Białko w moczu u dziecka – przyczyny, normy i o czym świadczy podwyższony poziom?

Fot: Konstantin Yuganov / stock.adobe.com

Białko w moczu u dziecka jest stanem alarmującym, choć nie zawsze musi świadczyć o trwających w jego organizmie chorobach. Podwyższone stężenie białka w moczu występuje u ok. 10% dzieci w wieku szkolnym. Najwięcej białka w moczu mają noworodki. Wraz z rozwojem organizmu jego zawartość maleje.

Obecność białka w moczu zwane jest inaczej białkomoczem. Jest to stan, w którym stężenie białka (najczęściej pod postacią białka Tamma-Horsfalla i albumin) wydalanego w moczu przekracza 150 mg na dobę. Pojawienie się białka w moczu jest wskaźnikiem uszkodzenia lub zaburzenia pracy nerek, co nierzadko wywołuje niepokój u rodziców dzieci ze stwierdzonym białkomoczem. Jednak zdaniem lekarzy, normalnym stanem jest występowanie zwiększonej ilości białka u dzieci w wieku szkolnym, wśród których ok. 0,1% wymaga dalszej diagnostyki.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Mocz dziecka a badanie stężenia białka

Mocz jest produkowany w nerkach i wydalany za pośrednictwem układu moczowego. Zawiera bezużyteczne i toksyczne produkty przemiany materii. W jego skład wchodzi woda (ok. 96% moczu), mocznik i pozostałe azotowe produkty przemiany materii (ok. 2,5%) oraz sole mineralne i barwniki żółciowe (ok. 1,5%). Ilość oddawanego moczu zwiększa się wraz z wiekiem dziecka, przy jednoczesnym zmniejszeniu częstotliwości wydalania (niemowlę oddaje mocz nawet 30 razy na dobę, dziecko w wieku szkolnym ok. 6 razy). Niewłaściwa częstotliwość i pozostałe zaburzenia związane z mikcją powinny zostać zbadane przez lekarza za pośrednictwem m.in. badania stężenia białka w moczu dziecka.

Kiedy udać się do lekarza i wykonać badanie białka w moczu dziecka?

Wskazaniami do wykonania badania na zawartość białka w moczu dziecka są najczęściej zauważalne zmiany w wyglądzie wydalanego moczu (zmętnienie moczu, zmiana barwy, pienienie), problemy z jego oddawaniem (wielomocz lub skąpomocz), bóle pleców, gorączka, bóle podbrzusza, obrzęki ciała o trudnej do rozpoznania przyczynie, znaczna i nagła utrata masy ciała, a także zahamowanie wzrostu. Zadaniem lekarza pediatry jest ustalenie, czy u dziecka mamy do czynienia z białkomoczem (poprzez skierowanie na badania moczu), a w przypadku jego stwierdzenia – poznanie objawów zwiększonego stężenia białka w moczu. Ten stan może być skutkiem łagodnej i przejściowych patologii w organizmie dziecka, a także może świadczyć o fazie rozwoju bardzo poważnych chorób, dlatego objawów zwiększonego białka w moczu u dziecka nigdy nie należy bagatelizować.

Normy białka w moczu dziecka

Poziom białka w przypadku standardowego oznaczenia w moczu wyrażany jest w miligramach na decylitr (mg/dl) oraz w miligramach na dobę (mg/dobę). Uznaje się, że zwiększone stężenie białka w moczu (białkomocz) dziecka dotyczy wartości przekraczających 150 mg/dobę.

Podwyższone stężenie białka w moczu dziecka – co oznacza?

Stężenie białka w moczu dziecka może przekraczać normy, gdy nerki są przeciążone, a nadmierna ilość zgromadzonego w organizmie białka przewyższa możliwości filtracyjne nerek. Przeciążenie nerek może być spowodowane gammapatią monoklonalną ( i białkiem Bence’a-Jonesa), nasilonym rozpadem krwinek czerwonych, a także rozpadem włókien mięśniowych, które są zbudowane m.in. z białek, na skutek urazu mechanicznego. Poza tym istnieje spora grupa chorób, w trakcie których możliwa jest zwiększona ilość białka w moczu dziecka. Wśród nich wyróżnia się:

  • uszkodzenie nerek,
  • zespół nefrotyczny,
  • kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • toczeń rumieniowaty układowy,
  • hemoglobinurię,
  • zespół Fanconiego,
  • sarkoidozę,
  • nefropatię,
  • aminoacydurię,
  • mioglobinurię,
  • zespół Turnera-Kiesera,
  • zakażenie wirusem HIV,
  • zakażenie wirusem HBV (wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu B),
  • rodzinną gorączkę śródziemnomorską,
  • zakrzepicę żył nerkowych,
  • szpiczaka mnogiego,
  • zakażenia kiłą.

Zwiększona ilość białka w moczu dziecka – pozostałe przyczyny

Białkomocz u dziecka nie musi wcale oznaczać występowania poważnych chorób, choć do ich wykluczenia konieczne są badania diagnostyczne i konsultacja z lekarzem pediatrą. Niechorobowe stany, w których występuje zwiększona ilość białka w moczu dziecka, mogą być wywołane odwodnieniem, dużym wysiłkiem fizycznym, przeżywaniem silnego stresu, przegrzaniem, stanami podgorączkowymi i gorączką, a także przemarznięciem. Ponadto stężenie białka może być zwiększone w wyniku zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także pod wpływem nikotyny, soli złota, a także narkotyków (zwłaszcza opiatów).

Bibliografia:

  1. "Białkomocz przypadkowo stwierdzony w badaniu ogólnym moczu – co powinien zrobić pediatra", dr hab. n. med. Helena Ziółkowska; Katedra i Klinika Pediatrii i Nefrologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
  2. "Diagnostyka internistyczna", Czech A., Tatoń J.; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7.
  3. Choroby wewnętrzne, „Medycyna Praktyczna”, Szczeklik A. (red.); Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0.
  4. "Diagnostyka laboratoryjna", Tomaszewski J.; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3591-0.

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.06.2018,
Opublikowano: 03.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak często należy myć części intymne? 

Higiena intymna ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie mycie części intymnych może być szkodliwe. Zatem, o czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać?  

Czytaj więcej
Cewnik Foleya – czy może skutecznie wywołać poród?

Cewnik Foleya jest to lateksowy lub silikonowy przedmiot wykorzystywany w urologii do odprowadzania moczu. W położnictwie znalazł zastosowanie jako jedna z metod przyspieszających rozwarcie szyjki macicy i indukujących poród.

Czytaj więcej
7 korzyści z picia soku wiśniowego. Dobre wieści dla cukrzyków!

Lipiec to sezon na wiśnie. Słodko-kwaśne owoce z cierpką nutą są kwintesencją lata i mają mnóstwo wartości odżywczych. Spiesz się i zrób zapasy, z których przygotujesz przepyszny sok, który nie tylko wzmocni twoją odporność, ale też zadba o dobry i spokojny sen. Sprawdź, jakie jeszcze płyną korzyści z picia soku wiśniowego.

Czytaj więcej
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Furosemidum – mechanizm działania leku odwadniającego. Kiedy nie można go stosować?

Furosemid ma szereg zastosowań zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i w leczeniu szpitalnym. Lek ten jest zazwyczaj dobrze tolerowany przez chorych, warto jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach dotyczących stosowania furosemidum.

Czytaj więcej
Stulejka u dorosłego mężczyzny. Przebieg i sposoby leczenia.

Stulejka to zwężenie ujścia napletka uniemożliwiające jego zsunięcie przez główkę penisa. Nieleczona jest przyczyną stanów zapalnych i problemów z erekcją. Może też powodować infekcje dróg rodnych lub moczowych partnerki. Przy próbie ściągnięcia napletka mężczyzna odczuwa bardzo duży ból i ucisk.

Czytaj więcej
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Usunięcie prostaty – wskazania, rekonwalescencja i skutki operacji

Usunięcie prostaty jest konieczne w sytuacji, gdy doszło do przerostu tego narządu lub został on objęty procesem nowotworowym. Zabieg można przeprowadzić przy pomocy kilku metod. Technika jest dobierana przez lekarza odpowiednio do stanu pacjenta oraz objawów i stopnia zaawansowania choroby.

Czytaj więcej
Jakie są objawy dysforii klasycznej, płciowej i postkoitalnej? Leczenie tych zaburzeń

Dysforia to zaburzenie nastroju, które objawia się wybuchami złości, przygnębieniem, brakiem radości z życia i niskim poczuciem własnej wartości. Dysforia płciowa oznacza przynależność do innej płci. Natomiast dysforia postkoitalna jest stanem przygnębienia lub złości po kontakcie seksualnym. Leczenie tych stanów polega na psychoterapii, a w skrajnych przypadkach podaje się leki przeciwdepresyjne.

Czytaj więcej