Bacytracyna – mechanizm działania, wskazania i przeciwwskazania

Fot. Innocenti / Getty Images

Leczenie zakażeń bakteryjnych wymaga zastosowania antybiotyków. Na ropnie, owrzodzenia czy nadkażenia skóry doskonale mogą sprawdzić się preparaty zawierające bacytracynę, czyli antybiotyk bakteriobójczy. 

Antybiotyki to leki stosowane w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie lub grzyby. Antybiotyki mogą być bakteriobójcze, czyli powodują niszczenie bakterii, jak i bakteriostatyczne – hamują rozwój i namnażanie bakterii kwasów nukleinowych. Bacytracyna jest antybiotykiem polipeptydowym (zbudowany z wielu aminokwasów) do miejscowego nakładania. Stosowana jest więc w leczeniu chorób skóry i błon śluzowych.

Antybiotyk na bakterie – jaki wybrać?

Antybiotyki to bardzo zróżnicowana grupa leków mających działanie bakteriobójcze lub bakteriostatyczne. Niektóre antybiotyki mogą działać zarówno bakteriostatycznie, jak i bakteriobójczo, w zależności od stosowanej dawki. Główne mechanizmy działania antybiotyków to:

  • blokowanie biosyntezy ściany komórkowej, np. beta-laktamy, glikopeptydy, formomycyna, bacytracyna,
  • uszkodzenie błony protoplazmatycznej – polimyksyny,
  • blokowanie syntezy DNA – nitrofurany, chinoliny,
  • blokowanie biosyntezy białek – chloramfenikol, aminoglikozydy, tetracykliny, makrolidy.

Każdy antybiotyk ma inne spektrum działania, co oznacza, że różne bakterie są wrażliwe na zastosowanie różnych antybiotyków. Czasami pomocne jest wykonanie hodowli bakterii i określenie jej antybiotykowrażliwości.

Czy antybiotyki w chorobach wirusowych pomagają szybciej wrócić do zdrowia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Czy można stosować antybiotyki przy chorobach wywołanych wirusami? Źródło: 36,6

Bacytracyna – co to jest?

Bacytracyna jest antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym. Działa na bakterie Gram-dodatnie, czyli paciorkowce i gronkowce. Należy do grupy antybiotyków polipeptydowych. Jest to grupa bardzo zróżnicowana. Bacytracyna ma budowę cykliczną. Jest pozyskiwana z hodowli Bacillus subtilis. Jej mechanizm działania polega na zahamowaniu syntezy ściany komórkowej. Ze względu na dość wąski zakres działania, najczęściej jest podawana w skojarzeniu z innymi antybiotykami lub po prostu wchodzi w skład preparatów złożonych. Może być łączona np. z neomycyną lub polimyksyną B. Dzięki temu zakres działania leku jest szerszy.

Zastosowanie bacytracyny

Bacytracyna jest stosowana w dermatologii w wielu stanach chorobowych skóry lub błon śluzowych, do których zalicza się:

  • ropne, pierwotne zmiany skórne,
  • zmiany ropne wtórne np. do opryszczki, owrzodzenia,
  • łupież rumieniowy,
  • zakażenia ropne skóry objawiające się rumieniem,
  • sączące się rany,
  • rany narażone na nadkażenie (np. po nacięciu krocza),
  • czyraki,
  • ropnie,
  • oparzenia.

Przeciwwskazania do stosowania bacytracyny

Mimo iż bacytracyna nie wchłania się przez skórę, to jednak nie można wykluczyć wchłaniania w miejscach, gdzie skóra jest uszkodzona. Wobec tego nie wolno stosować tego antybiotyku na rozległe uszkodzenia skóry o stopniu ciężkim. Nie można stosować preparatów z bacytracyną, jeśli wykazano jakąkolwiek nadwrażliwość na składniki preparatu. Należy unikać tego typu preparatów w przypadku uszkodzenia nerek, upośledzonego wydalania nerkowego, uszkodzenia narządu przedsionkowego oraz słuchu.

Nie powinno się stosować preparatów w połączeniu z innymi lekami o działaniu nefrotoksycznym, czyli uszkadzającym nerki, a także ototoksycznym, czyli upośledzających słuch.

Nie można także stosować bacytracyny w okresie ciąży i karmienia piersią.

Działania niepożądane bacytracyny

Działania niepożądane można zaobserwować w momencie nadmiernego wchłaniania leku przez uszkodzoną skórę. Może wtedy dojść do upośledzenia słuchu, pogorszenia funkcji nerek, jak również do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.

Jak powinno się stosować antybiotyki? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Trendy w stosowaniu antybiotyków. Źródło: Dzień Dobry TVN

Opublikowano: 16.11.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy można przedawkować paracetamol? Jakie są objawy i skutki zatrucia paracetamolem?

Paracetamol jest łatwo dostępnym lekiem wydawanym bez recepty. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Znajduje się w wielu powszechnie stosowanych preparatach złożonych, dostępny jest też w formie samodzielnej, dlatego bardzo łatwo go przedawkować.

Czytaj więcej
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł

Związki wydzielane przez plastik mogą być niebezpieczne nie tylko w opakowaniach żywności, ale także opakowaniach lekarstw - alarmuje Grzegorz Carowicz, farmaceuta. Specjalista radzi, jak przechowywać leki, by uniknąć ryzyka przedostania się do nich toksycznych substancji. 

Czytaj więcej
Jaka witamina C dla dzieci jest najlepsza?

Organizm dziecka potrzebuje witaminy C, aby prawidłowo się rozwijać i funkcjonować, a także mieć siłę bronić się przed infekcjami. Dlatego warto wiedzieć, w jakich pokarmach i jakiej formie witamina ta jest dostarczana do organizmu oraz kiedy warto ją suplementować.

Czytaj więcej
Antybiotyki dozwolone przy karmieniu piersią. Które są bezpieczne?

Antybiotyki bezpieczne przy karmieniu piersią to przede wszystkim penicyliny. Odpowiednie lekarstwo dobiera lekarz tak, by było ono bezpieczne dla matki i dziecka, a jednocześnie miało właściwe spektrum działania i było skuteczne.

Czytaj więcej
Izotretynoina – wskazania i skutki uboczne stosowania

Izotretynoina to preparat wprowadzony do lecznictwa w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Jest skuteczna w leczeniu niektórych ciężkich i średniociężkich form trądziku, ale nie jest też lekiem obojętnym dla zdrowia. Szczególnie niebezpieczna może być w okresie ciąży.

Czytaj więcej
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?

Ketonal to środek przeciwbólowy, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Bardzo dobrze radzi sobie z dolegliwościami bólowymi o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Można po niego sięgać, gdy pojawia się ból zęba, głowy lub mięśni. Ketonal jest dostępny także w wersji bez recepty. Zobacz, jak go stosować.

Czytaj więcej
Psychobiotyki – jak działają i kiedy się je stosuje?

Psychobiotyki to bakterie probiotyczne, które wykorzystuje się w terapii chorób psychicznych. Przypisuje się im korzystny wpływ na oś mózgowo-jelitową, a dzięki temu na zdrowie psychiczne. Część badań sugeruje, że będzie można wykorzystywać je również w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych.

Czytaj więcej
Metamizol – czym jest i jak działa?

Metamizol jest pochodną pirazolonu. Substancja występuje w postaci krystalicznie białego proszku; działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Po podaniu szybko się wchłania do przewodu pokarmowego i jest metabolizowana w wątrobie. Jednym z przeciwwskazań do jej przyjmowania jest ciąża.

Czytaj więcej
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? Jak bezpiecznie łączyć antybiotyk z suplementem?

Witamina C może obniżać stężenie antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy stosowaniu innych antybiotyków, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Czytaj więcej
Grejpfruty wchodzą w interakcje z lekami na nadciśnienie, cholesterol, cukrzycę... Dlaczego? Czym to grozi?

Leki na cholesterol, nadciśnienie czy na cukrzycę to jedne z najczęściej przepisywanych farmaceutyków. U pacjentów leczonych przewlekle odradza się spożywanie grejpfrutów. Dlaczego? Czy wszystkie leki wchodzą w interakcje z grejpfrutami?

Czytaj więcej