Badania w ciąży – kiedy należy wykonać badanie glukozy, badania genetyczne i podstawowe badania profilaktyczne?

Fot: Valua Vitaly / stock.adobe.com

Obowiązkowe badania w ciąży są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłe matki powinny kontrolować stan zdrowia swój i dziecka znacznie częściej niż zwykle. Badania należy przeprowadzać zgodnie z przygotowanym dla nich kalendarzem.

Wizyty u lekarza i okresowe badania są nieodłącznym elementem ciąży. Opieka medyczna w tym okresie jest szczególnie ważna, ponieważ umożliwia monitorowanie rozwoju dziecka i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. System opieki zdrowotnej w Polsce zapewnia każdej kobiecie, niezależnie od posiadanego ubezpieczenia, opiekę przez cały okres ciąży i do sześciu tygodni po porodzie.

Badanie glukozy w ciąży

Określenie poziomu glukozy we krwi ciężarnej ma na celu wykluczenie cukrzycy, w tym cukrzycy ciążowej. Poziom cukru z surowicy krwi oznacza się dwa razy – między 9 a 10 tygodniem, a następnie jako test doustnego obciążenia glukozą między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie należy wykonać na czczo, w godzinach porannych, żeby wynik był miarodajny. Jeżeli badanie potwierdzi zbyt duże stężenie cukru, potrzebne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Tzw. cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana zazwyczaj przy drugim badaniu, między 24 a 28 tygodniem ciąży. Dochodzi do niej na skutek działania hormonów ciążowych i polega na nietolerancji węglowodanów, ponieważ hormony znacznie obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Stężenie glukozy przy cukrzycy ciążowej rośnie zwłaszcza po posiłkach, ale zaburzenie nie daje żadnych objawów i może być tylko potwierdzone za pomocą testów laboratoryjnych.

Leczenie polega na wdrożeniu odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, jeżeli nie ma do niej przeciwwskazań w czasie ciąży.

Jak wyglądanie glukozy w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Badanie glukozy w ciąży. Źródło: 36,6.

Badanie krwi w ciąży

Morfologia krwi wykonywana jest w trakcie ciąży w każdym miesiącu. Daje przede wszystkim obraz poziomu czerwonych krwinek w organizmie, ponieważ ich niedobór może spowodować niebezpieczną dla zdrowia dziecka anemię. Mała liczba erytrocytów w organizmie matki zwiększa ryzyko niedotlenienia płodu, co może prowadzić do wad rozwoju. Jeżeli badania potwierdzą anemię, lekarz może zlecić dodatkową suplementację preparatami zawierającymi kwas foliowy oraz witaminami i żelazem.

Poza podstawową morfologią lekarz może zlecić badania specjalistyczne, takie jak:

  • test na poziom hormonów (estriol, hCG, AFP) – nieprawidłowe wskaźniki stężenia hormonów mogą oznaczać ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa,
  • test na obecność wirusa HIV – badanie nie jest obowiązkowe, ale może zostać zlecone, jeśli kobieta podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia,
  • test na toksoplazmozę – wynik dodatni oznacza konieczność przyjmowania antybiotyku,
  • test na obecność przeciwciał na cytomegalię – badanie nieobowiązkowe, ale zalecane w ciąży; cytomegalia może powodować uszkodzenia płodu, a nawet prowadzić do jego śmierci; badanie wykonuje się na początku ciąży i powtarza co trzy miesiące.

Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne dzielą się na nieinwazyjne, które obejmują USG płodowe i testy biochemiczne oraz inwazyjne, które wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Takimi wskazaniami są m.in. wiek matki (powyżej 35 lat), zakażenia wewnątrzmaciczne, czynniki teratogenne (działające toksycznie), aberracje chromosomowe u matki lub ojca, nieprawidłowe wyniki skriningowych badań biochemicznych, a także niedokrwistość płodowa i nieprawidłowości w budowie płodu wykryte w badaniu USG. W przypadku tego typu badań kobieta musi zostać poinformowana, że występuje ryzyko powikłań zarówno u matki, jak i u płodu.

Zobacz film: Czy warto zrobić badania prenatalne? Źródło: Fakty

Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży obejmuje badania profilaktyczne (tj. badanie ogólne, ginekologiczne, cytologię, badanie piersi, pomiar ciśnienia, określenie ryzyka ciążowego oraz wzrostu i masy ciała) i diagnostyczne (obowiązkowe lub nieobowiązkowe) w poszczególnych tygodniach ciąży, według następującego schematu:

5–8 tydzień ciąży:
  • badania obowiązkowe: grupa krwi i Rh, przeciwciała anty Rh, morfologia, badanie ogólne moczu, badanie poziomu cukru, VDRL (odczyn na kiłę),
  • badania zalecane: badanie HIV, HBS, badanie na toksoplazmozę, przeciwciała różyczki.

11–14 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: USG,
  • badania zalecane: badanie w kierunku wad genetycznych, badanie ogólne moczu.

15–20 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty Rh,
  • badania zalecane: badanie w kierunku wad genetycznych.

21–26 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: badanie stężenia cukru, USG, badanie ogólne moczu,
  • badania zalecane: badanie w kierunku toksoplazmozy.

27–32 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: morfologia, badanie ogólne moczu, przeciwciała odpornościowe, USG.

33-37 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: badanie ogólne moczu, morfologia,
  • badania zalecane: posiew w kierunku paciorkowców hemolizujących.

38–39 tydzień ciąży:

  • badania obowiązkowe: badanie ogólne moczu,
  • badania zalecane: USG z oceną masy płodu, KTG.

Po 40 tygodniu ciąży zaleca się jedynie badania profilaktyczne.

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej