Atopowe zapalenie skóry dieta - dieta przy AZS dla dzieci i dorosłych

Fot: ZoomTeam / fotolia.com

Dieta i probiotyki mają kluczowe znaczenie w leczeniu atopowego zapalenia skóry zarówno u dorosłych, u dzieci, jak i u matek karmiących niemowlęta z cechami atopowego zapalenia skóry. Dieta opiera się na eliminacji i jest to tak naprawdę po prostu dieta dla alergików.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba o charakterze nawrotowym o podłożu alergicznym. Występuje w szczególności u osób z predyspozycją genetyczną. Nie ma konkretnej diety wskazanej w atopowym zapaleniu skóry. Stosowana dieta polega na eliminacji. Dalej przedstawiono produkty, z których należy zrezygnować przy tym schorzeniu.

Na czym polega dieta w atopowym zapaleniu skóry?

Choroba ma podłoże alergiczne. Jedną z cech atopowego zapalenia skóry jest skłonność do atopii, czyli dziedzicznie uwarunkowana predyspozycja do nadmiernej syntezy przeciwciał klasy IgE w odpowiedzi na kontakt z jakimś alergenem. Mogą występować wyłącznie objawy w postaci wykwitów skóry lub może im towarzyszyć astma i katar sienny jako inne oznaki alergii. Symptomy atopowego zapalenia skóry pojawiają się częściej w wieku dziecięcym niż u dorosłych. U dzieci i niemowląt zmiany skórne lokalizują się na twarzy, tułowiu, pośladkach i kończynach, głównie po stronie wyprostnej. Na rozwój choroby mają wpływ czynniki środowiskowe, jak alergeny, zanieczyszczenia żywności, substancje chemiczne powszechnie używane w produkcji żywności. W leczeniu objawów choroby główne znaczenie ma stosowanie odpowiedniej diety i probiotyków. Nie ma konkretnej diety stosowanej w atopowym zapaleniu skóry. Jest to raczej jadłospis opierający się na eliminacji produktów mogących nasilać zjawisko atopii. Poza dietą stosuje się optymalną pielęgnację skóry za pomocą emolientów mających na celu jej odpowiednie natłuszczenie i nawilżenie.

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Produkty zabronione w diecie osób z atopowym zapaleniem skóry

Powinno się wyeliminować wszystkie produkty na bazie mleka krowiego, sery, jogurty i maślanki. Nie wolno spożywać produktów zawierających anyż, sztuczne barwniki, aromaty. Wykluczyć należy czekoladę, kakao, goździki, konserwanty, margarynę, niektóre dżemy i galaretki z niedozwolonych owoców, każde jedzenie przygotowane z użyciem olejów z hydrolizowaną lecytyną, kupne ciastka i ciasta z proszku. Osoby z atopowym zapaleniem skóry nie powinny sięgać po paczkowane makaronowe i ryżowe potrawy.

Z warzyw niewskazane są pomidory, bakłażany, szpinak, kiszona kapusta i dynia.

Lista zabronionych owoców jest bardzo długa: morele, wiśnie, żurawina, porzeczki, daktyle, nektarynki, pomarańcze, rodzynki, brzoskwinie, owoce papai, ananasy, suszone śliwki, maliny, truskawki, oliwki.

Chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni zrezygnować z ryb, owoców morza, przetworów mięsnych, produktów z żelatyną, a także z sosu sojowego, ketchupu, korniszonów, kupnych sałatek.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry głowy – objawy, metody leczenia

Co można jeść na diecie w atopowym zapaleniu skóry?

Osoby z atopowym zapaleniem skóry mogą spożywać:

  • zboża bez obcych domieszek,
  • świeży chleb bez dodatków, bułki,
  • płatki zbożowe, w tym: czyste ziarna, czysty owies i płatki owsiane, dmuchany ryż i pszenicę,
  • zwykły makaron,
  • świeże i zamrożone warzywa i soki z wyjątkiem wyżej wymienionych,
  • większość owoców, jak jabłka, banany, winogrona, grejpfruty, figi, cytryny, arbuzy, mango, gruszki,
  • czyste, świeżo ugotowane mięsa i drób,
  • jajka,
  • wszystkie warzywa strączkowe z wyjątkiem soi i czerwonej fasoli,
  • wszystkie orzechy i ziarna,
  • cukier, miód,
  • a także wiele produktów, po których nie stwierdzono nasilenia zmian skórnych.

Dieta matki karmiącej dziecko z atopowym zapaleniem skóry

Kiedy kobieta karmi dziecko piersią, musi przejść na dietę eliminacyjną i ograniczać pokarmy będące najsilniejszymi alergenami. W pierwszej kolejności powinna wykluczyć mleko krowie, które można zastąpić mlekiem sojowym. Można też wprowadzić różne mieszanki, jednak nie są one często chętnie spożywane przez dzieci. Oprócz eliminacji samego mleka w diecie kobiety karmiącej, należy również wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające nawet niewielkie ilości mleka – sery, śmietanę, masło, kefiry, jogurty, a także takie produkty, w których mleko jest w śladowej ilości – bułeczki maślane, ciasteczka, lody, czekoladę mleczną. Matka karmiąca powinna wiedzieć, że wiele przetworów mięsnych, szczególnie wędlin, również zawiera koncentraty białek serwatkowych wywołujących objawy atopii. Masło i margarynę kobieta powinna zastąpić oliwą z oliwek lub margaryną bezmleczną. Zamiast po ciastka i drożdżówki, może sięgnąć po biszkopty, paluszki, chałwę, gorzką czekoladę czy suszone owoce.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS

Probiotyki w diecie chorych na atopowe zapalenie skóry

Probiotyki to preparaty zawierające szczepy bakterii lactobacillus. Niektóre badania wykazały, że w rodzinach, w których występowało atopowe zapalenie skóry, zastosowanie probiotyków u kobiet w ciąży zapobiegło wystąpieniu atopowego zapalenia skóry u noworodków. Probiotyki mogą wykazywać działanie antyalergiczne, pobudzają komórki o właściwościach przeciwzapalnych. Bardzo istotnym aspektem w działaniu probiotyków jest pozytywny wpływ na mikroflorę jelit, co również przyczynia się do zapobiegania rozwojowi alergii. Wykazano, że flora bakteryjna jelit rozszczelniona. Probiotyki „zalepiają dziury”, wspomagając układ immunologiczny jelit.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Maria 22.10.2021r.

@karola znam te kosmetyki i też sobie je chwalę. Fajny skład i dobrze nawilżają i natłuszczają. Odkąd stosuję systematycznie to różnica jest bardzo duża, na plus oczywiście

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej