Blizny po trądziku - jak się ich pozbyć?

Fot: Family Business / stock.adobe.com

Nie tylko nastolatki mają problem z trądzikiem. Jest to choroba skóry, która zostawia po sobie blizny na długi czas. Ponadto wciąż istnieje ryzyko powstawania nowych śladów. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na usuwanie pozostałości po trądziku.

Trądzik jest stanem zapalnym, przed którym sam broni się nasz układ odpornościowy. Jego komórki powstrzymują infekcję i przyczyniają się do procesu gojenia uszkodzonych tkanek. Należy pamiętać, że samo zniknięcie wyprysku nie jest całkowitą eliminacją zakażenia. Blizny po trądziku tworzą się ze względu na obecność martwych bakterii i komórek gromadzących się dookoła krostek i to właśnie na ich zwalczaniu powinniśmy się skupiać. Tkanka, która powstanie w miejsce tej zainfekowanej, będzie cienka, a co za tym idzie zbyt słaba. Na twarzy znajdzie się blizna zanikowa – zagłębienie w skórze. Jego kształt, rozmiary i głębokość są zależne od stanu zaawansowania trądziku w danym miejscu oraz tego, jak przebiegały poprzednie fazy gojenia.

Blizny po trądziku – jak powstają?

Blizny po trądziku są najczęściej pozostałościami po najgorszych formach tej choroby skóry. Nie mamy na to wpływu, gdyż rodzaj trądziku, który nas dotyka jest wynikiem predyspozycji genetycznych. Należy również pamiętać o tym, by nie rozdrapywać skóry i nie wyciskać pryszczy. Samo dotykanie miejsc, w których występuje trądzik, nie jest wskazane ze względu na przenoszenie bakterii przez nasze dłonie. Blizny po trądziku mogą się pogłębiać z wiekiem, gdyż tracimy kolagen, który jest głównym białkiem skóry odpowiedzialnym za jej elastyczność. Jego ubywanie powoduje powstawanie zmarszczek, które jeszcze bardziej uwidaczniają wszelkie nierówności i niedoskonałości naszej skóry.

Blizny po trądziku – jak ich unikać?

Swoim postępowaniem sami jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu blizn po trądziku. W tym celu powinniśmy dbać o cerę trądzikową – odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a gdy pojawią się stany zapalne (zaczerwienienie skóry), należy działać przeciwzapalnie. Dobrym pomysłem na walkę z cerą trądzikową są zabiegi dermatologicznepeeling kwasem salicylowym lub mikrodermabrazję (nazywaną też mikropeelingiem, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez kontrolowany strumień mikrokryształów).

Jeżeli dotyka nas niewielki lub średni trądzik, możemy poddać się laseroterapii – jest to seria bezbolesnych zabiegów polegających na naświetlaniu naszej twarzy laserem. W ten sposób eliminujemy stan zapalny i przeciwdziałamy jego nawrotowi. Częstotliwość zabiegu i typ lasera jest zależny od formy trądziku. Na łagodniejsze formy można zastosować też impulsywne światło IPL, jednak nie daje ono tak korzystnych efektów, jak laser.

Jak usunąć blizny? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Blizny na skórze - jak można je usunąć? Źródło: Klinika urody.

Nasza skóra nie może też być osuszona, gdyż zbytnia suchość jedynie pobudza gruczoły łojowe do nawilżania, a co za tym idzie zatykania porów i pogłębiania trądziku. Ważna jest też dieta – należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i antyutleniacze oraz unikać zbyt pikantnych potraw.

Blizny po trądziku – jak je usunąć?

Aby usunąć bliznę potrądzikową, należy w kontrolowanych warunkach ponownie uszkodzić tkankę, a następnie czekać na prawidłową reakcję organizmu (nie może powstać nowa blizna). W tym celu stosuje się dermabrazję lub inne silne peelingi medyczne, które wygładzają skórę. Należy jednak uważać, gdyż te zabiegi mogą wywołać inne poważne problemy, takie jak wolniejsze gojenie się ran, powstawanie przebarwień i ból skóry.

Innym sposobem na pozbycie się blizn potrądzikowych jest laseroterapia z wykorzystaniem mocniejszych laserów – ablacyjnego lasera frakcyjnego lub fal radiowych. Jest to najskuteczniejsza metoda walki z bliznami polegająca na tworzeniu w skórze mikrouszkodzeń i nienaruszania tkanki wokół nich. Po zabiegu osoba zostaje tydzień na obserwacji, jednak ten zabieg praktycznie nie niesie ze sobą żadnych powikłań. Poprawa stanu skóry następuje po około trzech zabiegach wykonywanych miesiąc po miesiącu. Jedynymi niewskazanymi następstwami laseroterapii mogą być delikatne zaczerwienienia i obrzęki. Po naświetlaniu blizn laserem frakcyjnym nie należy przesadnie eksponować skóry przez około sześć miesięcy. Po tym czasie dermatolog jest w stanie rzetelnie ocenić efekty terapii.

W aptekach można też znaleźć kremy, toniki i inne preparaty na blizny po trądziku. Mogą one delikatnie poprawić kondycję skóry, gdyż w zależności od marki zawierają m.in. kwas azelainowy (dobrze działający na rozjaśnianie przebarwień), kwas glikolowy i kwas migdałowy. Są to jednak preparaty na delikatne przypadki trądziku i jego pozostałości. Najlepiej jest stosować je jesienią lub zimą, kiedy skóra jest znacznie mniej eksponowana na promienie słoneczne. Efekty działania są widoczne po upływie trzech miesięcy. Jeżeli stan jest poważniejszy, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą i prowadzona przez niego laseroterapia.

Zobacz film: Trądzik jako choroba. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 26.07.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej