Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - jak radzić sobie ze skórą atopową?

Fot. Peopleimages / Getty Images

Skóra atopowa to choroba zapalna, która objawia się zaczerwienieniem, świądem oraz nadmierną suchością. O ten typ skóry trzeba wyjątkowo dbać, aby nie doprowadzić do pojawienia się zmian. Ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale i styl życia: odpowiednia dieta i unikanie stresu.

Atopowe zapalenie skóry zwykle diagnozuje się już u dzieci w pierwszym roku życia i choroba niestety nie mija. AZS to nawrotowa zapalna choroba skóry o charakterze przewlekłym, którą charakteryzuje powstawanie zmian skórnych, uporczywy świąd, a także nadmierne wysuszenie. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do zgrubienia skóry, która staje się szorstka w dotyku. Kiedy dojdzie do rozwoju procesu zapalnego na skórze pojawiają się pęcherzyki. 

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie można cofnąć, ale właściwa pielęgnacja sprawia, że jej objawy nie pojawiają się i nie dochodzi do zrogowaceń. Schorzenie leczy się bardzo indywidualnie, powinno ono zostać w pierwszej kolejności zdiagnozowane przez lekarza. W przypadku małych dzieci AZS pojawia się zwykle na skórze twarzy, tułowia oraz w zgięciach łokci. Również u dorosłych te miejsca (oraz zgięcia kolan) są szczególnie narażone na pojawienie się zmian skórnych.

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Jak pielęgnować skórę atopową? Przede wszystkim zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających oraz odbudowujących ochronny płaszcz lipidowy skóry. Powinny być one przeznaczone do skóry atopowej oraz hipoalergiczne. Ich zadaniem jest odpowiednie nawilżenie skóry, redukcja świądu, zmiękczenie i uelastycznienie skóry oraz działanie przeciwzapalne.

Oczyszczanie

Skórę powinno się oczyszczać z potu, kurzu, alergenów, a także innych zanieczyszczeń. Jednak w przypadku AZS powinno się brać szybkie prysznice w chłodnej wodzie, dobrze także nasmarować się 5 minut po kąpieli odpowiednim kremem (wtedy krem najlepiej się wchłonie). Warto używać Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała, który nie tylko nawilża, ale także uzupełnia brakujące w skórze lipidy oraz łagodzi podrażnienia i ułatwia regenerację naskórka (dzięki zawartości pantenolu).

Jeśli chcemy wziąć długą kąpiel do wody powinniśmy dodać specjalne emolienty nawilżające. Zalecane jest stosowanie syndetów, czyli mydeł bez mydła, do mycia ciała. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć - nie wolno jej pocierać, bo spowoduje to podrażnienie, zaczerwienienie oraz pojawienie się świądu. Co wybrać? Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia przeznaczona jest do skóry wrażliwej. Nie zawiera on mydła ani innych drażniących substancji przez co nie uszkadza płaszcza lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry. Zapewnia skórze uczucie elastyczności i świeżości.

Fot: Cetaphil

Osoby, które chorują na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać, że właściwa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w walce z chorobą. Tylko dzięki odpowiedniemu oczyszczenia i nawilżaniu skóry można zapanować nad AZS, złagodzić jego przebieg lub całkowicie wygłuszyć. Aby pielęgnacja skóry była naprawdę skuteczna dobrze jest wybierać kosmetyki z tej samej linii. Ich skład i zakres działania został tak opracowany, aby mogły się one wzajemnie uzupełniać. Dermokosmetyki różnych marek mogą wchodzić ze sobą w reakcje, co może zaostrzyć przebieg choroby.  

Jednak codzienna pielęgnacja skóry to nie wszystko. Atopia skóry to reakcja o podłożu genetycznym, w której ma miejsce nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na nieduże dawki antygenów, wskutek czego następuje nadmierne wytwarzanie immunoglobulin typu E – przeciwciał skierowanych przeciwko tym alergenom. Dlatego ważny jest także styl życia.

Ubrania, ręczniki oraz pościel należy prać w płynach i proszkach przeznaczonych dla alergików oraz w wyższych temperaturach, aby pozbyć się z nich alergenów. Powinno się korzystać z tkanin naturalnych, bawełny i lnu, aby zapewnić skórze możliwość oddychania. Powinno się unikać tkanin z wełny (nawet z niewielką jej domieszką), ponieważ jej drobne włókna mogą ranić skórę. Skóra z AZS jest bardzo wrażliwa, także na przegrzewanie - zbyt wysokie temperatury, np. w domu, mogą powodować zaostrzenie zmian, dlatego należy ubierać się stosowanie do pogody.

W walce z atopowym zapaleniem skóry ważna jest także dieta, unikanie używek, klimatyzowanych pomieszczeń z przesuszonym powietrzem oraz dymu nikotynowego. Czynniki drażniące mogą być bardzo indywidualne, dlatego należy obserwować swoje ciało i jego reakcje.

Data aktualizacji: 10.01.2019,
Opublikowano: 04.12.2018 r.
Pielęgnacja skóry

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?

Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.

Czytaj więcej
Co wpływa na zaburzenia odczynu pH skóry twarzy i ciała?

Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.

Czytaj więcej
Świerzb – ocet i inne metody na zakażenie świerzbowcem

Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.

Czytaj więcej