AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Objawy i leczenie jednej z najczęstszych postaci egzemy

Fot: JackF / stock.adobe.com

Atopowe zapalenie skóry (w skrócie AZS) to nadmierna skłonność do reagowania na alergeny w środowisku i jedna z postaci egzemy. Atopia zwykle pojawia się u dzieci i niemowląt. Najczęstsze objawy AZS to świąd i zaczerwienienie skóry. Zmiany skórne mogą pojawiać się w różnych miejscach na ciele (szyja, kark, powieki, dłonie, głowa), a ich drapanie powoduje powstawanie blizn i zgrubienie naskórka. Atopowe zapalenie skóry leczone jest objawowo i wymaga szczególnej pielęgnacji i higieny skóry.

W ciągu roku na atopowe zapalenie skóry zapada około 25% dzieci. AZS często występuje łącznie z innymi chorobami, np. zapaleniem spojówek lub nieżytem nosa.

Egzema i atopowe zapalenie skóry – jaka jest różnica?

Egzemą określa się część chorób skóry, które objawiają się różnego rodzaju zapaleniami skóry. Najpowszechniejszym ich symptomem są zaczerwienienia i świąd. Objawy mogą nasilać się pod wpływem stresu i podrażnień (np. stosując środki kosmetyczne zawierające alkohol). Źródłem egzemy są m.in. uwarunkowania genetyczne i alergie. Jedną z najczęściej występujących odmian egzemy jest atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to przewlekła, często genetycznie uwarunkowana choroba alergiczna, która zwykle występuje u niemowląt (pomiędzy 6. a 7. miesiącem życia) i u dzieci (do 12. roku życia).

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, zaczerwienienie i lichenizacja

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry jest łuszczenie się i świąd naskórka. Skóra jest miejscowo zaczerwieniona i ma tendencje do przesuszeń, ponieważ w jej strukturach obniżony jest poziom ph i mniejsza jest zawartość lipidów. Pierwszą, spontaniczną reakcją na swędzenie jest drapanie, które w przypadku atopowego zapalenia skóry nie przynosi ulgi, a jedynie nasila obawy i powoduje naruszenie struktury wierzchniej warstwy naskórka. Na skutek uporczywego drapania na powierzchni naskórka tworzą się twarde blizny, tzw. przeczosy. 

Skóra atopowa nie spełnia swoich funkcji – nie jest ochroną dla organizmu. Łatwo przenikają przez nią różnego rodzaju grzyby i bakterie, których skutkiem są stany zapalne i zakażenia. Z czasem powierzchnia skóry staje się twarda i bardziej szorstka, następuje proces lichenizacji skóry, czyli zgrubienia zapalnego. Objawia się ono uwydatnieniem fałdów i naturalnej rzeźby naskórka. Na takiej strukturze widoczne są bruzdy i niedoskonałości. Jest to efekt nawracających uszkodzeń i przewlekłego procesu zapalnego skóry. Objawy i miejsca występowania AZS zmieniają się zależnie od wieku dziecka.

  • W przypadku niemowląt i małych dzieci (do 2. roku życia), zmieniona chorobowo skóra jest pokryta pęcherzami, które w wyniku pęknięcia zamieniają się w strupy. Głównymi obszarami występowania ognisk choroby są: głowa, ręce, powieki, nogi, twarz i tułów.
  • U dzieci starszych (do 12. roku życia) atopowe zapalenie skóry objawia się często pokrzywką i silnie łuszczącym się naskórkiem. W tej grupie wiekowej zmiany chorobowe lokalizują się na łokciach, dłoniach, nadgarstkach i kolanach.

Atopowe zapalenie skóry zwykle występuje u dzieci, znane są jednak przypadki występowania AZS u dorosłych. Oznaki choroby skóry pojawiają się wówczas zwykle w okolicy twarzy i głowy, ale też na karku, szyi i stopach.

Poza zmianami skórnymi AZS towarzyszą także dwa inne, charakterystyczne objawy – Dennie-Morgana i Hertoghe’a. Pierwszy polega na pojawieniu się zgrubionego fałdu skóry umiejscowionego przy krańcu dolnego powieki. Oznaką drugiego jest zredukowanie ilości włosków w zewnętrznej części brwi.

Leczenie AZS: maści i kremy na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt, dzieci i dorosłych leczone jest objawowo. Zmiany skórne wymagają konsultacji dermatologicznej, podczas której lekarz ocenia ich charakter i zaawansowanie. W przypadku łagodnego przebiegu AZS w leczeniu mogą wystarczyć maści przeciwzapalne, które redukują ryzyko nasilania się objawów i powstawania kolejnych ognisk choroby. Przy zaawansowanym stadium atopii może zajść konieczność wdrożenia kortykosteroidów (leków sterydowych zwykle w postaci toniku lub maści). Kremy na atopowe zapalenie skóry mogą zawierać, np. kwas azelainowy. Jest to bezpieczny kwas, który działa bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Łagodzi objawy AZS i zapobiega podrażnieniom skóry. Preparaty zawierające kwas azelainowy dostępne są bez recepty, jednak nie należy stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Pielęgnacja skóry atopowej: nawilżanie i natłuszczanie

Skóra atopowa jest przesuszona, ma tendencje do pękania i łatwo ulega uszkodzeniom, dlatego szczególna higiena i troska o skórę są ważnym elementem dla osób z AZS. Codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny mieć na celu odbudowę płaszcza lipidowego skóry i jej nawilżenie. W tym celu warto sięgać po kosmetyki zawierające mocznik, glicerynę bądź wazelinę. Korzystne działanie wykazują również środki z alantoiną i łagodzącymi ekstraktami z ziół (np. z wyciągiem z nagietka lub rumianku). Istotną częścią pielęgnacji skóry atopowej u dzieci, niemowląt i dorosłych jest kąpiel. Zaleca się krótkie (około 5 minutowe) kąpiele w wodzie, której temperatura wynosi około 36 stopni Celsjusza, ponieważ długotrwałe moczenie skóry atopowej powoduje wysuszenie i nasilanie się objawów.

Poza stosowaniem właściwych kosmetyków i leków zaleconych przez specjalistę osoby ze skłonnościami do egzemy, reakcji alergicznych i atopowego zapalenia skóry powinny sięgać po lekkie i przewiewne ubrania wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu. Wskazane jest także utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach (nieprzekraczającej 22 stopni Celsjusza), ponieważ pocenie się sprzyja podrażnieniom skóry i nasilaniu się objawów swędzenia i zaczerwienienia.

Leki biologiczne w leczeniu atopowego zapalania skóry

Oprócz stosowania leków na bazie sterydów, leków przeciwhistaminowych, immunosupresyjnych, coraz częściej słyszy się  o tym, że nowym skutecznym sposobem na leczenie AZS są leki biologiczne. Czy te nowe farmaceutyki to faktycznie przełom w leczeniu tej choroby? Jak tłumaczy prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, leki biologiczne to są leki produkowane przy pomocy inżynierii genetycznej, przy pomocy biologii molekularnej, dlatego okres badań i tworzenia jest długi.

Zobacz film: Atomowe zapalenie skóry - jak można je leczyć?

źródło: 36,6

Data aktualizacji: 24.09.2020,
Opublikowano: 24.09.2020 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

MARIANNA 06.10.2020r.

Wazelina, parafina to ropopochodne i nie nawilża skóry, jeszcze bardziej swędzi i drapanie do krwi,
większe place. Coś okropnego taka kondycja.
Ale ucelowałam najtrafniej i stosuję robione kremy w aptece TTM w Pruszkowie , są niezastąpione, wnikają
w głąb skóry, nawilżają i odżywiają na bazie naturalnych składników.
Jedyne kremy co działają z efektem w codziennej pielęgnacji ,a jaka to ulga dla mnie z uwolnienia się przykrych dolegliwości , po prostu teraz mogę pracować z komfortem bez przykrych dolegliwości skóry
co odmieniło moje życie i daje radość z dobranego na 100 % sukcesu kremowania.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej