Ból brzucha i podbrzusza we wczesnej ciąży – objawy niepokojące

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Ból podbrzusza i towarzyszące plamienie mogą być zwiastunem poronienia. Dlatego też konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego i ultrasonografii. Ból podbrzusza może być również objawem ciąży.

Ból brzucha we wczesnej ciąży zawsze budzi niepokój. Bez względu na to, czy to pierwsze tygodnie ciąży, czy ostatni trymestr, żadna dolegliwość nie powinna być lekceważona. W ciele kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian, które są przyczyną bólu brzucha, podbrzusza czy krzyża. Są one fizjologiczne i nie muszą zwiastować żadnej patologii. Jeśli jednak pojawiają się inne niepokojące objawy lub sam ból jest bardzo silny, wtedy konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Ból brzucha we wczesnej ciąży – dlaczego niepokoi?

W ciąży najwięcej powikłań, komplikacji i niepowodzeń pojawia się w pierwszym i trzecim trymestrze. Wczesna ciąża to czas, kiedy może dojść do poronienia, a ryzyko to jest dość duże, nawet u zdrowej kobiety. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ nie każdy ból brzucha we wczesnej ciąży sygnalizuje poronienie. Żadne dolegliwości nie powinny być jednak zatajane przed lekarzem. Udanie się na wizytę kontrolną jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wczesna ciąża jest dość dużą niewiadomą. Do pierwszego badania prenatalnego zdarzyć się może właściwie wszystko. W dalszych jej etapach ryzyko utraty dziecka spada. Najlepiej jednak wykluczyć poważne przyczyny bólu, by móc je tłumaczyć fizjologicznymi zmianami organizmu. Bóle krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży, którym towarzyszy plamienie, mogą oznaczać poronienie. Jeśli plamienia nie ma, ból ma niewielkie nasilenie, może być to efekt działania hormonów na tkanki, które ulegają rozluźnieniu.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny?

Przyczyną bólu podbrzusza we wczesnej ciąży może być poronienie. Ból wtedy współistnieje z krwawieniem i skurczami. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Pobolewanie lub ból podbrzusza może być oznaką takich stanów jak:

  • ciąża pozamaciczna, która wymaga leczenia zabiegowego lub farmakologicznego. Jest to ciąża, która umiejscawia się w innych strukturach niż jama macicy. Wymaga usunięcia, gdyż zagraża życiu kobiety;
  • zapalenie dróg moczowych – zmiany pH pochwy w ciąży zdecydowanie sprzyjają wszelkim infekcjom, w tym zapaleniu pęcherza moczowego drogą wstępującą;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • choroba trofoblastyczna (częściowy lub całkowity zaśniad groniasty czy zmiany złośliwe), poza bólami podbrzusza pojawiają się: białkomocz, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, wymioty, krwawienie;
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Należy też pamiętać, że kręgosłup jest strukturą bardzo obciążoną w ciąży. Jego rozluźnienie i stopniowa zmiana ciężaru ciała powodują, że mogą wystąpić dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból pochodzący z kręgosłupa może promieniować również wokół brzucha ciężarnej, aż do podbrzusza.

W ciąży rośnie też stężenie progesteronu (jego niedobór prowadzi do poronienia). Progesteron działa relaksacyjne na przewód pokarmowych, przez co kobieta ma narastające problemy z perystaltyką. Pojawiają się wtedy dodatkowe dolegliwości jak zaparcia.

Co robić, gdy pojawia się ból brzucha we wczesnej ciąży?

W sytuacji, gdy pojawi się ból brzucha we wczesnej ciąży, nie należy wpadać w panikę. Tym bardziej, jeśli nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Należy udać się do lekarza prowadzącego i upewnić, że wszystko jest w porządku. Niepokojące objawy towarzyszące we wczesnej ciąży to przede wszystkim zawroty głowy, zaburzenia widzenia, krwawienie, plamienie z dróg rodnych, wymioty i nudności, wzrost temperatury i dreszcze, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Objawy te pozwalają lekarzowi wysunąć wstępne rozpoznanie choroby. Wykonuje on badanie ginekologiczne, jak również ultrasonograficzne.

Objawy wczesnej ciąży i ból podbrzusza

Ból brzucha stanowi bardzo niepokojące zjawisko we wczesnej ciąży, aczkolwiek ból podbrzusza może być jednym z pierwszych jej objawów. Nie jest to swoisty objaw, więc zawsze należy dodatkowo wykonać test ciążowy i udać się na wizytę do ginekologa.

Ból brzucha we wczesnej ciąży leczony jest przyczynowo. Należy starać się unikać leków przeciwbólowych. Można skorzystać z leku rozkurczowego lecz poza tym niewielki jest wybór leków na ból podbrzusza.

Data aktualizacji: 22.02.2019,
Opublikowano: 22.02.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej