Białe dziąsła – przyczyny, diagnostyka, leczenie

Fot: Jerome Tisne / gettyimages.com

Białe dziąsła to objaw stanu chorobowego, którego nie można lekceważyć. Zdrowe dziąsła powinny mieć jasnoróżowy kolor. Niepokój wywołują przede wszystkim różnego typu zaczerwienienia i obrzęki, natomiast biały kolor również powinien być traktowany jak sygnał niepokojących zmian.

Białe dziąsła mogą świadczyć o rozwoju stanu chorobowego w organizmie. Najczęściej są objawem anemii, leukoplakii, zakażenia grzybami, a także procesu nowotworowego. Warto jednak pamiętać, że pigmentacja zależy także od pochodzenia etnicznego.

Białe dziąsła – o czym mogą świadczyć i jak je leczyć?

Białe dziąsła mogą pojawiać się u człowieka z co najmniej kilku różnych powodów. Warto pamiętać, że czym innym jest biały nalot na dziąsłach, a czym innym – zmiana koloru tkanki. Ta druga może pojawiać się m.in. w wyniku anemii. Pierwsza z kolei (szczególnie jeśli towarzyszy jej nalot na języku) może oznaczać zakażenie grzybicze. Natomiast istnieje również zmiana, która przypomina co prawda biały nalot na dziąsłach, ale w rzeczywistości jest to wyraźnie odbarwiona część tkanki dziąseł. W takim przypadku można podejrzewać rozwój leukoplakii, a więc stanu przednowotworowego.

Białe dziąsła są jedynie objawem innych stanów chorobowych. W związku z tym leczenie opiera się przede wszystkim na bezpośrednim działaniu na przyczynę problemu, a nie na jej objaw. Diagnozy mogą być zupełnie różne, podobnie jak metody leczenia.

Białe dziąsła u niemowlaka

Białe dziąsła u małych dzieci to najczęściej jeden z objawów grzybicy atakującej jamę ustną. U niemowlaka biały nalot często pojawia się równocześnie ze zmianami obejmującymi język, wnętrze policzków, podniebienie. Zdarza się, że dotyka również gardła i przełyku, a oprócz nalotu na śluzówce pojawiają się nadżerki. Proces ten wygląda analogicznie u osób dorosłych, tyle że rzadziej się go diagnozuje. Małe dzieci bardzo często natomiast biorą do ust brudne przedmioty, co ułatwia grzybom dostanie się do organizmu. Jeszcze jednym objawem tego typu dolegliwości są pękające kąciki ust.

Leczenie polega w pierwszej kolejności na ograniczeniu pożywki do rozwoju grzybów. Oznacza to wyeliminowanie z jadłospisu przede wszystkim tych produktów, które zawierają duże ilości cukru. Ponadto w trakcie leczenia przeprowadza się kurację z wykorzystaniem leków grzybobójczych. Mogą one być stosowane miejscowo lub ogólnie. W przypadku małych dzieci warto jednak upewnić się, czy biały kolor nie jest po prostu objawem ząbkowania, choć częściej zdarza się odwrotna sytuacja, a więc dziąsła czerwienieją.

Białe dziąsła przy zębach a niedobory żelaza

Białe dziąsło dość często okazuje się objawem niedokrwistości, a więc anemii. Wbrew pozorom rozpoznać ją można nie tylko po bladości skóry i twarzy, ogólnym zmęczeniu i znaczącym spadku energii, a właśnie po kolorze dziąseł. Jeśli stają się one bladoróżowe lub wręcz białe, koniecznie należy przeprowadzić badania krwi. Niskie wartości hemoglobiny i erytrocytów powinny skłonić do konsultacji z lekarzem. W zależności od typu anemii wdraża się:

  • podawanie witaminy B12 w zastrzykach przy anemii megaloblastycznej,
  • podawanie żelaza przy anemii z niedoboru tego pierwiastka.

Biały nalot na dziąsłach? To może być leukoplakia

Białe plamy na dziąsłach mogą przypominać nieestetyczny nalot. Jeśli jednak okaże się, że są to trwałe odbarwienia tkanki dziąseł, koniecznie należy udać się do lekarza. Zmiany tego typu mogą bowiem świadczyć o leukoplakii, a więc o procesie przednowotworowym lub niestety już nowotworowym. W tym przypadku dziąsła mają popękaną, czasami grudkowatą, powierzchnię. Niekiedy pojawiają się na nich nadżerki. Leukoplakia jest konsekwencją częstego spożywania alkoholu i palenia tytoniu, co przyczynia się do podrażnienia tkanki jamy ustnej. Rozwojowi choroby sprzyjają również zakażenia wirusowe oraz grzybicze. Leukoplakię leczy się poprzez zastosowanie nietoksycznych związków światłoczułych (terapii fotodynamicznej) lub wykonuje się zabieg operacyjny. W przypadku wystąpienia tego schorzenia konieczne jest natychmiastowe (i trwałe) odstawienie używek w postaci alkoholu i tytoniu. Obowiązkowe są również kontrole zmian tkanki w kierunku ewentualnego przekształcenia się ich w nowotwór.

Białe dziąsła – inne przyczyny

Białe dziąsła przy szyjkach zębów mogą pojawiać się z różnych innych powodów. Mogą być objawem:

  • wrzodziejąco-martwiczego zapalenia dziąseł – pojawia się wtedy ostry ból, zęby tracą stabilność, a szyjki zębowe zostają odsłonięte; może również wystąpić krwawa lub ropna wydzielina;
  • złuszczającego zapalenia dziąseł (świadczą o nim u dorosłych białe plamki na dziąsłach, pęcherze i nadżerki).

Warto zdać sobie sprawę, że jasne przebarwienie na dziąsłach może pojawić się w wyniku nieumiejętnego wybielania zębów. Rzadko zdarza się to w gabinecie (oznacza wówczas słabe zabezpieczenie płynnym koferdamem), natomiast dość często występuje po eksperymentach w domu.

Do czego prowadzi nieleczona paradontoza?

36,6

Bibliografia:

1. Jak mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej? Poradnik https://www.nil.org.pl/__data/assets/pdf_file/0008/125189/jak-madrze-dbac-o-zdrowie-jamy-ustnej-przewodnik-dla-pacjentow-sDZJU-broszura.pdf.

2. E. Grabowska, K. Charazińska-Carewicz, Złuszczające zapalenie dziąseł – rozpoznanie i różnicowanie, „Nowa Stomatologia” 4/2002.

Data aktualizacji: 25.06.2021,
Opublikowano: 26.06.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej