Atakuje chmarami, żywi się krwią, potocznie nazywany kleszczem ze skrzydłami. Uważaj na niego podczas jesiennych spacerów do lasu.
Skrzyżak jeleni, bo tak nazywa się ten owad, w Polsce pojawił się niedawno, bo w latach 80. XX wieku. Zdążył się za to zadomowić na dobre i choć pasożytuje głównie w sierści jeleni, łosi i saren (skąd jego nazwa), atakuje też ludzi.
Jak wygląda skrzyżak jeleni?
Strzyżak swoim wyglądem przypomina kleszcza, ma spłaszczone ciało długości od 5 do 6 mm. Potrafi latać oraz - dzięki budowie ciała - potrafi wcisnąć się w każdą szczelinę. Najczęściej uczepia się włosów lub innych miejsc, które łatwo może chwycić. Jego łapki posiadają haczyki, przez co bardzo trudno jest go zrzucić, jest to wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji należy złapać go i zdjąć. Może nie być to łatwe, ponieważ skrzyżaki najczęściej atakują w grupach.
Zobacz film: Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami. Źródło: Dzień Dobry TVN, Maja w ogrodzie
Objawy ukąszenia
Ukąszenie może być wyjątkowo bolesne i uciążliwe dla alergików. Początkowo objawia się swędzącą grudką, która może utrzymywać się aż do 2-3 tygodni. Ukąszenia są bolesne. Zdarza się także, że po ugryzieniu dochodzi do wtórnej reakcji alergicznej i wystąpienia rumienia skóry. Wtedy warto skonsultować się z dermatologiem.
Przenoszenie chorób
Nie udokumentowano zakażenia chorobami po ugryzieniu skrzyżaka, nie jest też on ważnym przenosicielem patogenów. Jednakże badania przeprowadzone w Finlandii wykazały, że jednak mogą przenosić bakterie wywołującą nieprzyjemne zmiany skórne.
Zobacz film: Dlaczego kleszcze są groźne? Źródło: X-Bank Gallery
Autor:
RW
Data aktualizacji: 14.06.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.
Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.
Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.
Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.
Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.
Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.
Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.
Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.
Modzele to odciski, które powstają w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy. Są żółtawe i miękkie, często wywołują ból. Najczęściej tworzą się na podeszwie stopy, np. na pięcie. Wymagają leczenia, ponieważ mogą prowadzić do stanów zapalnych i w konsekwencji znacznie utrudniać poruszanie się.
Optymalne pH skóry człowieka wynosi około 5. Jest niższe u mężczyzn, u młodych osób, a także zależy od higieny, stosowanych kosmetyków i diety. Neutralne bądź zasadowe pH sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych.
Ocet na świerzb stosowano od lat w medycynie ludowej. Ze względu na silne właściwości biobójcze kwasu octowego jest to skuteczny domowy sposób zwalczania zakażenia świerzbowcem. Należy jednak pamiętać, że ocet niszczy także zdrowe komórki skóry i trzeba korzystać z tej metody z dużą ostrożnością.