Atopowe zapalenie skóry – choroba alergiczna dzieci i niemowląt. Przyczyny, rozpoznanie i leczenie AZS. Wskazówki jak należy pielęgnować skórę dziecka z AZS

Fot: Ольга Тернавская / stock.adobe.com

Atopowe zapalenie skóry, kiedyś określane również egzemą lub świerzbiączką, jest chorobą zapalną skóry ujawniającą się w wieku niemowlęcym. Dziecko z AZS ma suchą, szorstką skórę z wypryskami. Atopowe zapalenie skóry ujawnia się w kontakcie dziecka z alergenami lub innymi substancjami drażniącymi. 

Atopowe zapalenie skóry, określane w skrócie jako AZS, jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry o podłożu alergicznym. Choroba najczęściej ujawnia się już w okresie niemowlęcym. Cechą charakterystyczną AZS jest sucha i uporczywie swędząca skóra.

Atopowe zapalenie skóry u dziecka: jakie są przyczyny choroby?

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą alergiczną, która najczęściej ujawnia się w pierwszym roku życia dziecka. Obserwuje się rodzinną skłonność do występowania tej dermatozy, a więc choroba jest uwarunkowana genetycznie. Dokładna przyczyna AZS nie jest znana, ale ma związek z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, co prowadzi do nadprodukcji przeciwciał IgE. Zostają one skierowane przeciwko prawidłowym komórkom ciała, które układ immunologiczny uznał za obce i niebezpieczne. U dziecka, które jest genetycznie obciążone atopowym zapaleniem skóry, choroba często uaktywnia się na skutek kontaktu z alergenami, np. pyłkami roślinnymi, sierścią zwierząt, kurzem domowym czy pokarmami – jajkami, mlekiem, pszenicą. Objawy choroby mogą wystąpić również pod wpływem stresu, infekcji, niekorzystnych czynników klimatycznych oraz substancji działających drażniąco na skórę, np. proszków do prania czy kosmetyków.

Zobacz film: Atopowe zapalenie skóry. Źródło: 36,6.

Trzy fazy atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry obejmuje trzy podstawowe fazy. Pierwsza, nazywana niemowlęcą, przypada na okres między 3 a 6 miesiącem życia dziecka i trwa do 2. roku. W tej fazie u dziecka pojawia się rumieniowa, grudkowo-pęcherzykowa wysypka na policzkach oraz owłosionej skórze głowy. Zmiany skórne mogą wystąpić również na czole oraz przy łokciach i kolanach. Druga faza – dziecięca, charakterystyczna dla dzieci w wieku 3-12 lat polega na obecności wypryskowych zmian skórnych w obrębie zgięć stawowych (kolan, łokci) oraz na dłoniach i stopach. Ostatnia faza – wieku dojrzałego odnosi się do osób dorosłych. Na tym etapie choroby rozwija się przewlekły stan zapalny oraz przewlekłe zmiany skórne ze skłonnością do lichenizacji – skóra osoby chorej staje się szorstka i zgrubiała.

Atopowe zapalenie skóry: objawy

Charakterystycznym objawem atopowego zapalenia skóry jest silny, uporczywy świąd. Na skórze chorych dzieci pojawiają się wykwity, dlatego choroba nazywana jest również egzemą lub świerzbiączką. Swędząca skóra może prowadzić do uczucia niepokoju, rozdrażnienia dziecka, a także bezsenności. Zdarza się, że świąd jest tak silny, że dziecko budzi się w nocy i rozdrapuje zmiany skórne do krwi. Ze względu na stopień nasilenia procesu zapalnego skóry wyróżnia się fazę ostrą i przewlekłą AZS. Faza ostra objawia się ogniskami rumieniowymi wyraźnie odgraniczonymi od skóry, na których mogą powstawać nadżerki, grudki oraz pęcherzyki. Pojawiają się wykwity skórne nazywane inaczej wypryskami atopowymi, które lokalizują się w miejscach, w których skóra była narażona na kontakt z określoną substancją drażniącą, np. detergentem. Przewlekła faza atopowego zapalenia skóry prowadzi do pojawienia się ognisk lichenizacji, inaczej liszejowacenia skóry, która staje się szorstka i nieprzyjemna w dotyku.

Quiz: Co wiesz na temat alergii?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Diagnoza i leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci

Rodzice, którzy zaobserwują u dziecka niepokojące zmiany skórne, powinni bezzwłocznie udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. W celu zdiagnozowania choroby o podłożu alergicznym wykonuje się skórne testy punktowe. Można je przeprowadzić u dzieci powyżej 4. roku życia. W przypadku przeciwwskazań do wykonania testów, lekarz zleca badanie krwi pacjenta, które umożliwia wykrycie nadmiernego poziomu przeciwciał IgE (stężenie tych przeciwciał u osób z atopowym zapaleniem skóry jest znacznie podwyższone). Leczenie atopowego zapalenia skóry jest zależne od nasilenia stanu zapalnego oraz obecności konkretnych objawów. Najczęściej leczenie AZS polega na:

  • stosowaniu kremów i maści o właściwościach przeciwzapalnych,
  • przyjmowaniu leków immunosupresyjnych, które przyczyniają się do zredukowania reakcji alergicznej,
  • antybiotykoterapii, która ma zastosowanie przy infekcjach skórnych.

W leczeniu AZS u dzieci stosuje się leki przeciwhistaminowe, które działają uspokajająco, ułatwiają zasypianie i zapewniają spokojny sen dziecka w nocy. Przyczyniają się również do łagodzenia świądu skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej u dziecka

U dzieci z AZS bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry. Jej podstawą jest stosowanie hipoalergicznych dermokosmetyków dostępnych w aptekach. Nie należy dopuszczać do przesuszania skóry. Odpowiednie nawilżenie osiąga się poprzez robienie kąpieli z dodatkiem specjalnych olejków działających kojąco na skórę lub płatków owsianych. Należy unikać stosowania perfumowanych płynów do kąpieli oraz kosmetyków na bazie spirytusu, które mocno wysuszają skórę i działają drażniąco. Po kąpieli skórę dziecka osusza się delikatnie za pomocą ręcznika, bez pocierania, a następnie natłuszcza się ją za pomocą tłustego kremu. Silnie podrażnione miejsca ze złuszczającą się skórą zaleca się smarować wazeliną.

Atopowe zapalenie skóry: zakażenia bakteryjne skóry

Skóra dziecka z AZS jest silnie swędząca. Drapnie się może powodować powstawanie ran, a w konsekwencji prowadzi do wtórnych zakażeń bakteryjnych, wywoływanych np. przez gronkowca złocistego. W celu zapobiegania zakażeniom bakteryjnym przy AZS stosuje się emolienty zawierające w swoim składzie antyseptyki, czyli substancje o działaniu odkażającym. Przyczyniają się one do zmniejszania liczby bakterii bytujących na skórze dziecka. Zakażenia bakteryjne leczy się przy pomocy miejscowych kremów z antybiotykami bądź antybiotyków w tabletkach. 

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 29.05.2019,
Opublikowano: 22.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej