Tylko u nas fragment odcinka 36,6 °C, którego nie zobaczycie w TV

Fot. Kadr z programu 36,6 °C, sezon 4, odc. 3

Jeśli obawiasz się wizyty u dentysty i związanego z tym bólu to... choć raz poczuj się jak stomatolog i stań z drugiej strony! Jak wygląda podanie znieczulenia? Czy takie wkłucie zawsze musi boleć? Niekoniecznie - tylko u nas zobaczycie fragment odcinka programu 36,6 °C, który nie był emitowany w telewizji, a który pokazuje zabiegi dentystyczne z drugiej strony. 

Wiele osób odczuwa lęk przed pójściem do dentysty. Co dokładnie sprawia nam dyskomfort? Dźwięk wiertła? Charakterystyczny zapach piłowanej kości? Czy po prostu - odczuwamy stres i jesteśmy skrępowani pozycją? Dlaczego boimy się dentysty? Przecież w obecnych czasach możemy skorzystać ze znieczulenia, które sprawi, że nie poczujemy nic! Nic poza ukłuciem... I jak to mówią stomatolodzy - uczuciem rozpierania. A potem odrętwienie. Nie ma mowy o bólu, skąd zatem ten paniczny strach?

Dowiedz się więcej o znieczuleniu: Znieczulenie przewodowe – zasada działania i możliwe powikłania

Wiele osób przeraża dźwięk wiertła, a zapach piłowanych zębów przyprawia o mdłości. Niestety do dentysty chodzić trzeba, bo próchnica jest szalenie niebezpieczna, a w dodatku zaraźliwa. Obowiązkowy jest przegląd wykonywany raz do roku, na którym stomatolog ocenia stan uzębienia i planuje dalsze leczenie. Można jednak przełamać strach i poczuć się jak dentysta. Ponadto nowoczesne znieczulenie sprawia, że nawet wkłucie boli minimalnie. Jak to możliwe? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Podawanie znieczulenia u dentysty nie musi boleć. Źródło: 36,6

Mycie zębów - nauka już od dziecka

Dokładne szczotkowanie zębów to podstawa. Myć zęby należy już maluszkom, nawet jeśli pierwsze ząbki jeszcze się nie pojawiły. Jest to o tyle ważne, o ile dziecko przyzwyczaja się do mycia. Rodzic powinien myć zęby dziecku do 7. roku życia (a przynajmniej kontrolować, żeby ich szczotkowanie było dokładne i trwało 2 minuty). Jakich szczoteczek używać? Przede wszystkim miękkich - twarde mogą ścierać szkliwo i podrażniać dziąsła. Nie jest prawdą, że twarde szczoteczki są lepsze!

Zęby należy szczotkować pod kątem około 40°, myjąc je ruchem wymiatającym. Dobrze także, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na każdą część szczęki. 

Próchnica - co to za choroba?

O próchnicy mówimy wtedy, kiedy dochodzi do miejscowego odwapnienia szkliwa i rozpadu tkanki twardej zęba. Powstaje wtedy ubytek próchnicowy. Co wpływa na rozwój próchnicy? Przede wszystkim bakterie kwasotwórcze (Streptococcus mutans i S. sobrinus), które żywią się węglowodanami. Zatem na rozwój próchnicy duży wpływ ma to, co jemy.

Więcej na temat próchnicy znajdziecie tutaj: Próchnica zębów – rodzaje, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Próchnica jest chorobą zaraźliwą. Można się nią zarazić np. od mamy, która oblizuje smoczek lub łyżeczkę dziecka. Nie tylko próchnicą zresztą zarazić się w ten sposób. Do jamy ustnej dziecka mogą dostać się także bakterie Helicobacter Pylori, odpowiedzialne za rozwój wrzodów żołądka. Jednak kluczowe dla rozwoju próchnicy jest odżywianie - jeśli będziemy dostarczać pożywki bakteriom, będziemy mieć próchnicę. 

Produkty spożywcze, które szkodzą zębom:

  • cukier – to on przede wszystkim stoi za rozwojem próchnicy. Oblepia zęby, powodując, że są bardziej narażone na powstanie płytki bakteryjnej. Jeśli jemy coś słodkiego, to należy napić się wody, aby choć trochę opłukać zęby;
  • owoce – niektóre owoce pozostają na zębach. Większość zawiera w swoim składzie fruktozę (czyli cukier), więc po ich zjedzeniu najlepiej zawsze przepłukać usta wodą. Pomoże to także rozcieńczyć kwasy owocowe, które wypłukują wapń ze szkliwa, przyczyniając się do próchnicy;
  • rodzynki, morele, daktyle (suszone owoce ogółem) również zawierają cukry i oblepiają zęby;
  • kwaśne produkty - kwas cytrynowy, mleczny, jabłkowy, czy askorbinowy niekorzystnie wpływają na szkliwo, ale uwaga! Nie powinno się szczotkować zębów tuż po jedzeniu kwaśnej żywności, bo można uszkodzić szkliwo. Powinno minąć przynajmniej 30 minut od jedzenia do mycia.
Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 20.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej