i jest ich sporo. Wśród częściej występujących wymienia się mięśniaki macicy – są najczęstszymi nowotworami niezłośliwymi narządu rodnego u kobiet w wieku rozrodczym. Częstość ich występowania zwykle waha się w granicach 0,3–2,7%, a czasami wynosi nawet 7,2%. Guzy te powstają z komórek mięśni gładkich lub mięśniówki ścian naczyń krwionośnych.

Mięśniaki większych rozmiarów mogą być przyczyną powikłań ciąży, dlatego ciężarna, u której je wykryto, poddana jest szczególnej obserwacji. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży. Mogą zakłócać rozwój płodu i doprowadzić do poronienia.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego pracę?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Słabuszewska-Jóźwiak A., Ciebiera M., Jakiel G., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych”, 2014, XXVII(8), s. 581–585.

2. Spaczyński M. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, „Przegląd Menopauzalny”, 2004, 6, s. 8–12.

3. Lewicka M., Sulima M., Pyć M., Stawarz B., Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2013, 59(1), s. 123–129.

4. Reroń A., Jaworowski A., Pośpiech K., Mięśniaki macicy u kobiet ciężarnych, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, 2009, 2(2), s. 109–112.

5. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, PZWL, 2005.

Data aktualizacji: 13.12.2018,
Opublikowano: 24.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej