Biotebal – ulotka. Jak działa i kiedy warto go stosować?

Fot: Doucefleur / gettyimages.com

Biotebal to lek zaliczany do grupy preparatów witaminowych. Stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów czy łamliwością paznokci. Jak działa preparat? Kiedy jeszcze warto go stosować i jak robić to bezpiecznie?

Biotebal należy do preparatów witaminowych. Substancją czynną w leku jest biotyna. Zaliczana jest do witamin z grypy B i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dodatkowo w skład leku wchodzą sorbitol (E 420, w każdej tabletce jest go ok. 111,50 mg), magnezu stearynian, krzemionka koloidalna. Tabletki Biotebal są białe, płaskie i mają gładką powierzchnię. W jednym opakowaniu może znajdować się od 30, 60 do 90 sztuk.

Wskazaniem do przyjmowaniu Biotebalu jest niedobór biotyny, która wspomaga powstawanie kreatyny oraz różnicowanie komórek naskórka, włosów i paznokci, co znacząco poprawia ich stan i wygląd. Lek przyjmowany jest także przez osoby, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów, zaburzeń wzrostu paznokci i włosów oraz ich nadmierną łamliwością. Polecany jest również przy stanach zapalanych skupionych w obrębie oczu, nosa oraz ust.

Biotebal – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania Biotebalu jest uczulenie na biotynę lub inną substancję zawartą w leku. W każdym innym przypadku przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem. Tylko specjalista może ocenić, czy przyjmowanie danego leku przez pacjenta jest zasadne, a przede wszystkim bezpieczne.

Biotebal może być niebezpieczny dla kobiet w ciąży oraz tych karmiących piersią. Zdaniem specjalistów dawka biotyny zawarta w leku znacząco przekracza dzienne zapotrzebowanie na tę substancję, dlatego też kobiety w tym okresie nie powinny go stosować.

Uwaga! Kobiety w ciąży oraz te, które karmią dziecko piersią nie powinny przyjmować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem. Jedynie specjalista może stwierdzić zasadność przyjmowania danego leku, a przede wszystkim ocenić czy będzie on bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Przyjmowanie leków na własna rękę bez zgody lekarza może skutkować wystąpieniem poważnych problemów ze zdrowiem, czy to u matki, czy dziecka.

Biotebal – dawkowanie

Biotebal należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj dzienna dawka nie powinna przekraczać 5mg na dobę. Osoby, które przyjmują lek muszą sobie zdawać sprawę, że tylko długotrwałe i regularne przyjmowanie preparatu przynosi efekty terapeutyczne i widocznie poprawia stan włosów oraz paznokci. Mimo że nie ma doniesień o przedawkowaniu leku, to nie zaleca się przyjmowania dawek podwójnych w sytuacji pominięcia jednej dawki. Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości, jak przyjmować lek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lekarz musi wiedzieć także o lekach przyjmowanych bez recepty.

Dlaczego włosy wypadają? Kiedy konsultacja ze specjalistą jest konieczna? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kiedy wypadanie włosów powinno cię zaniepokoić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Biotebal – interakcje z innymi lekami

Biotyna może wchodzić w reakcję z lekami przeciwdrgawkowymi (fenytoina, karbamazepina, fenobarbital, prymidon). Hormony steroidowe mogą przyspieszać proces rozpadu biotyny w tkankach. Przyjmowanie biotyny może zaburzyć i zniekształcić niektóre wyniki badań laboratoryjnych, nie wpływa jednak na wartości hormonów, czynników, parametrów oraz leków we krwi. Dlatego przed wykonaniem badań (takich jak np. FT4, FT3, 25(OH)D, kortyzol, digoksyna, TSH, hCG, troponina, PSA) zaleca się przerwanie terapii na trzy dni przed planowanym badaniem (chyba że laboratorium wyda inne zalecenia w tym zakresie). Osoby, które poza Biotebalem przyjmują inne produkty witaminowe muszą sobie zdawać sprawę, że w ich składzie znajduje się także biotyna, tym samym należy mieć na uwadze, że one także mogą wpłynąć na wyniki badań.

Leku Biotebal nie powinno łączyć się z jedzeniem, które zawiera surowe białko jaja kurzego, gdyż może ono zaburzyć wchłanianie biotyny. Nie należy przyjmować leku wraz z alkoholem, ponieważ zmniejsza on stężenie biotyny we krwi.

Biotebal – działania niepożądane

Biotebal – tak samo, jak każdy lek – może wywołać działania niepożądane. Na szczęście zdarzają się one bardzo rzadko. Jedynie u niewielkiej grupy pacjentów występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe i pokrzywka. Jeśli przyjmowanie leku wywoła inne dolegliwości należy przerwać terapię i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Badania pokazują, że przyjmowanie leku Biotebal nie wpływa na sprawność psychoruchową, tym samym mogą go stosować osoby, które obsługują maszyny lub prowadzą pojazdy mechaniczne.

Lek Biotebal należy przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, w którym temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza. Miejsce, w którym przechowywany jest lek powinno być niedostępne dla dzieci. Leku nie można przyjmować o utracie daty ważności. Przeterminowany lek należy zwrócić do apteki. Wyrzucenie preparatu do kosza lub kanalizacji może być toksyczne i doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. 

Data aktualizacji: 05.08.2019,
Opublikowano: 22.07.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej